Korunk egyik rettegett, de szűréssel idejében kivédhető veszélye a méhnyakrák. Azonban mire ebbe a fázisba jut a betegség, több fokozat előzi meg, melyeket különböző fokú cervikális diszplázia néven illet az orvostudomány.
A cervix latinul nyakat jelent. A méhnyak cervix uteri, de a köznyelvben ezt is cervixnek hívják. Ennek külső részén, a méhszájnál találkozik a hüvelyi nyálkahártya a méh (méhnyak) nyálkahártyájával. Az ilyen határterületeken fokozott sejtképződés figyelhető meg, így az osztódási zavarok és a kóros sejtburjánzás gyakrabban jelentkezhet. A diszplázia latinul kóros növekedést jelent, így már értelmezhető a fent említett kifejezés (a méhnyak területén lévő kóros sejtosztódás).
Az elváltozás tüneteket nem okoz, ezért fontos a rendszeres szűrés.
A rákszűrést sokan a kenetvétellel azonosítják. A vizsgálatnak azonban része a manuális orvosi vizsgálat is, ami a hüvely és a kismedence kézzel történő áttapintását jelenti, sőt ez adott esetben kismedencei ultrahanggal is kiegészülhet. E mellett a méhszáj megtekintése egy merev eszköz (kolposzkóp) segítségével szintén sok információt nyújt a vizsgáló orvos számára.
Ezt követően a méhszáj területéről kenetet vesznek, ami a laborban megfestésre kerül, és azt képzett patológus/citológus vizsgálja meg, illetve véleményezi. A kenetben megtalálható sejtek minősége és mennyisége alapján sorolható be az elváltozás foka, melyet a leíró neve után (Papapanicolau) P betűvel jelölnek.
P0 esetén a vizsgálati anyag nem értékelhető.
P1-P2 még teljesen negatív leletnek minősül.
A P3-as lelettől sem kell rögtön megijedni, mert ez azt takarja, hogy vannak a leletben kóros sejtek, de azok minősége és mennyisége még messze van a valós rákos folyamattól. Mindenképpen felhívja a figyelmet arra, hogy valamit tenni kell az állapot rendezésére, és ilyen lelet esetén általában két hónap múlva kontroll vizsgálatot kell végezni. Ebből is látható, hogy nem kell rögtön nagyon megijedni, hisz ez a várakozási idő (esetekben még hosszabb is) teljesen elfogadott. Épp ezért nem is szabad pánikolni és a kontrollt sürgetni, hisz a vizsgálat idejét a ciklushoz is igazítani kell, és az állapot természetes módon történő rendezése sem két nap alatt történik meg. Ha a kontroll azonban ismét P3-as, akkor már kis kúpszerű metszéssel el is távolítják a méhszáj közvetlen bemeneti területét (konizáció), amely nem csak pontosabb szövettani diagnózist képes adni, de kóros sejtburjánzás esetén terápiás értékű. Bár megjegyzem, ez nem oki terápiát jelent. Ha azonban a kontroll P2-es akkor ilyenre nem kerül sor, bár további kontrollokra még szükség van.
A P4-es lelet már rákra gyanús sejteket mutat, így a konizációt rögtön el kell végezni.
Ugyanez igaz a P5-ös leletre, azonban ez egyértelműen rákos sejteket mutat. Ebben az esetben a konizációt mindig sebészi metszéssel végzik (míg korábbi esetekben egy égető kacs használata is elégséges). Ez esetben fontos megítélni, hogy a folyamat nem töri e át a metszésvonal határát, mert ez esetben műtéti beavatkozás is szükséges.
A humán papilloma vírus (HPV) bizonyos törzsei egyértelműen felelőssé tehetők az elváltozások létrejöttéért. Ezek a vírusok ugyanis a testi sejtekbe jutva megváltoztatják azok genetikai programját. A sejtek és környezetük állapota is fontos tényező, ugyanis megfelelő normál hüvelyi flóra jelenléte esetén (mely a hüvelyre jellemző savas környezetet is kialakítja és fenntartja) ritkán alakul ki cervikális diszplázia. Gyakoribb azokban, akik visszatérő fertőzésekkel küszködnek.
