Hamarosan sült gesztenye illata lepi el a belváros utcáit. Fogyasztása szívnek és léleknek is egyaránt jót tesz.
A tél közeledtével előszeretettel veszünk sült gesztenyét az utcai árusoktól, holott egész évben érdemes lenne fogyasztani. A gesztenye rendkívül jó hatással van az emberi szervezetre. Emberi fogyasztásra kizárólag a szelídgesztenye alkalmas.
100 g szelídgesztenye számtalan vitamin és ásványi anyagot tartalmaz:
A szelídgesztenye gazdag összetevői révén az emberi szervezetre is jótékony hatással lehet.
Nálunk is kapható már hazai és import gesztenye egyaránt. De magunk is szedhetünk, de vigyázzunk, mert csakis a szelídgesztenye alkalmas az emberi fogyasztásra. Ügyeljünk a tárolására is, mert a gesztenye hamar kiszárad, és úgy már ehetetlen lesz. A gesztenye frissességét úgy a legegyszerűbb ellenőrizni, hogy vizet teszünk egy nagyobb tálba és egyszerűen beledobjuk őket. Amelyik nem süllyed el, azt egyenesen dobjuk a kukába.
Leginkább sütve vagy püré formájában szoktuk enni, de a gesztenyét is el elég változatosan el lehet készíteni. Lehet belőle például, krémleves, sült húsok tölteléke, sütemény, salátákba is tehetjük, de sokan mézet, lekvárt, vagy sört készítenek belőle.
A leveleit és a magjának héját előszeretettel használják szépségápolási termékek és fényvédő szerek alapanyagaként is. Az eszcin jótékony tulajdonságait már pár szóban feljebb megemlítettük. Egészségünk mellett azonban szépségünkre is pozitívan hat, mert csökkenti a narancsbőrt.
Mivel a plazmaproteinhez kötődő eszcin más gyógyszerek megkötését akadályozhatja, vadgesztenyelevélből készült teát vese- és májbetegségek esetén, valamint várandósság és szoptatás ideje alatt ne fogyasszunk!
Madudák Tímea