A vitaminokban és az ásványi anyagokban gazdag gyümölcs az egészséges életvitel elengedhetetlen része. Mint ahogy a közmondás is tarja minden napra egy alma, az orvost távol tartja.
Ki ne ismerné a bűnbeesés fő csábítóját, az almát. Az emberiség keletkezésével egyidős történetet, melyről számos legenda, mese született.
A bűnös csábító a Trójai háborún át Tell Vilmosig minden korszak főszereplője. A különleges misztikummal megáldott gyümölcsöt, már az i.e. több ezer éve is ismerték.
Fénykorát a rómaiak idejében élte. Az idősebb Plinius már harminchat különböző fajtáról tudósított.Ma már több ezer fajtája létezik>>
Gyümölcssav- és vitamintartalma magas, több mint 20-féle ásványi anyag található benne. Tartalmaz kalciumot, foszfort, vasat, magnéziumot, nátriumot, káliumot, kálciumot, nyomelemeket, A-vitamint, B- komplex vitaminokat, kevés C-vitamint.
Gyógyító hatását már régóta ismerték, leginkább skorbut és a fogínyvérzés ellenszereként tartják számon. A népi gyógyászat szerint a reszelt alma fogyasztásával leküzdhető a hányinger, megszüntethető a hányás és a tengeribetegség.
Sikerét a pektin nevű anyagnak köszönheti. Rostjai az érés során feloldódnak és pektin keletkezik. Ez az anyag a bélbe jutva az ott jelenlévő baktériumok hatására jótékony védőréteget képez a nyálkahártyán.
Hatására salakképző anyagok jutnak a bélbe, ami székrekedés esetén enyhíti a panaszokat, sőt a rendszeres nyers alma fogyasztása rendszerezi a székletet.
Vérkeringést serkentő hatásával érelmeszesedéskor válhat hasznossá. Az alma csersavtartalmának köszönhetően a savas lé frissítő hatású, elősegíti az emésztést, és erősíti a bélnyálkahártyát és jó hatást fejt ki a máj működésére.
Hat a bélflórára, csökkenti a vér koleszterinszintjét. Méregtelenítő, tisztító hatású, tehermentesíti a vesét, csökkenti a vesekő- és húgysavképződést, ezért köszvény ellen is alkalmasnak tartja a természetgyógyászat.
Az alma magjában B-17 vitamin található. A megfelelő mennyiségben jelen lévő B-17 gátolja a sejtek rákos elváltozását elindító anyagok működését.
Alternatív módszerként egyre több helyen használják injekció formátumban. De valójában mi is a B-17 vitamin?
Ifj. Dr. Ernst T. Krebs 1950 -ben, sokéves kutatás után elkülönített egy új vitamint, melyet B17-es számmal látott el, és elnevezte “ Laetril”-nek.
Gyakorlatilag az összes gyümölcs magjában megtalálható ez a vegyület. A sárgabarack, kajszibarack, cseresznye, őszibarack, szilva, mandarin és hasonlók tartalmazzák ezt a faktort; nemritkán rendkívül magas, akár 2-3%-os koncentrációban.
Fontos tudni, hogy a B-17 ciántartalmú vegyület! A B-17 felszívódik a szervezetbe, ott egy enzim hatására felbomlik, majd benzaldehid és cián szabadul fel belőle.
Ez az enzim sokkal nagyobb mennyiségben van jelen a rákos sejtekben, mint az egészségesekben. A ciánt viszont további enzimek segítségével köti a sejt különböző kéntartalmú aminosavakhoz.
Ez a második enzim viszont hiányzik a rákos sejtekből. Tehát a rákos sejt felbontja az egyébként ártalmatlan vegyületet két olyan molekulává, ami viszont el is pusztítja. Az egészséges sejtek viszont védettek, sőt tápanyagként használják fel a B-17 vitamint. Tovább>>
Az alma védi a bőrt a fertőzések és a káros baktériumok ellen. Ha legalább hetente egyszer használjuk pattanások, pörsenések, sőt furunkulusok esetén is javulásra számíthatunk. Tejben kifőzve és langyosra hűtve arcpakolásként is használhatjuk.
Almapép pattanás ellen
Az almát daraboljuk fel, lehetőleg pépessé. A szem és a szájkörnyék kivételével kenjük a masszát az arcbőrre. Tizenöt-húsz percen keresztül lazítsuk, majd az arcot alaposan öblítsük le. Végül kenjük be arcunkat hidratáló krémmel.
Almalé korpa ellen
Az alma fertőtlenítő hatását hajöblítőkben is kihasználhatjuk, segítségével helyreállíthatjuk a fejbőr egyensúlyát, és természetes módon küzdhetjük le a korpaproblémát.
Hozzávalók: 1 kg friss alma vagy 600 ml cukormentes almalé, 600 ml csapvíz, 125 ml almaecet, 5 csepp teafa-illóolaj, 2 csepp levendula- illóolaj
Az alma levét préseljük ki, és öntsük a vízhez. Adjunk hozzá almaecetet és az illóolajokat, majd alaposan keverjük össze. Hajmosásnál adjuk az utolsó öblítéshez. Nem kell aggódni, a haj nem fog összeragadni tőle.
Kozmetikumnak sem az utolsó, de jótékony hatását mégis igazán belülről tudja kifejteni.
Bár számtalan módon elkészíthető, mégis a legértékesebb, ha a héjával együtt fogyasztva, mert így tartalmazza a legtöbb rostot. Hámozzunk?>>
A felhasználásának csak a képzelet szabhat határt. Fogyaszthatjuk nyersen, párolva, sütve, főzve, töltve, hús mellé köretnek, levesnek, mártásnak és süteménynek is.
Hozzávalók: alma, méz, dióbél, mazsola, rum, citromlé
A mazsolát áztasd be rumba, a diót pedig tördeld apró darabokra. Az almát vágd ketté és a magházat vájd ki. Az üreget locsold be kevés citromlével, majd tegyél bele dióval elkevert mazsolát, arra kanalazz egy kis mézet, végül illeszd össze az almák két felét. Tedd forró sütőbe, s addig süsd, amíg egy kicsit nem veszít a tartásából.
Jó étvágyat!
Koczka Kinga