A húgyúti fertőzés során a húgyutak (a vesemedencétől a húgycsőig) bármely szakaszán kórokozó mikroorganizmusok szaporodnak el.
A vizelet elvileg csíramentes, de fertőzésről csak akkor beszélünk, ha a baktériumok vagy gombák száma meghaladja a milliliterenként 100.000-et.
Tehát nem a kórokozók jelenléte, hanem a túlzott elszaporodásuk jelenti a problémát, hiszen a tünetek is ekkor jelennek meg, bár lehetnek tünetmentesek is. Ilyenkor csak góckutatásnál, vagy mellékleletként kerülnek felismerésre.
Legjellemzőbb tünet a gyakori vizelési inger, ami nem feltétlenül jelenti sok vizelete ürítését. E mellett égő érzés jelentkezhet vizelés közben, ami kifejezetten fájdalmas is lehet. Egyes esetekben alhasi görcsök is jelentkeznek, mely reflexes folyamat és nem mindig áll párhuzamban a fertőzés súlyosságával. A vizelet színe sötét, zavaros lehet, illetve a genny miatt bűzössé is válhat.
A betegség sokszor tünetmentes, ezért megmagyarázhatatlan lázas állapotok esetén feltétlenül gondolni kell rá. Gyermekekben és felnőttekben is ha nem fedezik fel időben, egy krónikus húgyúti gyulladás akár zsugorveséhez is vezethet.
A húgyutakba vagy alulról kerülnek be a kórokozó mikroorganizmusok, vagy a vérárammal a vesén keresztül. Az előbbi sokkal gyakoribb jelenség , mely során a gáttájékról és a hüvely környékéről kerülhetnek a húgycsőbe a kórokozók.
Nőkön az anatómiai viszonyok miatt sokkal gyakrabban alakul ki a betegség. Ezek a kórokozók általában a bélflóra tagjai, de a bőr és a hüvely bakteriális vagy akár gombás fertőzései is veszélyt jelenhetnek. A húgycsőből a hólyagba – férfiaknál a prosztatába- és a vesemedencébe is bekerülhetnek az említett gombák és baktériumok.
Ha a környezet kedvez a kórokozóknak, akkor a fenti folyamatra nagyobb az esély. Épp ezért cukorbetegség (a vizelet cukortartalma jó táptalaj) és vizeletpangás esetén sokkal gyakoribb ez a betegség. Ezen túl a vizelet kémhatása is befolyásolja a kórokozók elszaporodását, de az ideális környezet kórokozónként változhat.
Míg a nőknél idősebb korban a méh előreesés, férfiaknál a prosztata megnagyobbodás a hajlamosító tényező. E mellett az aktív szexuális élet, illetve a partnerek gyakori váltása szintén kedvez a betegség kialakulásának.
Legelterjedtebben javasolt gyógynövények a nagybogyós áfonya és a medveszőlő levél tea. Míg előbbi gátolja a mikroorganizmusok megtapadását a hólyag nyálkahártyáján, az utóbbi hatása nem teljesen ismert.
Ettől függetlenül, ebben a kórképben igen hatékonynak bizonyulnak. A fenti készítményeknek vizelet savanyító hatása is, van, de ez csak bizonyos baktériumok esetén fontos tulajdonság, így nem ez játssza egyetlen készítmény esetén sem a fő szerepet. Vízhajtó hatásuk azonban rögtön tapasztalható. Vízhajtóként még a zsúrló és a csalántea is használható.
E mellett az immunrendszer erősítésére az Echinacea ajánlott.
Nem ajánljuk a kamilla teát –bár jó immunerősítő-, mivel kiszárítja a nyálkahártyákat.
Vitaminok közül a C-vitamin javasolható, mely az immunrendszer erősítése mellett, mivel a kötőszövet épségének fenntartásához nélkülözhetetlen, nem engedi, hogy a gyulladás, a nyálkahártyákon átterjedjen.
Tapasztalataink szerint a Highland Clearly Cranberry nevű készítménye igen hatásos a vizeletfertőzés leküzdésére. Ebben nem a nagybogyós áfonya, hanem vörösáfonya található, ami hatékonysága miatt ma már gyógyszerek alkotórésze is.
Ha mégis antibiotikus kezelésre kerül sor, ne felejtsük bélrendszerünket támogatni, melyre legalkalmasabb a Fit Line All in 1000 joghurt, de a Highland Bioflora is használható alternatíva.
Antibiotikus kezelésre csak makacsabb esetekben lehet szükség. Első körben mindenképpen a természetes gyógymódok javasoltak. Ennek részei: vizelet mennyiségének növelése, a vizelet valamely módon történő fertőtlenítése és az immunrendszer erősítése.
Ha a gyulladás két-három nap alatt nem reagál a természetes megoldásokra, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert a folyamat vesére terjedése komoly következményekhez vezethet.
Az előbbiek ismeretében, javasolt a bőséges mennyiségű folyadékfogyasztás, mely a vizelet mennyiségét is megnöveli. Így a teljes vizeletelvezető rendszer átmosásra kerül, és csökkent a pangás lehetősége is.
Fontos a megfelelő higiénés szabályok betartása, mely csökkenti a fertőzés kockázatát. A partnerek gyakori váltása sokkal súlyosabb problémákat is okozhat, így nem itt kell említeni, de az óvszer használata, ebben az esetben is védelmet nyújthat.
Dr. Gulyás Tamás