A világ egyik legtöbbet használt szívgyógyszerét szedő emberek kevesebb zsírt égetnek, mint azok, akik nem részesülnek ilyen gyógyszeres kezelésben.
A múlt század hatvanas éveinek orvosi szenzációja a béta-blokkolók néven ismert gyógyszerek felfedezése, amelyek gátolják az idegrendszer szimpatikus (a szervezet belső környezetének állandóságát biztosító) részének túlműködését. A szimpatikus rendszer hormonjai, mint például az epinefrin, gyorsítják a szívműködést, szerepet játszanak veszélyes szívritmuszavarok kialakulásában, és emelik a vérnyomást.
A szívpanaszok kezelésében a béta-blokkoló szerek fontos előrelépést jelentettek, ezért világszerte a leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek közé tartoznak. Vérnyomáscsökkentő hatásuk miatt is széles körben használták ezeket, bár az utóbbi időben a modernebb gyógyszerek kezdik őket kiszorítani. Egy friss tanulmány azonban rávilágít e gyógyszerek szedésének árnyoldalaira is.
Ausztráliában Paul Lee és munkatársai megfigyelték, hogy a béta-blokkoló szereket szedő magas vérnyomású betegek testsúlya nagyobb, mint azoké, akiket más vérnyomáscsökkentőkkel kezelnek.
Az ausztrál kutatók 11.400 magas vérnyomásban, illetve cukorbajban szenvedő beteget vizsgáltak. Egy részük béta-blokkolót szedett, a többiek egyéb vérnyomáscsökkentőt kaptak. A béta-blokkolóval kezelt csoport átlagos testsúlya 5-17 kilóval haladta meg a másik csoport tagjainak súlyát. Egy másik, kisebb vizsgálatban 11 beteg vérnyomásának csökkentése végett béta-blokkolót kapott, további 19, azonos súlyú felnőtt nem kapott ilyen szert. Speciális műszerrel mérve úgy találták, hogy étkezés után a béta-blokkolóval kezeltek kevesebb kalóriát és zsírt égettek, mint a kontrollcsoport tagjai.
Lee és munkacsoportja szerint szívinfarktust követően, illetve szívelégtelenség esetén a béta-blokkolók életmentőek lehetnek, ezért a kutatók nem mellőzésüket tanácsolják, hanem a betegek életmódjának, táplálkozásának átalakítását.
Forrás: MTI