Bármennyire is egészséges, ha a babákat már egészen kicsi korukban megtanítják úszni, fennáll az a veszély, hogy később asztmásak lehetnek. Belga kutatók 341 iskolás gyerek vizsgálatakor megállapították, hogy az a 43 gyerek, akiket bébiúszásra vittek annak idején, mintegy háromszor gyakrabban betegedett meg asztmában vagy hörghurutban, mint a többiek.
A kutatók szerint a bajt az okozza, hogy a klór melléktermékei izgatják a csecsemők fejlődésben levő légutait, és az okozott elváltozások később hajlamosítanak a tüdőbetegségre.
Dr. Albert Bernard brüsszeli orvos és munkatársai a Pediatrics című folyóiratban teszik közzé megfigyeléseiket. Korábban már voltak arra utaló adatok, hogy a versenyúszóknál és a fedett uszodákban dolgozóknál gyakoribbak az asztmás megbetegedések. Amikor a medencék fertőtlenítésére használt klór keveredik az úszók verítékével, nyálával vagy vizeletével, a klór irritáló melléktermékei jöhetnek létre. Az egyik ilyen anyag a triklóramin gáz, ez adja az uszodák jellegzetes „klórszagát”. A triklóramin izgatja a szemet és a felső légutakat. Ezek a megfigyelések azonban nem jelentik azt, hogy a szülők ne taníttassák meg úszni kisgyermekeiket, mondja a kutató.
Ahol van otthon kerti medence, akkor az úszástudás előnyei nagyobbak, mint annak a kockázata, hogy esetleg a légutak károsodnak. A többi kisgyermek esetében azonban a kutatók azt javasolják, halasszák a szülők az úszásoktatást a csecsemőkorról valamivel későbbre.
Forrás: Informed
2006-06-10