Tudta? |
Naponta legalább százezerszer húzódnak össze és ernyednek el a szem körüli izmok. Bőrünk ezen a területen alig fél milliméter vastag. |
Minden érzékszervünk közül talán a szemünket használjuk a legtöbbet. Környékének érzékeny bőre meghálálja a gondoskodást.
Szépen megöregedni, nevető ráncokkal - ez lenne talán mindenkinek az ideális. De vajon létezik olyan ember, akit boldogsággal töltenek el a szemkörnyékén megjelenő idő-, és állapotjelzők? George Clooney, Sean Connery csak ketten azok közül, akiknek arca még vonzóbb lett a szarkalábaktól, azonban egyáltalán nem biztos, hogy örülnek a változásnak.
Nem is nevezhetjük őket igazándiból hibának – a betegség persze más kérdés –, hiszen egyszerűen csak korunk velejárói. Az évek, az elektroszmog, a testi- és lelkiállapotunk tükre – ahogy azt már sokan sokszor foglalták briliáns mondatokba. Javítani persze lehet a dolgon, sőt megfelelő ápolással késleltetni is. Napi tizenöt perc és némi odafigyelés csodákra képes!
Segítségével megelőzhető a bőr alatti kötőszövet rugalmassága. Gyorsítja a salakanyagok távozását, valamint a sejteknek jobb oxigén- és tápanyagellátást biztosít vérbőségkeltő hatásának köszönhetően. Ellazít, mivel a bőridegeket monoton stimulálja a megfelelő, körkörös mozdulatokkal. És, ha mindez nem lenne elég, jó, ha tudjuk, hogy a szemgolyóra is jótékony, mivel fokozza a könnytermelést, gyorsítja annak elvezetését. Így a szemrés természetes módon átmosódik és felfrissül.
Kozmetikai szempontból a legfőbb eredménye a szövetduzzanat, mely kisimítja a ráncokat.
Kivel ne fordult volna még elő, hogy túlerőltette a szemét, ami „nyuszi-tekintettel” végződött. Égő, piros, enyhén duzzadt szemek. A legegyszerűbb megoldásnak a műkönny tűnhet, de ha nem akkut a probléma, hívjuk segítségül a természet erejét. Főzzünk le kamillát, itassunk át vele két vattapamacsot, majd helyezzük a szemünkre. Hagyjuk ott, míg ki nem hűl.
A táskák eltűntetésére a legjobb gyógyír a krumpli. Nagyanyáink karikákra szelve alkalmazták, ám sokkal hatásosabb, ha lereszelünk egy szemet, majd gézdarabok közé téve tegyük szemünkre. Tízperc is alig telik bele, és a duzzanatoknak nyoma vész.
„Gyógyítja a szem minden gondját-baját”- írták róla a XI. században. Ez a csodálatos gyógynövény gazdag cinkben, ami a szövetek regenerációjához szükséges. Vagyis a fáradt tekintet egyik legfőbb támogatója.
Teli van A-vitaminnal, ami nemcsak kívülről nyújt igazi védelmet látószervünknek, hanem belülről is ápolja azt. Ráadásul szeptember-október tájékán valósággal tobzódik béta karotinban, így hajunk és körmünk is megerősödik.
Fontos kiegészítője lett egészségvédelmünknek a napszemüveg, mely ápol és eltakar. Köszönhetően az ultraibolya sugaraknak szinte mindig védeni kell szemünket, ha nap éri. Nem beszélve környékének érzékeny bőréről.
Soha ne feküdjön le festékmaradékokkal az arcán, főként pedig a szemén! Ezek ugyanis lerakódnak a bőrben, gátolva annak éjszakai fő feladatát, a regenerációt.
Bármennyire is vékony és kiszáradásra hajlamos ez a felület, a magas zsírtartalmú krémekkel kenni óriási hiba. Eltömítik a szemhéji mirigyek kivezetőit, hatására az alsó szemhéjon megjelenhetnek lapos, szürkés, a felszínből alig kiemelkedő növedékek, vagy a felső sárgás foltok.
Nem lehet eleget hangoztatni, hogy a túl sok festék lerakódik a pólusokra. Különösen igaz ezen a területen. Lehetőség szerint használjunk csak folyékony alapozót szemfestéskor, vagy külön erre a területre kifejlesztett krémpúdert. Kerüljük a tartós sminket, még szempillánkon is. A kozmetikus által végzett hosszú távú szempillafestés sok nőnek okoz gondot, mégis a szakemberrel karöltve ugorják át a kötelező tesztelést. Allergiás reakciója a bevörösödés, duzzanat, könnyezés.
Alapszabály, hogy azt a bőrfelületet ne tisztítsuk szárító készítménnyel, amely egyébként is az. Mégis a lustaság Nagy Úr. Szánjunk időt és energiát külön erre a területre, meg fogja hálálni. Jó, ha tudjuk, hogy némely ránc csak a rossz tisztítási technikának köszönhető.
Vetró Rita