Mindenki tudja, hogy Magyarország élen jár rákhalálozás tekintetében. Az emberek nagy része viszont alig tesz valamit annak érdekében, hogy egészséges életmóddal megelőzze ezt a rettegett betegséget. Miért van ez?
Hazánkban a tüdőrák a leggyakoribb, 2. helyen a vastagbélrák és a mellrák áll. Efféle sokkoló adatokat sok helyen hallhatunk, olvashatunk, de valahogy a hétköznapokban mégsem jut eszünkbe, hogy igencsak rég voltunk szűrésen, és ki tudja, mikor végeztünk utoljára önvizsgálatot. Csak akkor eszmélünk rá, hogy mindenki fölött ott lebeg Damoklész kardjaként a súlyos betegség, ha a családunkban üti fel a fejét. Bizonyára minden kedves olvasó tudna mesélni egy olyan történetet, aminek a főszereplője a rák, és sajnos egy közeli/távolabbi családtagot, ismerőst érint. Ha a környezetünkben találkozunk a betegséggel, akkor igaz, hogy megijedünk, megállunk egy időre, elgondolkodunk, de aztán mégiscsak visszakerülünk a mókuskerékbe, a szürke hétköznapokba.
Folyton csak rohanunk, nincs időnk semmire, és tulajdonképpen rossz szokásaink rabjai vagyunk. Igen ám, de ez csak ideig-óráig mehet így. A szervezet nem tudja a végtelenségig tolerálni a helytelen étrendet (és az ebből adódó túlsúlyt), a fokozott stresszt, a dohányzást (95%-ban a dohányzás a felelős a tüdőrákért!), a túlzott alkoholfogyasztást, vagy a túlhajszoltságot. Pedig a hőn áhított egészség azon múlik, hogy a betegséget okozó egészségtelen szokásainkat fel tudjuk-e ismerni, és le tudjuk-e cserélni egészséges szokásokra. Tudjuk, hogy nem könnyű változtatni, de nem lehetetlen! Most ehhez adunk tippeket!
Elég apró lépésékkel kezdeni, például:
A szakértők szerint egészséges életmóddal a daganatos megbetegedések 1/3-a megelőzhető lett volna, tehát a rák kialakulásának veszélyét csökkenthetjük, ha egészségtelen szokásainkat minimalizáljuk, amennyire csak lehet.
Tudta-e? |
Daganatos megbetegedések sokkal nagyobb számban fordulnak elő a civilizált társadalmakban, mint a természeti népeknél. |
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy napjainkban sajnos szinte önkéntelenül is kapcsolatba kerülünk különböző mérgező anyagokkal: ott vannak a vízben, a levegőben, az élelmiszerekben.
Az esetek többségében a rák akkor válik halálos betegséggé, ha nem ismerik fel időben. Elengedhetetlen tehát a gyakori önvizsgálat, hiszen minél korábbi stádiumban észlelünk egy elváltozást, annál nagyobb lesz az esélyünk a gyógyulásra.
Ám előfordul, hogy nincsenek tünetek, panaszok, de a betegség mégis megjelent a szervezetben. Éppen ezért kiemelten fontos a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel is. A 0. stádiumban felfedezett méhnyakrák túlélési aránya például 100% a kezelések után!
Tudta-e? |
Egyes számítások szerint az elkövetkezendő években 1000 fiú újszülöttből 313-nak, 1000 lányból pedig 149-nek van nagy statisztikai esélye arra, hogy még 75 éves kora előtt rosszindulatú daganat miatt fog meghalni. |
A különböző szűréseket másodlagos megelőzésként szokták emlegetni, az elsődleges megelőzéshez pedig az életmódbeli tényezők tartoznak. Miután az erős immunrendszer a legjobb védelem a rák ellen, ezért összegyűjtöttük, hogy milyen életviteli tanácsokat érdemes megfogadni, annak érdekében, hogy megőrizzük egészségünket és távol tartsuk magunktól a súlyos betegséget.
Éppen ezért most táblázatba foglaltuk azokat az élelmiszereket, amik emelik a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát, de mindegyiknél ajánlunk egy egészségesebb alternatívát is, amit nyugodtan lehet fogyasztani.
Ezek gyakori fogyasztása nem ajánlott: |
|
Vörös húsok: marha-, disznó-, birkahús ritkán kerüljön az asztalra, viszont naponta többször is érdemes nyers zöldséget, gyümölcsöt enni, min. 4-5 maréknyit. |
Hidrogénezett margarin: helyette vaj vagy Omega 3 zsírsavban gazdag, hidegen sajtolt, szűz olívaolaj ajánlott, utóbbi sok E-vitamint és antioxidánst tartalmaz. |
Finomított fehér lisztből készült gabonatermékek: inkább a teljes kiőrlésűeket részesítsük előnyben. |
Cukrozott, szénsavas üdítők, kávé: ezek helyett igyunk szénsavmentes ásványvizet, teákat (pl.: zöldteát), friss, nyers gyümölcsökből és zöldségekből készített turmixokat, ivóleveket, vagy ún. smoothie-kat. |
Finomított fehér cukor, kukoricacukor, répacukor, nádcukor és méz:édesítésre inkább sztíviát vagy nyírfacukrot használjunk. | Alkohol: heti 1-2X pár pohár bor vagy sör még engedett, de ennél nagyobb mennyiségű alkohol rendszeres fogyasztása számos rákfajta kockázatát növeli. |
A modern kor embere többnyire kész és félkész ételeket fogyaszt, amiknek igen alacsony a vitamintartalma, arról nem beszélve, hogy rengeteg mesterséges anyagot tartalmaznak (ízfokozó, színezék, térfogatnövelő szerek, stb.). Miután a táplálkozásból nehezen tudjuk fedezni a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, ezért kiemelten fontos a vitaminpótlás, ha szeretnénk megőrizni egészségünket.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint heti 150 perc mozgást minimum be kéne iktatnunk az életükbe, ez lehet csupán napi fél óra séta is. Rendszeres mozgással ugyanis nemcsak a testsúlyunkat tudjuk kordában tartani, hanem csökkenthetjük a rák kialakulásának kockázatát; ráadásul a stressz legjobb ellenszere is a mozgás.
Ezek elég nyomós érvek, hogy odafigyeljünk életmódunkra, nem?
Kató Iringó