Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A beszélgetés jó hatással van a szellemi teljesítményre

A Michigan Egyetem pszichológusai arra voltak kíváncsiak, befolyásolja-e a társadalmi kapcsolattartás - beszélgetés emberekkel - az intellektuális teljesítményt.

Megállapították, hogy a társas kapcsolatok ápolása - személyes vagy telefonbeszélgetés egy másik emberrel - van olyan jó hatású a szellemi teljesítményre, mint a memóriafejlesztésre, mentális teljesítmény növelésére kidolgozott speciális gyakorlatok.

Több, mint három és félezer emberből álló reprezentatív mintán vizsgálták az összefüggést a a személyes kapcsolatok, beszélgetések gyakorisága és a szellemi frissesség között. Az eredmény: minél erősebb a társadalmi kapcsolat, minél sűrűbb a beszélgetés, annál jobb a szellemi teljesítmény.

Emellett laboratóriumi tesztet is végeztek: 76 kollégiumi diákot - 18 és 21 éves kor közöttieket - három csoportba osztottak.

A "társadalmi kapcsolat" csoportba tartozók a tesztelés előtt 10 percen át beszélgettek egymással. Az "intellektuális tevékenység" csoportba tartozók három feladatot (szövegértés és keresztrejtvény) végeztek el a teszt kitöltése előtt. A kontrollcsoport egy tizperces videoklippet nézett meg.

Ezután minden egyes résztvevő két különböző teljesítmény tesztet töltött ki, amely szellemi teljesítményük sebességét és rövidtávú - munka - memóriájukat mérte.

A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a 10 perces beszélgetés ugyanolyan hatásos volt, mint az intellektuális feladatvégzés. Keresztrejtvényfejtés helyett a barátunkkal vagy a szomszédunkkal való beszélgetést is választhatjuk szellemi frissességünk fenntartására.

Ez az első kutatás, amely oki kapcsolatot mutat ki a társadalmi kapcsolattartás és a szellemi frissesség között, de egyúttal arra is rámutat, hogy a magányosság nem csak az érzelmi állapotunkat - és az egészségünket rontja, hanem a szellemi teljesítményre is negatív hatással van.

Forrás: Michigan Egyetem/ Független.hu