Fontos rizikótényezők e mellett – illetve ezek fényében – az illető kora az első szexuális együttlét alkalmával, fogamzásgátló tabletta szedése, dohányzás, étkezési szokások, aktív szexuális élet.
Mint látjuk, van, ami elkerülhető, van, ami nem (vagy igen de…).
Az okoknál felsorolt tényezők közül ki-ki döntse el, mitől tartózkodik. Tény azonban, hogy a nagy mennyiségű zöldségfogyasztás szintén csökkenti a kockázatot. A keresztesvirágúak különösen jók mivel jó irányban hatnak az ösztrogén anyagcserére, illetve jó irányba terelik az úgynevezett xenoösztrogének lebomlási folyamatait, melyek máskülönben még károsabbak lehetnénk.
Ezek azok a táplálékainkban és vizeinkben található szennyező anyagok, amelyek rossz irányba befolyásolják az ösztrogén receptorok működését. Épp ezért ezek a növények fontosak nem csak a nőgyógyászati, de más tumoros folyamatok megelőzésében is.
A szervezet sav-bázis egyensúlyi állapota szintén hozzájárul a megfelelő hüvelyi pH fenntartásához. Ezt lúgosító zöldségek, sok folyadék fogyasztásával és megfelelő ásványi anyag bevitellel érhetjük el.
Mint fentebb említettem, az ásványi anyagok megfelelő mennyiségű és minőségű bevitele fontos tényező. Ez termékeink közül a FitLine Restorate-tal érhető el legjobban. A méhszáj elváltozásai összefüggésbe hozhatók a B2- és B6-vitaminok és a folsav alacsony mértékű bevitelével.
Épp ezért ezek bevitele fontos lehet, de ne feledjük, hogy önmagukban történő pótlásuk hosszabb távon a többi B-vitamin relatív hiányát okozhatja, ezért inkább komplex készítmény formájában érdemes bevinni azokat. Ez alól a folsav kivétel, melyet ez esetben akár napi 1000-2000 mikrogramm dózisban is érdemes fogyasztani a kontroll kenetvétel idejéig.
Legfontosabb a normális hüvelyi környezet helyreállítása, melyben képes visszatelepedni és megmaradni a normál hüvelyi flóra, ami tejsav-bacillusokból áll. Épp ezért bármely elváltozás esetén javasolt a tejsavas hüvelyöblítés használata.
Ha aktív gyulladás is jelen van, érdemes a GrapeVital Grapefruit magollajas oldattal (1dl vízbe 10-20 csepp) kezdeni az öblítést, mely a teljes felületen elpusztít minden helyi kórokozót. Ezt követően a tejsavas öblítő már a tejsav-bacillusoknak megfelelő környezetet biztosítja. Ez a módszer kúraszerűen vagy megelőzésképp is használható aktív szexuális életet élő nők számára.
E mellett érdemes a HPV elleni küzdelem elősegítése céljából C-vitamin és L-Lysine kombinációját alkalmazni, melyek egyre több kutatás szerint hatékonyak a herpeszvírus elleni küzdelemben, gátolva a vírus szövetoldó képességét. Végezetül érdemes megemlíteni, hogy a szervezet immunrendszere a belekben lakozik.
A normális bélflóra nélkülözhetetlen a normális hüvelyflóra kialakításához is. Ezt probiotikumokkal érhetjük el, melyre az otthon elkészíthető milliliterenként 10 milliárd csíra, élő kultúrát tartalmazó otthon elkészíthető FitLine® Joghurt ideális megoldás.
A fent felsorolt készítmények egyike sem helyettesíti a rendszeres szűrővizsgálatot!
Dr. Gulyás Tamás