Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Illóolajos masszázs akár otthon is!

Manapság elcsépeltnek tűnhet, mégsem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a lélek szépsége szorosan összefügg a test szépségével, jó érzésével. A masszázs kiváló eszköznek bizonyul a test és lélek összhangjának megteremtésében. A folyamat kölcsönös és kétirányú, mivel a masszírozott személynek és a masszőrnek is kellemes élményt nyújt. A masszázs azon túl, hogy testet-lelket ellazít, megfelelő mértékben fokozza a vérkeringést. Hasznos gyógymódnak számít mind szépségápolásban , mind pedig az egészségügyben. Szorosan illeszkedik a kórházi gyógyítás komplex rendszerébe.

Lássunk egy-két példát a gyógymasszázs ajánlására vonatkozóan:

  • Egyes mozgásszervi elváltozások (lúdtalp, térd betegségei)
  • Ortopédiai betegségek, műtétek utókezeléseként, izomspazmussal járó elváltozások karbantartása esetén (lumbágó, gerincferdülés okozta izomfájdalom).
  • Egyes ideggyógyászati, stresszel kapcsolatos panaszok, álmatlanság, idegesség.
  • Reumatológiai betegségek, főleg a gerinc izületi elváltozásainak kezeléseként.

Masszázs és receptúra

Az illóolajokat általában a gyógynövények különböző részeiből vonják ki és használják fel -többek között- masszázs olaj készítéséhez. A masszázs és az illóolajok kölcsönösen felerősíthetik egymás hatását, ha megfelelően alkalmazzuk őket. Masszírozás során az illóolaj jobban felszívódik, mintha csak simán bekentük volna a testfelületet. Ilyenkor az alkotórészek a bőrön át bekerülnek a mélyebb szövetekbe, erőteljesebb gyógyhatást gyakorolva a szervezetre. Az olaj síkosabbá teszi a bőrt és a kéz könnyedén mozoghat a kezelendő felületen.

Patikákban vagy boltokban beszerezhetünk kész masszázs olajat - de akár magunk is elkészíthetjük. Alap olajnak (bázisolaj) legjobb, pl. mandulaolaj, vagy bármilyen tiszta növényi olaj. A semleges olajhoz bármilyen illóolajat adhatunk. Többféle recept közül válogathatunk, illetve magunk is készíthetünk egyéni összeállítást. Ilyenkor azonban nem árt ismerni az olajok szervezetünkre gyakorolt hatását, hogy harmonizáljanak egymással.

Általában 30 ml-nyi hordozó (bázis) olajhoz 10 csepp illóolaj szükségeltetik. Gyerekeknél ez az arány 30-3, egészen piciknél 30-1 legyen. Ajánlatos a keveréket masszírozás előtt 10-14 nappal elkészíteni, időnként összerázni és egy ideig, állni hagyni. Ha besűrűsödne, rázás előtt néhány percre meleg vízbe lehet tenni.

A fenti recept alkalmazása egészséges ember esetén nem okoz bajt, mellékhatásokat. Van azonban néhány szempont, ami - elsősorban gyógymasszázsnál - mindenképpen elővigyázatosságra ad okot.

Ezekben az esetekben, orvosi vélemény kikérése nélkül a masszázs többet árt, mint használ a szervezetnek.

Gyógyító masszázsnál a következő élethelyzetek, betegségek képeznek kizáró okot:

  • fertőző betegségek
  • láz
  • fekélyek
  • heveny ízületi gyulladás
  • fokozott vérzékenységgel járó betegségek
  • visszeres állapot
  • mélyvénás trombózis
  • terhesség alatti időszak (csak óvatosan és speciális helyzetekben, simításokkal!)
  • menstruáció első két napja
  • daganatos betegségek (csak orvosi engedéllyel)

A masszírozás menete

A kezelés a földön (természetes alapanyagú matracon) fekve történik. A fej alá (ha igényli, akkor a has alá is) helyezzünk egy kispárnát. A masszázs alatt ne viseljünk órát, ékszereket! Öltözékünk legyen minél kényelmesebb, igazodva a meglévő hőmérsékleti körülményekhez.

Ahhoz, hogy a masszőr koncentrálni tudjon elengedhetetlen a csendesség, vagy halk zenei aláfestés.

Kezdésekor egy kevés olajat dörzsöljük össze a két kezünkkel, és csak ezután osszuk el egyenletesen a bőrön. A hideg olaj ugyanis kellemetlen lehet a bőrnek. Egyszerre ne használjunk sokat, inkább többször öntsünk (először a kezünkre) kb. fél evőkanálnyit.

Amikor a testet masszírozzuk, a mozdulat mindig a külső részek felől a szív felé irányuljon: a lábfej felől a fej felé, az ujjvégektől a szív felé haladjunk. Az olajok hatását (és a hangulatot) fokozhatjuk, ha az adott illóolajból párologtatunk is a szobában.

A masszázs befejeztével nedvszívó papírral itassuk fel a maradék olajat. A masszírozás időtartama igény szerint tíz perctől, akár ötven percig is terjedhet. Ezt követően otthon, akár cserélhetünk is! Közvetlenül étkezések után ne masszírozzunk, masszíroztassunk!

Az alábbiakban bemutatunk néhány speciális masszázs formát, amelyek segítségünkre lehetnek az eligazodásban.

Ma-Uri masszázs

Ma-Uri nyelven életenergiát jelent. Alkalmazásával csodaszámba menő eredményeket és gyógyulásokat értek el a Csendes – Óceán szigeteinek lakói.

A gyógyítás különleges és nagyon látványos formája a zene ritmusára végzett masszírozás. A technika segít a feszültség oldásában, a testi-lelki harmónia, vagyis az egészség visszaszerzésében és megőrzésében.

Shiatsu gyógymasszázs

A Japán eredetű masszázs alapja az ujjnyomással, tenyérrel és egyéb lazító tecnikákkal végzett ellazítás. A hiatsu masszőr a test meridián vonalait külön-külön érintve halad a kezelésben. Figyelme az energia hiányos, gyenge, erőtlen részekre irányul a támogatást ezekre, a részekre összpontosítja. Az energia blokkokat lazítással, nyújtással igyekszik eloszlatni, kiegyenlítve ezáltal az energia áramlást.

Thai masszázs

Eredete indiai, ezért a jóga filozófiájával összhangban a masszázs a fizikai testen kívül, az energia testet is kezeli. A legjobban hozzáférhető energia vonalakat akupresszúrás technikákkal oldja, továbbá a jógából ismert testhelyzeteken viszi át a vendég testét. Az energia vonalakon érzett elakadások korrigálása magas fokú intuíciót, figyelmet kíván a masszőrtől.

Gyógymasszázs

Az európai fizioterápia hagyományos masszázsa. Fogásait a frissítő jelegű elsősorban izmokra ható svédmasszázséval azonosak, de azokat egy gyógyító team részeként, orvosi javallatra alkalmazza, terápiás jelleggel. A nyugtató, stresszoldó, izomkarbantartó fogások mellett a gyógymasszázs kimozgatásokkal (óvatos izületi mobilizációval) fejezi be a kezelést. A svédmasszázs akár heti rendszerességgel ajánlott azoknak, akik munkájuk miatt nem tudnak rendszeresen sportolni. A gyúró fogások ugyanis hasonló terhelésnek teszik ki az izmokat, mint egy alapos áttornáztatás.

Reméljük cikkünkkel felkeltettük érdeklődésüket az ellazulás ezen csodálatos, - akár családias környezetben is végezhető - hatékony technikája iránt.

Tárczy Judit