Számtalan tévhit kering a nők és a férfiak testi különbségeit illetően. Vagy még sem? Tényleg igaz, hogy az erősebbik nem jobban viseli a stresszt? A sörhas is csak őket sújtja? És vajon ki fogy könnyebben?
A nők – főként a feministák – gyakorta nevezik nőellenesnek világunkat. Az evolúció azonban egyértelműen inkább az erősebbik nemet sújtja.
Érdekes kérdés. A közvélekedés szerint igen. Hiszen elég ritkán hallani hisztiző pasiról, nőről viszont annál inkább. Ezzel szemben a mai orvostársadalom meglehetősen drasztikus adatoknak ad hangot.
Főként a krónikus stressz az oka annak, hogy ma hazánkban 5 férfi közül mindössze 3 éli túl a 65. életévét. 1930-ban, ezelőtt 77 évvel voltak hasonlóan rosszak a magyarországi életkilátások. (Adatok forrása: Mentsük meg a férfiakat! Mozgalom.)
Ha jobban belegondolunk az idős korukra – többnyire – családfenntartók evolúciós küldetésükbe eleve könnyebben törhetnek bele, ráadásul biológiailag is sérülékenyebbek. Mivel sokkal nagyobb a száma azoknak a betegségeknek, melyekre hajlamuk van, mint a nőknek. Maga a férfi nemi hormon túlsúlya olyanokért felelős, mint a koleszterinszint, a vérnyomás az agresszivitás stb. Míg az ösztrogén például kifejezetten védi a szívet és az agyi ereket.
Tény, hogy a férfiak izomereje nagyobb, mégis négyzetcentiméterenként egyaránt 30-40 Newton erőt képesek kifejteni. Magukban az izmokkal már más a helyzet. Természetesen ezekért a különbségekért, mint oly sok másért is a hormonok a felelősek. Az ösztrogén soha nem engedi meg, még tesztoszteron adagolásával sem, hogy egy nő annyira izmos legyen. Az már csak esztétikai kérdés e téren, kit nevezünk férfiasnak és kit nem.
Éppen a fenti okoknak köszönhetően kevesebb lemondással jár, ha esetleg a férfiak fogyni szeretnének: a nagyobb izomtömegnek megfelelő nagyobb energiaigény. Például az ideális kalóriabevitel férfiaknál 1500kcal, míg nőknél 1200kcal. Mindezekből következik, hogy általában az anyagcseréjük is jobb a teremtés koronáinak.
Korábbi cikkeinkben írtunk már a hasi, és úgy általában az elhízás kockázatairól. Ezért csak emlékeztetőül jegyezzük meg, hogy alma- sokkal több kockázattal jár, mint körtetípusú (elsősorban comb környéki) túlsúlyosság. Megnő a szívbetegség, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az epekő, a zsírmáj és egyes daganatos megbetegedések rizikója is. Jó, ha megjegyezzük, hogy a nőknél a 88 míg a férfiaknál a 102 centiméter feletti derékbőség már veszélyt jelez.
Ki ne tudná, hogy a test nagy részét borító pehelyszőrzet a serdülőkor idején, a nemi jellegnek megfelelően, egyes testtájakon megerősödik?
A már fent említett tesztoszteron felelős többek között a kopaszodásért is. Pár éve mutatták ki vizsgálatok, hogy a „magas homlokúak” körében 36%-kal valószínűbb a szívroham, mint hajas társaikéban. Bizonyára mindenki látott már kopaszodó öreg nénikéket, vagy még rosszabb esetben pelyhedző állú, bajuszkás fiatalabb hölgyeket. Őket is a hormonháztartás felborulása, a férfi nemi hormonok megnövekedése sanyargatja.
Vetró Rita