A férfiak nagy örömére a hosszú haj szinte örök divatnak számít a nők körében. Pszichológiai hátterét most nem vizsgáljuk – de talán nem is kell túl sokat taglalni e téren az erősebbik nemnek a gyengébbikre gyakorolt ráhatását – mindennapos ápolásukat viszont igen.
A rövid frizurájúakat, akik úgy gondolják, rengeteg a macera a nagy lobonccal el kell keserítenünk: a feltűzött haj lassabban piszkolódik; ráadásul nem kell reggelente „belőni”, csak elég gumival feltűzni és már indulhatunk is.
Vagyis mivel állapota sokkal később lesz tisztításra ítélt, még a nagy meleg ellenére is, ritkábban kell a hajmosási tortúrának nekiveselkedni. A rövid hajnak viszont nagy előnye, hogy jobban kiemeli az arcot és nem fülled be olyan könnyen a fejbőr. Emiatt határozza el sok nő nyaranta, hogy kipróbálja ő is a rövid fazont. Természetesen a két hajhossz ápolása is teljesen eltérő:
Válasszunk lehetőleg tápláló sampont és hajvégápolót. Balzsamot csak akkor javaslunk, ha kifejezetten vékony szálú, vagy a hajszálak végének alsó harmadánál hosszabb részen feltöredezett, „szálkásodott”. (A balzsam használatára visszatérünk később.)
Tisztítás közben masszírozzuk át a fejbőrt. A sok copf, feltűzés igen kényelmés, de elszorítja a fejbőr hajszálereit. Bár megmosolyogtató a kifejezés, miszerint „fáj a haja”, ám részben igaz. Fejbőrünk szabályosan zsibbadhat a megfelelő vérellátás hiányában.
Célszerű könnyű, gyakori használatra kifejlesztett terméket használni – ellenkező esetben gyorsan zsírosodik majd a fejbőr.
Hajformázónk kiválasztása nem egyszerű: gyakorlati tapasztalatainkra kell hagyatkoznunk, mert hiába a sok leírás a termékekben sokszor csalódnunk kell.
Kivel ne fordult volna elő, hogy haja pillanatok alatt kőkemény lett, vagy korpajellegű lerakódás jelent meg rajta. Ma már hál’ Istennek nem kell „leragadnunk” a zseléknél, a hajhaboknál vagy a –lakkoknál. Választhatunk könnyed, folyékony hajformázó sprayket, pumpás folyadékokat.
Vetró Rita