Az állapotos nők csaknem 80 %-át érinti ez a kellemetlen tünet, melynek több oka is lehet.
Nagyanyáink szerint azért fáj egy terhes nő gyomra, mert nagy haja lesz a gyereknek. Ez igazán kedves tézis, de a kellemetlen tünetek kiváltó okai ennél sokkal racionálisabbak. Egyrészről hormonális, másrészről mechanikus okok is kiválthatják a fájdalmat. Kismama testében végbemenő hormonális változások miatt a gyomorszáj izmai meglazulnak, így a gyomor savtartalma kiszivároghat a nyelőcsőbe.
Ez pedig kelletlen, égő érzést okok. A gyomorfájdalom másik alapvető kiváltó oka a méh megnövekedése, melynek következtében a méh felfelé nyomja a gyomrot, így annak tartalma a nyelőcsőbe kerülhet.
A gyomorsav nyelőcsőbe szivárgása nem jelent különösebb veszélyt sem a magzatra sem az édesanyára, de mindenképpen érdemes kezelni, hiszen igen erős fájdalommal járhat. A helytelen táplálkozás, a fűszeres és zsíros ételek, kávé és szénsavas üdítők fogyasztása tovább növeli a panaszok gyakoriságát. Mielőtt gyógyszerhez nyúlnánk, gondoljuk át, hogy miképpen táplálkozunk, és ha kell, változtassunk az étrendünkön.
Mindenképpen száműzzük a túl zsíros és erősen fűszerezett ételeket, a szénsavas és agyon cukrozott üdítőket. Inkább többször együnk egy nap keveset, és lefekvés előtt egy-két órával már ne fogyasszunk semmit. Ha a kismamát bélgázok is gyötrik, kerülje a hagymás, káposztás, erősen cukrozott ételeket és a babot.
A gyomorfájás elleni legtermészetesebb védekezés, ha ásványi anyagokat viszünk a szervezetbe., azok ugyanis gyorsan lekötik a gyomorsavat. Panasz esetén 2dl vízbe 1-2 csepp Young pHorever puripHy cseppet tegyünk (és ne többet) és azt igyuk meg. Vagy érdemes pHour Salt –ot otthon tartani, és abból egy kiskanállal keverjünk egy pohár vízbe és azt igyuk meg.
Madudák Tímea