Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Családi megmozdulás: a Bory-vártól a Kisvasúti napokig

Kétségkívül a gyerekeknek nyáron a világ legjobb helye a strand. Pancsolhatnak, játszhatnak, barátkozhatnak naphosszat. Azonban gondolni kell a hűvös időkre, a napszúrás és leégés közeli állapotokra is! Családépítő tippjeink segíthetnek.

1014. Budapest

Várnegyed, Úri u. 9. Lovas út / Palota út sarok

Tel.:+36(1) 212 0207, +36(1) 212 0287

Tovább >>

Budavári labirintus

Ez a hely nemcsak útvesztő, hanem történelmünkhöz, világunkhoz – önmagunkhoz vezető utak finom szövevénye. A labirintus ugyanis a közép- vagy végpont felől visszatekintve már nem kusza lélekvesztőként, hanem történelmi sorspályák és egyéni életutak rendezett, értelemteljes szövedékeként mutatkozik meg. A köznapi jelentésnél mélyebb értelem – természeténél fogva – leginkább a Személyes Labirintusoknál érvényesül, ám kisebb-nagyobb mértékben megmutatkozik az Őskori, a Történelmi és a Más-világi Labirintusban éppúgy, mint a kisebbek számára a Bátorság Labirintusában és a Nap kiszabadítása programban. Ez utóbbiak minden apróságot kíváncsivá tesz, a kreatív játékok és feladatok a nagyobbakat is megmozgatják. Az ínycsiklandó nyalánkságok sem maradhatnak el!

Kisvasuti napok 2007 nyarán

A Magyar Közlekedési Közművelődésért Alapítvány 1995-ben indította el a kisvasúti napok programsorozatát a keskenynyomközű vasutak népszerűsítéséért. A kisvasúti napokon a házigazda vasutak színes programokkal, és sűrűbb vonatközlekedéssel várják az érdeklődőket. Lehetőség van ilyenkor egy kicsit jobban betekinteni a kisvasút életébe, megismerkedni a vonalak történetével, illetve környékének nevezetességeivel.

Debreceni Vidámparki Kisvasút
július 14.
(52) 413515

Kemencei Erdei Múzeumvasút

július 28.

(20) 3885743

Beregszászi Kisvasút

augusztus 5.

+380 (31) 4117213

Kecskeméti Kisvasút

augusztus 11.

(76) 504309

Tiszakécskei Gyermekvasút

augusztus 20.

(76) 442131

Mecsekvasút (Pécs)

augusztus 20.

(72) 312788

Balatonfenyvesi (Nagybereki) Gazdasági Vasút

szeptember 1.

(85) 361831

Nyírvidéki Kisvasút (Nyíregyháza)

szeptember 8.

(42) 424030

Forrás: kisvasut.hu >>

  • Tihany, Visszhang u. 4.
  • Telefon / fax: 0036 87 448-431
  • Nyitva: Szeptember 14-ig 09 - 19 óráig, utána 10 - 17 óráig

Tihanyi Babamúzeum

Kedvtelésből kezdte el gyűjteni a babákat egy balatoni család. Négy évtized alatt a padlástól a pincéig igazi ritkaságokat halmoztak fel. Pár éve döntöttek úgy, hogy megosztják az érdeklődőkkel kincseiket. A Tihanyi Babamúzeum kiállított tárgyai magukba foglalják a németországi porcelánbaba-készítők névsorának nagy részét, kb.1850-től egészen a gyártás beszüntetéséig, kb. 1920-ig. Francia gyűjteményét a múzeum a jövőben szándékozik bővíteni.A babák eredeti ruhákba vannak öltöztetve, kiegészítve korabeli játékokkal és egyéb kellékekkel. Eredeti teljes konyha-, nappali-, hálószoba- és üzletberendezés is látható.

Csónakázás Lilafüreden

Miskolc környékének egyik nevezetessége a lillafüredi Hámori-tó. Ha a Palota szálló előtti gátján, sétányán vagy csónakon végighaladunk mellette vagy rajta, felejthetetlen látványban van részünk. Szívünk, lelkünk felvidul és gyönyörűséggel telik meg az erdős sziklák között elterülő, sötétzöld víz láttán.” – írta Vásárhelyi István 1959-ben. A Hámori-tó völgyzárógáttal mesterségesen a XIX. században létesített és nem természetes "tengerszem", mint azt sokan hiszik. A másfél kilométer hosszú tó helyenként nagyon mély, kiválóan alkalmas csónakázásra, búvárkodásra.

Idekattintva további információkat olvashat >>

Bory-vár Székesfehérváron

A székesfehérvári építész, szobrász, Bory Jenő álma egy vár felépítése volt, amit saját elképzelései alapján felesége segítségével meg is tett. Emléket emelt művészi álmainak, a munka- és a hitvesi szeretetnek. Mint kutatót és szakembert a beton széleskörű alkalmazása foglalkoztatta. A vár építőanyaga túlnyomóan beton és vasbeton, de szobrainak megformálásához is szívesen nyúlt a kedvelt anyaghoz. A várat benépesítette szobraival. A műteremben saját és felesége alkotásain kívül neves művészek képei is megtalálhatók. Műalkotásai, hősi- és síremlékei az ország minden részében fellelhetők, némelyikük eredeti gipszmodellje a vár százoszlopos udvarának árkádjai alatt ma is látható. Az alkotóművész leszármazottai szeretettel őriznek meg mindent eredeti alakjában és gondoskodnak a fenntartásról.

Info: A Bory-vár hivatalos honlapja >>

Összeállította: Vetró Rita

2007. július 13.