A szénanáthát tavasszal a fák és virágok pora, nyáron pedig a parlagfű pollenje okozza. Ha a tünetek nem múlnak el és egész évben náthás, akkor a kiváltó ok lehet házi por, penészgomba vagy akár állati szőr is.
A földön ismert, mintegy negyedmillió virágos növényből csak néhány száz faj allergén virágporú. Azok a fajok okoznak allergiát, amelyek szélmegporzásúak, tömegesen fordulnak elő, hosszú ideig virágoznak és nagy mennyiségű virágport termelnek.
Az allergológiai szempontból fontos növényfajokat agresszivitás tekintetében négy kategóriába sorolták. Vannak igen nagy – idetartozik a parlagfű is –, nagy, mérsékelt és csekély agresszivitású virágport termelő fajok.
A szezonális inhalatív allergének között a hazai felmérések alapján leggyakoribb a parlagfű (Ambrosi elatior).
Hazánkba a húszas évek elején behurcolt akár embermagasságúra is megnövő, gazdagon elágazó egyéves, egylaki, egyivarú, szélbeporzású gyomnövény. Az alig fél centiméteres, parányi porzós fészkek lapostányér alakúak és karcsú, sokvirágzatú, levéltelen füzéreket alkotnak, melyek hihetetlen mennyiségű kerek 24-40 µm méretű pollent termelnek.
Virágzási szezon: hosszú, július – október Fő szezon: augusztus – szeptember Allergenitás: nagyon magas (gyors diffúzió) |
Az alternatív gyógyászat inkább az immunrendszer egyensúlyba tételére fekteti a hangsúlyt. Étrend-kiegészítők közül a C-vitamin, az omega3 zsírsavak, és egyes növényi flavonoidok (pl.: quercetin) nagyon fontosak.
A C-vitamin nem csak antioxidáns, hanem kötőszöveti stabilizáló hatása miatt.
Az omega 3 zsírsavak, egyes immunrendszeri szabályozó anyagok kiinduló elemei, melyek képesek a felfokozott immunreakciók lecsillapítására (de nem az immunműködések elnyomására).
Legfontosabbak ezek közül az EPA és a DHA, melyekből napi 1000-2000 mg bevitele is javasolt lehet. E mellett ezen zsírsavak stabilizálják a sejtmembránokat, így azon fehérvérsejtek membránját is, amikből az allergiás reakciót kiváltó hisztamin is felszabadul.
Az immunreakció csillapítására a különböző növényi falavonoidok bizonyulnak alkalmasnak, ezek közül a Quercetin az, amivel kapcsolatban igen sok adat és tapasztalat áll rendelkezésre, és ez esetben a leghatékonyabbként tartják számon.
Mivel az allergiát kiváltó anyagok fehérje természetűek, az allergia elleni küzdelem másik fontos eleme a jó emésztés. A pollenek ugyanis bélrendszerünkbe is lejutnak, és jobb, ha onnan már csak lebontva jutnak testünkbe.
Ezért talán furcsa módon, de az allergia elleni fegyvertár része lehet egy emésztőenzim pótló készítmény is. Növényi fehérjebontó az ananász szárában található bromelain, ami mind emésztést segítő, mind allergia elleni készítmények alkotórésze.
A Quercetin nettle plus a fenti összetevőket mind tartalmazza, ezért talán a legnagyobb segítség a bajban. Tovább a termékre >>
Összeállította: Vetró Rita