Egészséges táplálkozás 1. - Vásárlás
A – zöldségekben gazdag és szénhidrátszegény – egészségtudatos étrend első és legfontosabb lépése a tervezés.
Tudatában kell lennünk, hogy spontán módon nem fogjuk tudni előteremteni a megfelelő ételeket, és ha nem tervezünk előre, könnyen visszacsúszhatunk a régi, rossz mechanizmusokba. A tudatos tervezésnek két fontos része van, a pénzügyi tervezés és a logisztikai.
Mennyi pénzbe és időbe kerül az egészségtudatos táplálkozás?
-
A savasító – hosszú távon elhízáshoz és komoly egészségügyi problémákat okozó cukros-lisztes ételek eltelítik a gyomrot, és nagyon kedvező árúak. Ezért törvényszerű, hogy ha valaki időhiányban szenved, vagy spórolni akar az étkezésen, ezeket az ételeket választja. Ez nagyon komoly hiba!
-
Tudnunk kell, hogy ha szisztematikusan át akarunk állni az egészséges táplálkozásra, az étkezésre fordított összeg automatikusan növekedni fog.
-
Ezt azzal ellensúlyozhatjuk, hogy otthon készítjük el az ételünket, és nem ülünk be csak úgy étterembe, gyorsétterembe vagy kávézóba, ahol nagy valószínűséggel úgysem tartják be azokat az a lapvető főzési szabályokat, melyeket mi követni szeretnénk.
-
Készítsünk pontos havi kalkulációt a tudatos táplálkozásra fordítandó kiadásokról. Ne akadjunk fent azon, hogy ez az összeg magasabb, mint korábban – így jóval egészségesebbek leszünk, kórházra, gyógyszerekre hosszú távon többet költenénk!
-
Mivel ki fogjuk hagyni a félkész és előre elkészített ételeket, a főzésre fordított idő is növekedni fog, ezzel is számoljunk előre! A beszerzési helyek gondos megválasztása is időbe kerül.
A legjobb megoldás: a kiskert
-
Ha van kertünk, mindenképpen kezdjünk el zöldségeket, gyümölcsöket, fűszereket termelni, mert nagyon meg fog emelkedni a zöldségfogyasztásunk, és ha mi termeljük, legalább biztosak lehetünk benne, hogy nincs agyonvegyszerezve, amit megeszünk.
-
Egészen más a frissen szedett zöldségek és gyümölcsök vitamintartalma és íze, és a friss fűszerek zamata is utolérhetetlen.
Piacok, biopiacok – hipermarketek helyett
-
A hipermarketek nem megfelelő helyek zöldségvásárlásra. Az exportból származó áru gyakran éretlenül, lefagyasztva, tartósítószerekkel telenyomva őrzi csak meg megtévesztően frissnek ható külsejét. A külföldről érkező zöldségek, gyümölcsök felületét ráadásul fertőtlenítőszerrel kezelik, melyet nem tudunk maradéktalanul eltávolítani.
-
A legelső dolog: törekedjünk arra, hogy piacon (vagy még inkább: biopiacon) szerezzük be a hozzávalókat! Hazai termelők áruit vásároljuk, és tartsuk be azt az egyszerű szabályt, hogy mindig az évszaknak megfelelő zöldséget-gyümölcsöt vegyünk, mert ebben az esetben tudjuk leginkább kikerülni a mesterségesen „felpumpált” árukat. Mindig szagoljuk meg a zöldséget és gyümölcsöt, amit veszünk: az a jó, ha friss, jellegzetes illata van, ha szép, méretes, csillogó, de picit éretlen, nincs semmi szaga és mesterségesnek hat, ne vegyük meg.
-
A zöldségek vitamintartalma nyersen a legmagasabb, konzervként minden zöldség jelentősen veszít vitamintartalmából. Ha nem tudunk nyers zöldséget venni, a mirelit áruk még szóba jöhetnek. A friss zöldséget ne őrizgessük hetekig a hűtőszekrényünkben, hanem lehetőség szerint 1-2 napon belül használjuk fel!
Bioboltok
-
A kenyérféléket mindenképen bioboltban vegyük! A rostszegény életmód veszélyes (pl. vastagbélrákhoz is vezethet). Teljes kiőrlésű pékáruval megfelelő mennyiségű rostot vihetünk be szervezetünkbe. (Bátrabbak kenyérsütéssel is kísérletezhetnek).
-
Nem árt, ha tudjuk, hogy a pékségek jó része teljes kiőrlésű pékáruként ad el búzalisztes, színezett pékárut is. Onnan tudjuk megkülönböztetni a megfelelő teljes kiőrlésű kenyeret a nem valóditól, hogy sokkal tömörebb, szárazabb, súlyosabb. A színezett lisztből készült kenyér, pékáru pont ugyanolyan állagú, mint a fehérlisztes verzió, csak belül halványbarna színű. Ez kerüljük!
-
Vannak olyan nassolnivalók, amiket szintén bioboltokban szerezhetünk be, mint pl. a puffasztott, ízesített bioköles, vagy a különböző (sózás nélküli) magvak.
Tóth Ágnes