Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A magzati sejtek védenek az emlőrák ellen

A terhesség alatt az anya vérkeringésébe került magzati sejtek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy csökken az anyánál a későbbi élet folyamán az emlőrák kockázata.

Ismeretes, hogy a már szült nők ritkábban lesznek emlőrákosok a nem szültekhez képest, ezért a kutatók azt feltételezték, hogy a magzati sejtek (allogén transzplantátum) az oka a védő hatásnak.

A vizsgálatban résztvevő 82 nő mintegy kétharmada szült már, de az emlőrákosoknál alacsonyabb volt a magzati sejtek száma a vérben, mint a nem emlőrákosoknál.

Korábban nem számított az emlőrák elleni védelem eszközének közé az allogén magzati sejteket, a mostani vizsgálat az első annak eldöntésére, hogy érdemes-e tovább kísérletezni ezzel az elmélettel – írja dr. Gadi és dr. Nelson, a Cancer Research című folyóiratban megjelent cikk két szerzője.

A vizsgálatban 35 emlőrákos és 47 nem beteg nő vett részt, akinek a vérében a korábbi terhességekből származó férfi DNS-t kutatták, mivel az anyai sejtek között könnyebb volt kimutatni az Y kromoszómát.

A 35 emlőrákos nő közül mindössze öt nő vérében találtak férfi DNS-t, míg a nem rákosoknál jóval nagyobb volt ez a szám (43 %). Amikor a magzati sejtek hiányát az emlőrák kockázati tényezőjeként kezelték, a kockázati arány 4,4 volt.

További kutatások során a szoptatás emlőrákra gyakorolt hatását is vizsgálják majd a kutatók.

Forrás: InforMed

2007-10-10