Az orr tisztítására olyankor van szükség, ha a baba kissé meghűlt és légútjai nem elég tiszták, szemmel láthatóan nehezére esik a levegővétel.
Az orrtisztítás azért is fontos, mert így elkerülhetjük, hogy arc-, vagy homloküreg gyulladást kapjon a baba. A babák többsége ráadásul nem hajlandó a száján levegőt venni, így ha eldugult az orrocskája, alvás helyett, sírni fog.
De van megoldás! Létezik elektromos és a porszívóra csatlakoztatható orrszívó. Ez utóbbi kicsit drasztikusnak tűnhet, de nyugodjunk meg, teljesen biztonságos a használata és a babának nem okozunk fájdalmat vele. Bármelyik módszert választjuk, előtte használjuk fiziológiás sóoldatot, hogy fellazítsuk a baba orrában összegyűlt váladékot. Csak ezután tisztítsuk ki, és végezetül használjuk az orrcseppeket. Ezekkel azonban óvatosan kell bánni, és nem szabad túlzásba vinni. Maximum 4-5 napon át csepegtessünk, és kizárólag csecsemőknek ajánlott orrcseppeket használjunk!
A fül tisztítása során tisztában kell lenni a kismamának azzal, hogy ez egy öntisztuló szerv, tehát nem igényel külső beavatkozást. A baba fürdetésekor a fül külső részét tisztítsuk meg mosdókesztyűvel, de a hallójáratokba ne nyúljunk bele se az ujjunkkal, se fültisztító tamponnal.
Amennyiben a baba fülében szemmel láthatóan felgyülemlett a fülzsír, fültisztító segédeszközzel azt csak beljebb tolnánk a hallójáratok felé, nem is beszélve a sérülés lehetőségéről, amit a fültisztító tampon okozhat, ezért inkább ne kísérletezzünk.
Ha mégis tenni szeretnénk valamit, oldjunk fel vízben egy kis egészségügyi szeszt, és fürdetéskor cseppentsünk bele néhány cseppet a baba fülébe. Fektessük le a babát, a fejét fordítsuk oldalra és cseppentsünk 2-3 cseppet a fülébe. Ezután fordítsuk a másik oldalára és a másik fülébe is csepegtessünk az oldatból. Így fertőtleníthetjük a baba fülét és feloldhatjuk benne a váladékot.
Amennyiben olyan mértékű a fül belsejében a szennyeződés, hogy az már zavaró, mindenképpen keressük fel a védőnőt, vagy a gyermekorvost, aki tanácsod ad majd a továbbiakról.