Úgy tűnik, hogy nem a viszonylag újkeletű, gazdasági függetlenség elérésére való törekvés, hanem alapvető biológiai alapelvek érvényesülnek azáltal, hogy egyre kevesebben akarnak megházasodni és gyermeket vállalni – állítja a Queens Egyetem egyik kutatója.
„Csak az utóbbi időben sikerült a nőknek jelentős kontrollt szerezni a saját termékenységük felett és sokan nem akarják vállalni azt, hogy még a gyermeknevelés terhét is a nyakukba vegyék. A felmerülő kérdés tulajdonképpen az, hogy ez a gazdasági, szocio-kulturális hatások miatt – mint ahogyan az a legtöbb kutató véli – vagy genetikailag öröklött hatások miatt alakult ki.” – magyarázta Dr. Lonnie Aarssen biológus professzor, majd folytatta: „A vágyat, hogy az utókornak magunkról emléket utód formájában hagyjunk elnyomhatja az, hogy az emléket karrier, hírnév vagy esetleg vagyon formájában kívánjuk létrehozni."
A kutató úgy vélekedik, hogy a fejlett országokban egyre gyakrabban tapasztalható gyermeknélküliség hátterében nem kulturális, hanem biológiai fejlődés húzódik. Azok a nők fognak leginkább gyermekeket szülni, akikben erős az anyai ösztön. Azok, akik inkább a karriert választják a szülővé válás helyett, akik méregdrága üdülésekre mennek és szabadidővel teli élet élnek nyilvánvalóan kevesebb hajlandóságot mutatnak a gyermekszülésre. Így az idők során kifejlődtek azok a genetikai jellegek, melyek a nőket eltávolítják a gyermekvállalástól.
Ezt a gondolatot követve a következő generációban felnövő nőkben már erősebb lesz a vágy a párválasztásra és a gyermekvállalásra. „Úgy gondolom, hogy a következő néhány generációban mind a férfiak, mind pedig a nők nagyobb vágyat fognak mutatni arra, hogy házasodjanak és gyermeket vállaljanak. A biológia szempontjából összefoglalva a gének csak akkor öröklődnek, ha utódok születnek. Ha nem szülsz gyermeket, akkor a genetikai állományod eltűnik.” – fejtette ki Dr. Aarssen.
Forrás: medipress