Nátha, meghűlés, megfázás? Vajon mik ezek, honnan tudjuk milyen betegséget kaptunk el, és hogyan kezeljük azt?
A megfázásért az úgynevezett nátha vírus más néven rhino a felelős. A hideg idő és az immunrendszer legyengülésének hatására ez a vírus a nyálkahártyán keresztül behatol a szervezetünkbe, és onnantól nincs megállás. A rhino vírusnak számtalan fajtája létezik, ezért nem tudunk véglegesen leszámolni vele.
Azonban nem szabad összekeverni a meghűlést és az influenzát. Utóbbi magas lázzal, ízületi fájdalommal jár, és a szövődmények elkerülése végett sokszor orvosi segítségre van szükség. A megfázásnál jellemző a torokfájás, majd az orrváladékozás, a levertség, és esetleg enyhe láz is előfordulhat. Ezeket a panaszokat legtöbbször a rhino vírus okozhatja. Íme néhány tipp, amivel hatékonyan felvehetjük a harcot, és megakadályozhatjuk, hogy ez a z apró vírus ledöntsön minket a lábunkról.
A legelső lépés, hogy támogassunk immunrendszerünket olyan antioxidánsokkal, mint a grapefruitmag csepp, és a C-vitamin. Fogyasszunk meleg folyadékot bőséggel. Jótékony hatással lehet egy jó forró fürdő is, melybe, kamilla-, menta vagy eukaliptusz-, illóolajat csepegtetünk.
Nagyon fontos az orrváladék gyakori ürítése. Az imént említett illóolajokból inhalálót is készíthetünk. A patikákban vény nélkül kaphatunk fiziológiás sóoldatot, mely fellazítja a váladékot, így könnyebben megszabadulhatunk tőle. Létezik még a hipertoniás orcsepp is, mely szintén hatékony segítséget nyújthat.
Használhatunk hagyományos orrcseppeket is, de vigyázni kell, mert túladagolás esetén túlságosan kiszáríthatjuk az orrnyálkahártyát. Az orrcsepp használata azért is fontos, hogy megelőzzük a váladék besűrüsödését, majd az ebből fakadó középfül-gyulladást.
Meleg folyadék bevitele enyhítheti a fájdalmat és a kaparó érzést. Készítsünk gyógyteákat. Aki szereti, készíthet hagymateát is vagy egyenesen elrágcsálhat egy kis fokhagymát. De használhatunk torokfertőtlenítő tablettákat vagy oldatokat is.
Ha köhögés kínoz bennünket, érdemes megvizsgálni melyik fajta köhögésről van szó. Száraz vagy hurutos. Ugyanis egészen másképp kell kezelnünk őket. A hurutos köhögésre úgynevezett köptető hatású készítményeket érdemes alkalmazni, melyek feloldják a váladékot megkönnyítve annak felköhögését. Erre leginkább a lándzsás útifüvet, a kakukkfüvet, vagy a kankalint érdemes használni.
A száraz köhögésnél alkalmazott szerek pedig az idegi reflexet igyekszenek gátolni. Ebben az esetben is sok folyadék bevitele javasolt. A kínzó száraz köhögésre az egyik leghatásosabb gyógymód a mézes tea, vagy a édesgyökérből illetve gyömbérből készült gyógytea. Emellett sokat segíthet, ha párásítót teszünk a beteg szobájába.
Madudák Tímea