Csak bosszantó jelenség a reflux?
Az esetlegesen fellépő gyomorégés egy-egy bőségesebb, nehezen emészthető fogásokból álló étkezés után mindenkivel előfordulhat. Ha azonban ez a jelenség rendszeresen fennáll ( hetente kettő vagy több alkalommal), akkor reflux betegségről ( nyelőcsőbe történő gyomortartalom visszaáramlás ) beszélünk.
Ez az állapot annak a jele, hogy az illető túl sokat, túl gyakran vagy helytelen ételeket eszik, illetve a stressz túlzott mértékben befolyásolja az emésztés folyamatát.
A reflux több, mint csupán bosszantó vagy kellemetlen jelenség. A reflux-betegség lényege a gyomornedv visszaáramlása a nyelőcső alsó szakaszába, a nyelőcsövet a gyomortól elválasztó záróizom elégtelen működésének következtében.
Amennyiben a visszaáramlás sokszor előfordul vagy tartósan fennáll, a savas gyomortartalom izgatja a nyelőcső nyálkahártyáját, és ezzel égő, maró érzést okoz. Általában a betegség enyhe lefolyású, de ritkán a nyelőcső nyálkahártyájának gyulladásához, sőt kezelés nélkül annak kifekélyesedéséhez is vezethet.
Az elhízás, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a túlzott kávéfogyasztás valamint a stressz tartoznak a reflux leggyakoribb kockázati tényezői közé. De az egészségtelen táplálkozás és a rendszertelen étkezés is hozzájárulnak a betegség kialakulásához. Gyakrabban fordul elő reflux terhes nőkben is, mivel a megnagyobbodott méh nyomást gyakorol a hasi szervekre.
Javasolt életmódbeli változtatások:
Jóllehet a reflux kezelése a konvencionális gyógyításban elsősorban a gyógyszereken alapul, van azonban néhány olyan életmódbeli stratégia, amely hatásosnak bizonyul, sőt ily módon a betegség kialakulása is megelőzhető. Az alábbi tanácsok legtöbbjének betartása egyszerűen kivitelezhető, és gyakran nagyon jó eredményt hoz:
- Bő ruházatot viseljen! A szoros öv vagy deréktáji ruházat növeli a gyomorra nehezedő nyomást, ami a gyomortartalom nyelőcsőbe áramlását idézheti elő.
- Közvetlenül lefekvés előtt ne egyen! Hagyjon elegendő időt, hogy az elfogyasztott étel elhagyja a gyomrot mire lefekszik! Hagyja, hogy a gravitáció dolgozzon!
- Emelje meg ágyának fejrészét a gravitáció kihasználásához! Kerülje saját fejének két párnával történő megemelését, az ronthat a helyzeten! A vállakat is szükséges megemelni, ellenkező esetben a nyelőcső ( akárcsak a kerti locsolótömlő ) görbül, így növekszik a nyomás a gyomorban.
- Hagyja abba a dohányzást! A dohány irritálja a gyomrot.
- Túlsúly esetén a testsúlyt próbálja meg csökkenteni!
- Gyakoroljon valamilyen relaxációs technikát! A stressz és aggódás súlyosbítja a reflux tüneteit.
Táplálékok és táplálék-kiegészítők:
- Vezessen naplót az elfogyasztott táplálékokról, hogy nyomon követhesse azokat az ételeket és italokat, amelyek súlyosbítják állapotát! Bizonyos ételek és italok gyengítik a nyelőcső záróizmát, például: borsmenta, citrusfélék, koffein, alkohol. Az alábbi élelmiszerek szintén összefüggésbe hozhatók a tünetek rosszabbodásával: paradicsom, fokhagyma, tejtermékek, zsíros ételek. Van akinek a búza és más glutén tartalmú gabonák ( zab, árpa és rozs) is gondot okoznak. Próbálja kitapasztalni, hogy Önnek mi ront az állapotán!
- Diétája rostban gazdag legyen! Legalább napi 40 gramm rost bevitele szükséges, melyet teljes kiőrlésű gabonákból, gyümölcsökből, zöldségekből fedezzen!
- Ne igyon alkoholt! A lehető legkevesebb alkoholt fogyassza, azt is csak étellel együtt!
- Végezzen rendszeresen testmozgást!
- Csökkentse a stressz szintet relaxációs technikákkal.
- Igyon elegendő folyadékot főképpen vizet!
- Kerülje a stimuláló hatású anyagokat! A koffein tartalmú italok, a kávé ( beleértve a koffeinmentes kávét is), a dohány és más stimuláló hatású anyagok irritálják az emésztőrendszert.
- Egyszerre csak keveset egyen! Az egyszerre elfogyasztott nagy mennyiségű étel növeli a gyomorban a felfelé irányuló nyomást, és még az egyébként refluxtól nem szenvedő egyéneknél is gondot okozhat.
- Fogyasszon probiotikus készítményeket mely csökkenti a belek gyulladását, segítenek az emésztőrendszer egyensúlyának fenntartásában!
- Ellenőrizze gyógyszereit! Több gyógyszer előidézheti vagy súlyosbíthatja a reflux tüneteit, elsősorban a ( például Aszpirin, Motrin, Advil ), illetve a fogamzásgátló tabletták és bizonyos szívgyógyszerek.
- Kerülje a savlekötők használatát, melyek csak elnyomják a tüneteket! Amennyiben mégis szed savlekötőt, csak olyat használjon, amelyik nem tartalmaz alumíniumot!
- Savlekötő helyett fogyasszon inkább vízben feloldható ásványi anyag készítményeket, melyek nagymértékben csökkentik a savas állapotot.
- Ha lehet iktassa ki étrendjéből, vagy legalább korlátozza a tejtermékek fogyasztását!