Eddigi ismereteink szerint a dohányzó anyák gyermekei nagy eséllyel kisebb súllyal jönnek a világra, kevésbé ellenállók, és a koraszülés is gyakoribb ebben a csoportban. A terhesség alatti dohányzás ezzel együtt az anya egészségét is jobban megterheli, mint egyébként, és fokozza a szív-érrendszeri megbetegedések kockázatát.
Az Universitat Autonoma de Barcelona kutatói, Dr. Josep Egozcue vezetésével 25 dohányzó (naponta legalább 10 szál) és 25 nem dohányzó várandós nőnél végeztek rutin amniocentézist, mely során a hasfalon keresztül magzatvizet nyertek a méh üregéből. Ez a folyadék magzati sejteket is tartalmaz, a kutatók ezeket vetették alapos genetikai vizsgálat alá.
Az eredmény nagyon meggyőző: míg a kromoszómák szerkezeti rendellenességeinek aránya nem dohányzó nők magzatainál 3,5 százalék, dohányosok esetében ez az arány 12,1 százalék. A kutatók analizálták az összes eltérést, és azt tapasztalták, hogy dohányzás hatására meglehetősen gyakran károsodik a 11. kromoszómán az a terület, amely a vérképzőrendszeri daganatok, leukémiák kialakulásáért felelős.
A vizsgálat eredményei szerint tehát a dohányfüst nem csak vaktában károsítja a géneket, hanem van olyan régió, amely különösen érzékeny erre a hatásra. Ennek alapján azt várhatnánk, hogy a leukémiás gyerekek többségének édesanyja dohányzott a terhesség alatt, ezt azonban egy előzetes felmérés nem igazolta. A kutatók további, nagyobb mintán elvégzett vizsgálatokat terveznek az összefüggések jobb felderítése érdekében.
vitaminsziget.com
2006-11-07