A mai gyerekek rengeteget számítógépeznek, TV-znek és folyton a telefonjukat nyomkodják. Mozogni meg alig-alig akarnak. Ismerős?
Nincs ez így jól! A kevés mozgás rendkívül sok negatív hatással jár, egészségügyi és mentális szempontból is. A testedzés örömét viszont még gyerekként érdemes megtapasztalni, hogy felnőttkorban már magától értetődő legyen. Ne bízzunk abban, hogy az iskolai testnevelésórák elegendőek gyerekünk számára, főként, hogy sok gyerkőc kedvét pont ezek az órák veszik el. Szülőként érdemes odafigyelnünk arra, hogy gyermekünk minél több időt töltsön el mozgással, sporttal. Miért? Mutatunk rá 9 okot! Íme!
1. Sport révén nemcsak a fizikai állóképessége nő meg, hanem a mentális terhelhetősége is, így sokkal jobban bírja majd az iskolai megpróbáltatásokat. Következésképpen a sport sosem mehet a tanulás rovására!
2. Levezeti a felesleges energiáit, feszültségét, agresszivitását, így lelkileg, szellemileg is kiegyensúlyozottabbá válik.
3. Jobb lesz az étvágya.
4. Nyugodtabban és pihentetőbben alszik.
5. Erősebbé válik az immunrendszere, ezért feltehetően ritkábban lesz beteg.
6. Kevésbé szorong, stresszel, ez pedig segít megelőzni a serdülőkori depressziót és jótékonyan hat a pozitív önértékelés kialakulására is.
7. Szociálisan érzékenyebb lesz: könnyebben barátkozik, gyorsabban beilleszkedik, hamarabb oldódik társaságban.
8. Kitartást, küzdőszellemet, és következetességet tanul, így tudatosabban éli majd az életét felnőttkorában.
9. Nagyobb valószínűséggel marad távol a káros szenvedélyektől, mint dohányzás, alkohol, drog.
Láthatjuk, hogy kevés olyan dolog van, ami ennyi pozitív hatással rendelkezne, mint a sport.
A legtöbb gyereknek lételeme a mozgás, úgyhogy általában csak egy kis bíztatást igényelnek, és persze azt, hogy megadjuk a lehetőséget számukra. Ha azt szeretnénk, hogy gyerekünk aktivizálja magát, akkor a következő 2 módszer többnyire beválik: példamutatás és folyamatos ösztönzés.
„A legeredményesebb tanítás az, ha azt tesszük, amit tanítunk.” (Don Bosco) |
Könnyen beláthatjuk, hogy a sportágválasztás nem könnyű feladat. Azt viszont már az elején ajánlott leszögezni, hogy ne essünk bele abba a hibába, hogy rákényszerítjük kedvelt sportágunkat a gyermekre. Ha az anyuka gyerekkorában odavolt a balettért, de nem űzhette, akkor ne erőltesse a gyerekére. Ha az apuka ígéretes focikarrierjét csak egy térdsérülés akadályozta meg, attól még korántsem biztos, hogy fiának is a futball az, ami örömet okoz, úgyhogy ne kényszerítse rá. Ezen kívül azt is tartsuk szem előtt, hogy például a fülfájós gyereknél felesleges az úszást erőltetni, vagy a láthatóan nem hajlékony kislányt ne RSG-re vigyük el, mert annak feltehetően sírás lesz a vége.
Lehetőség szerint keressünk közeli mozgásklubot a gyereknek, hogy magától is el tudjon menni az edzésre, ne kelljen hozni-vinni, mert az igen sok időt vesz el. Ezen kívül azzal számolni kell, hogy a felszerelésért és a klubtagságért fizetni kell, és ez rendszeres kiadást jelent. Ezt érdemes már az elején számításba venni, nehogy az anyagiak parancsoljanak megálljt a sportolni kívánó gyerkőc pályafutásának.
Kató Iringó