A gyerek leckéje nem csak neki, hanem a szüleinek is stresszt okoz. De ennek nem kell feltétlenül így lennie.
Sokat halljuk mostanában, hogy "jaj mennyi leckét kapott a gyerek", "bezzeg az én időmben nem volt ennyi"..stb. Nem szabad elfelejteni, hogy megannyi új információ lepte el a világot, amióta mi felnőttünk. Ezeket pedig gyermekeinknek is meg kell tanulnia, általuk pedig valahol nekünk is.
Az információ egyre több, az idő pedig egyre kevesebb. Azt mi sem tudunk adni. Abban azonban segíthetünk, hogyan legyen könnyebb a tanulás, és hogyan mérsékelhetjük a terheléssel járó stresszt.
A legújabb felmérések szerint, egy átlagos magyar családban a szülőknek napi fél órája jut egy gyerekre. Ahol több csemete is van, még rosszabb a helyzet. A szomorú adatok azt bizonyítják, hogy a felgyorsult életet és a létbizonytalanságot sajnos a hozzánk legközelebb állók sínylik meg.
De most mégis álljunk meg egy pillanatra, és gondoljuk át, hogyan tudnánk ezen a harminc percen javítani. Vagy ha nem is tudunk, miképpen lehetne hasznosan eltölteni, elhasználni. Törekedjünk tudatosan arra, hogy ez az idő, ha törik, ha szakad rendelkezésre kell álljon.
A házi feladat mennyisége korosztálytól is függ. Ha az elvégzéséhez szükséges időt nézzük, napi fél órától akár két és fél órába is telhet, mire a gyerek készen lesz. Az egyik fontos tényező, hogy megtanítsuk a gyereket arra, hogyan írjon leckét. Lehetőleg minden külső zavaró tényezőt ki kell zárni. Ne menjen a tévé, ne szóljon a zene. Üljön kényelmesen és elegendő fényben.
Tegyünk elé egy órát, és szabjuk meg az időt, amire készen kell lennie. Így nem fog órákig bambulni, és követni tudja, hogy mennyi ideje van még. Az idő megszabásában ne legyünk szigorúak, mert az csak tovább stresszeli őt. Ellenben muszáj időkorlátok közé szorítani őt, mert ha nem tesszük, akkor előfordulhat, hogy még este nyolckor is a lecke fölött fog babrálni.
Ha minden jól megy a szülőkre „csak” ez a feladat hárul a házi feladat körül. Le kell ellenőrizni a lecke helyességét, és ha a gyerek nem ért valamit, igyekezzünk egyszerűen és türelmesen elmagyarázni. Ha nem tudjuk a választ, hívjuk segítségül az internetet és a gyerekkel együtt keressünk rá az adott témára.
A közös munka is hasznosan eltöltött idő, miközben lehet beszélgetni, faggatni őt, hogy mi volt a suliban. Ha nem tud valamit, soha ne szóljuk le érte, inkább mondjuk el, mutassuk meg a megoldást. Ha ügyes, dicsérjük meg. Ezzel is oldjuk a stresszt, amit az esetleges bizonytalansága okoz.
A tanulással és az iskolával járó stressz leküzdését helyes táplálkozással, kielégítő alvással és táplálék-kiegészítőkkel is segíthetjük. Nem lehet elég sokszor kihangsúlyozni a zöldségek, a gyümölcsök és a húsfélék és tengeri hal fogyasztásának fontosságát. Emellett pedig hétköznap ne engedjük, hogy sokáig fent maradjon. A kialvatlanság csökkenti a koncentrációs képességet.
A multivitaminok és az omega 3 zsírsav bevitelével tovább tudjuk fokozni gyermekünk teljesítő képességét. Az idegrendszer membránjainak ugyanis 30-40%-a omega 3 zsírsavakból épül fel, így annak szintet tartása, serkentése jótékonyan hathat az agyi kapacitásra és az idegrendszerre.
A szülők is bátran szedhetik az omega 3 zsírsavat, és felnőttek számár kifejlesztett multivitaminokat így talán könnyebben lépést tudnak tartani gyermekükkel az egyre nehezedő házi feladatok megoldásában.
Madudák Tímea