A közveszélyes körömgomba
A körömgomba az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati betegség, a statisztikák szerint az emberek 1/3-a küzd vele. Gyakori előfordulása miatt népbetegségnek is nevezhető. De mit tehetünk, hogy megelőzzük ennek az alattomos betegségnek a kialakulását?
Mit kell tudni a körömgombáról?
A körömgombát okozhatja fonalas, sarjadzó vagy penészgomba is, és legtöbbször a lábujjakon jelentkezik. Továbbfertőzhet, ugyanis a gombák sokáig életben tudnak maradni a hámrétegről levált apró bőrdarabkákon. Különösen veszélyeztetettek az idősek, a cukorbetegek, az antibiotikumot szedők és a túlsúlyosak.
Tudta?
|
A gombák a meleg és/vagy nedves környezetet szeretik, pl.: uszoda, strand, szauna, törölköző, szőnyeg, cipő.
|
12 tipp, hogy megelőzzük a körömgomba kialakulását
-
Lehetőség szerint kerüljük a műszálas harisnyákat, zoknikat, és inkább pamutot válasszunk.
-
Amennyire csak lehet, sűrűn váltogassuk a cipőinket, minden évszakban. Meleg időben viseljünk nyitott cipőt.
-
Amint hazaértünk, egyből vegyük le a kinti lábbelinket, és vegyünk fel egy kényelmes, jól szellőző papucsot.
-
A családban mindenkinek legyen külön papucsa, törölközője, manikűr szettje (a vendégeknek is!). Ezeket sűrűn fertőtlenítsük.
-
Figyeljünk arra, hogy fürdés után töröljük szárazra a lábujjak közötti részt is.
-
Uszodában, fürdőben és strandon sose sétálgassunk mezítláb.
-
Mindig tiszta, száraz törölközőre üljünk a szaunában.
-
A fitneszteremben mindig fertőtlenítsük le a gépeket használat előtt és után.
-
Az immunrendszer megerősítésére szedjünk rendszeresen nagy dózisú C vitamint és E vitamint.
-
Alkalmanként alkalmazzunk lábfürdőt, pl. szódabikarbónásat: 3 evőkanál szódabikarbónát oldjunk fel egy lavór vízben, és fél óráig áztassuk benne a kezünket vagy a lábunkat.
-
Ha egy mód van rá, akkor ne csináltassunk műkörmöt, mert a kéz körmeinek gombás megbetegedése gyakoribb műköröm viselésekor.
-
Ha a családban valakinek körömgombája van, akkor a közösen használt tárgyakat rendszeresen fertőtlenítsük.
A körömgomba tünetei és kezelése
Viszketés, sárgás/szürkés/barnás elszíneződés a körmön, töredezett/megvastagodott/barázdált köröm, köröm alatt fehér, morzsalékos anyag, kellemetlen szag, fájdalmas, gennyező gyulladás - ezek a körömgomba esetleges tünetei. Miután könnyen összekeverhetők más bőrbetegségek tüneteivel, ezért amint észleljük bármelyiket, feltétlenül forduljunk bőrgyógyászhoz. A körömgomba ugyanis nem múlik el magától! Sőt, kimondottan nehéz és hosszadalmas feladat megszabadulni tőle. Éppen ezért a tünetek észrevételekor rögtön érdemes elkezdeni a kezelést, mert ha sokáig halogatjuk, akkor a fertőzött köröm akár le is eshet.
Mennyi idő alatt múlik el a körömgomba?
Ne higgyünk a reklámoknak, melyek azt állítják, hogy 1-2 hét alatt búcsút inthetünk a körömgombának, ez ugyanis lehetetlen, hiszen a beteg köröm lenövését mindenképpen meg kell várni.
Tudta-e?
|
A kézkörmök hetente 1-1,5 mm-t, a lábkörmök havonta 1 mm-t nőnek.
|
Általánosságban elmondható, hogy a gyógyulási szakasz több hónap, akár fél év-egy év. Sajnos az is sokszor előfordul, hogy egy idő után újra felüti a fejét a körömgomba.
Gyógymódok körömgombára
-
Grapefruitmag csepp: naponta 2X csepegtessünk a körömre a vírus- és gombaölő grapecseppből, amíg a tünetek enyhülnek. Emellett alkalmazhatjuk belsőleg is a kivonatot: minden 10 kg testsúlyra számoljunk 3-4 cseppet, és egy pohár gyümölcslébe adagolva igyuk meg reggelente, de ne éhgyomorra.
-
Gombaellenes krémek, ecsetelők, körömlakkok: többségük recept nélkül kapható a gyógyszertárakban, de a hozzáfűzött reményeket nem mindig váltják be.
-
Gyógyszeres kezelés: erre akkor van rá szükség, ha már a körömágy is érintett. Általában úgy zajlik, hogy 1 hét gyógyszerszedést 3 hét pihenő követ, mindezt kb. 6-9 hónapon át. Azt tudni kell, hogy a szájon át szedendő gyógyszereknek vannak néha mellékhatásai is, pl. gyomor- és bélrendszeri panaszok.
-
Lézeres kezelés: ez többnyire véglegesen eltávolítja a körömgombát, de többtízezer Ft-ba kerül.
Kató Iringó