A fiatal, zsenge bőr különösen érzékeny a napsugárzás ártalmas hatásaira, a gyermekek hamar lebarnulnak. A leégés átmeneti kellemetlenségein túlmenően van egy nyomósabb oka is az elővigyázatosságnak. A komoly gyermekkori leégések hosszú távú bőrkárosodást eredményeznek, és a későbbi szakaszban bőrrák kialakulásához vezethetnek.
Nagyon fontos, hogy a kisgyermekeket nem szabad napoztatni. A hat hónaposnál kisebb babákat mindig tartsuk távol a közvetlen napsugárzástól. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet vele kimenni a levegőre, de mindig legyen árnyékban. A baba növekedésével majd egyre több időt lehet a napon tölteni, de persze mindezt csak mértékkel és megfelelő elővigyázatossággal.
Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a legjobb védelem az, hogy ne megyünk napra a kritikus időszakban. A kritikus időszak pedig a 12 órától a 15 óráig tartó periódus. Ekkor éget a nap a legjobban, ekkor lehet a legkönnyebben leégni. A strandolásra a szabadban való tartózkodásra a legalkalmasabbak a 11 óráig és a 15 óra utáni időszak.
A megfelelő időszak mellett a megfelelő védelem is elengedhetetlen. Mint már említettem a babák bőre sokkal érzékenyebb, ezért számukra fokozottabb védelemre van szükség. A hagyományos kémiai napvédők helyett ma már kaphatóak hatékony, tisztán gyógynövény alapanyagú napozószerek. Természetes anyaguk mellett magas hatásfokú napvédő készítmények.
Sokan nem tudják, hogy a napozás után jelentkező kiütések egy része a napkrémekben található káros anyagoktól is létrejöhet, amit a nap irritáló hatása fokoz. Ép ezért fontos, hogy olyan krémeket használjunk, ami nem tartalmaz ilyen anyagokat. Keressünk olyan terméket, amely a homoktövis (fényvédő), az E-vitamin (öregedésgátló), a cickafark vagy a kamilla (nyugtató), és a panthenol (hidratáló) hatóanyagait tartalmazza.
Már az elindulás előtt 20-30 perccel kenjük fel a napozó krémet, ugyanis ennyi időre van szükség a felszívódáshoz és a hatás kifejtéséhez. Ezt persze nem jelenti azt, hogy a további időszakokban nem kell használni. A legtöbb naptej vízálló, ennek ellenére érdemes 3-4 óránként újrakenni a baba testét.
A megfelelő ruházat ugyanolyan fontos részét képezi a strandolásnak és a kinti játszásnak, mint a napozó krém. Törekedjük minél szellősebb, bővebb és persze természetesen pamut ruhákat és kiegészítőket adni gyermekünkre. Ha már a kiegészítők, akkor ne felejtkezzünk el a sapkáról. A sapka nélkülözhetetlen! Könnyű vászon, pamut anyagból készült sapkát, kalapot, kendőt mindig adjunk gyermekünk fejére. Egyrészt megvédi a baba fejét a leégéstől, másrészt a szemet érő sugárzásoktól.
A hat hónaposnál kisebb babákat mindig tartsuk távol a közvetlen napsugárzástól. A legmelegebb napszakok folyamán a gyermekek tartózkodjanak az árnyékban. Napközben gondoskodjunk arról, hogy sok folyadékot fogyasszanak, hogy elkerüljék a kiszáradást. Lehetőleg az ne cukros üdítőital legyen, hanem tiszta víz.
A világos bőrű, szőke vagy vörös hajú gyerekeknél pedig még fontosabb a szigorú megelőzés, mert náluk a leégés gyorsabban következik be, és mindig nagyon fájdalmas.
Gyermekeknél is, nagyon fontos a napozás utáni hidratálás. Megnyugtatja a bőrt, véd a kiszáradástól és egyéb kellemetlenségektől. Ebben az esetben sem mindegy, hogy milyen napozás utáni terméket vásárolunk. A legjobb a természetes anyagok készült, kamillát és egy nyugtató és hidratáló anyagokat tartalmazó krém. Ha a gyermek bőre leég, fürdessük meg hideg vízben, vagy hűsítsük hideg vizes szivaccsal. Természetesen, ha a gyermek bőre csúnyán leéget, feltétlenül forduljunk orvoshoz.
Szerkesztőség kedvence: Annemarie Börlind SUN Napozócsalád |
Azért szeretjük, mert a napsugarak minden „cseppjét” természetes módon élvezhetjük. Ökológiai termesztésből származó gyógynövényekből készül, állati kivonatok nélkül – ráadásul megfelel a szigorú BDIH besorolásnak is. Az Annemarie Börlind Sun napozócsalád- természetes napvédelemmel-fokozott védelmet és igényes ápolást biztosít. Az ásványi mikropigmentek és a különösen hatékony fényvédőfaktorok - mint például a homoktövis - megbízható védelmet jelentenek az agresszív UV-sugarak ellen. Bár a termékek vízállóak, azért ne feledkezzünk meg a rendszeres utánkrémezésről se! Tovább>> |
Koczka Kinga/Vetró Rita