Végre elérkezett a várva várt jó idő. Lassan lekerülnek a ruhadarabok, jön a strandolás. Ne felejtkezzünk el a megfelelő védekezésről, hiszen az UV sugárzások károsíthatják bőrünket.
1. Hagyja bőrét fokozatosan hozzászokni a napsütéshez.
2. Fényvédő krém nélkül ne menjen a napra. Fontos, hogy fototípusának és a napsütés erejének megfelelő krémet válasszon.
3. Nem lehet elégszer elmondani: ne tartózkodjunk a napon délelőtt 11 és délután 15 óra között.
4. Különösen figyeljünk a gyermekekre. Ők fokozottabban igénylik a fényvédőkrém használatát minden olyan testrészen, ami fénynek van kitéve.
5. Sportolás közben se feledkezzünk meg az állandó utánkrémezésről.
6. A napsugárzást visszaverő felületek legalább olyan károsak tudnak lenni, mint a tűző napon tartózkodás, mivel ezek nemhogy csökkentenék, hanem növelik az UV sugarak hatását.
7. A barnaságtól nem leszünk automatikusan védettek az UV sugarakkal szemben. Éppen ezért az önbarnító krémek (amelyek nem tartalmaznak szűrő anyagokat) semmiféle fényvédelemmel nem kecsegtetnek.
8. Nyáron érdemes kicsit más szemmel átolvasni a betegtájékoztatót, ha valamilyen orvosságot szedünk. Sokszor tudtunkon kívül fényérzékenységre hajalmosító összetevőkkel halmozzuk el szervezetünket.
9. Ha úgy érzi bőre szabályosan megégett, és még hozzá sem kell érni önmagában is „lángol”, akkor keressen fel egy bőrgyógyászt.
10. Győződjön meg róla, hogy napteje mind UVA és UVB szűrőt is tartalmaz.
Az Environmental Working Group amerikai környezetvédelmi civil szervezet 783 különféle (15-nél nagyobb fényvédő faktorú) naptejet vizsgált meg. A felmérés során a vizsgált termékek mindössze 16 százaléka nyújtott kellően hatékony és megfelelő időtartamú védelmet a különféle sugárzásokkal szemben, és nem tartalmazott feltételezhetően egészségkárosító hatású adalékanyagokat.
A készítmények jelentős része csak a leégést kiváltó UV-B sugarak ellen nyújt védelmet, míg az UV-A-t szűrő összetevőt nem tartalmaznak. Az UV-A sugarak összefüggésbe hozhatóak a bőr károsodásával, illetve öregedésével, immunrendszeri problémákkal és a bőrrák kialakulásában is szerepük lehet. A legmagasabb (30<) faktorszámú termékek nyolcada nem véd az UV-A sugarak ellen.
A fényvédő készítmények összetevőinek egy része a napsugárzás hatására rövid idő alatt elbomlik, ezt követően szabad utat biztosítva a káros sugaraknak. A vizsgált áruk 54 százaléka tartalmazott ilyen könnyen lebomló összetevőt.
A termékek felirataival is problémák voltak, azok sokszor valótlan állításokat tartalmaztak (mint például egész nap véd, minden káros sugárzást kiszűr).
Egyre növekszik a nanorészecskéket is tartalmazó fényvédők aránya. Az ilyen összetevők egészségügyi hatásai csak kevéssé ismertek, így kockázati tényezőnek kell tekinteni őket. Európában az UV-A sugarak szűrése miatt használt nanorészecskék más anyagokkal is kiválthatók.
A felmérést végző szervezet a helyi hatóság (FDA) kritikájaként említi, hogy több, a világ más részein (így például az EU-ban) használt hatékony vegyület nincs engedélyezve.
Az adalékanyagok egy része a bőrön át a véráramba kerülhet és a szervezetben mérgező hatást válthat ki. Egyes alkotók hormonális hatásúak, mások allergiás reakciót válthatnak ki, vagy a szervezetben, esetleg a környezetben halmozódnak fel.
A felmérés során a naptejek hatékonyságával kapcsolatban mintegy 400, az esetleges egészségügyi hatásokról 60 tudományos publikációt és adatbázist néztek át. Forrás: Levegő Munkacsoport
Koczka Kinga