Bár az antioxidáns vizet a legtöbben lúgosításra használják, a különböző pH értékű ionizált vizek még számos területen alkalmazhatóak. A savas víz például kozmetikai célokra kiváló, az erősen lúgos víz pedig képes megtisztítani a zöldségek, gyümölcsök héját a különböző permetszerektől. Összegyűjtöttük a felhasználási lehetőségeket.
Mekkora az egyes vizek ORP értéke? |
Az ORP érték az adott anyag oxidáns illetve antioxidáns hatásának mértékére utal. Ha ez az érték negatív, akkor a víz antioxidáns hatású, azaz egészségünk szempontjából kedvező. Amennyiben viszont az ORP érték pozitív, a víz oxidáns hatású, tehát fogyasztása egészségünkre káros lehet. Az ionizáció során elérhető ORP érték egyebek közt a készüléken beállított pH értéktől is függ. A savas vizek ORP értéke a pozitív, a lúgos vizeké pedig a negatív tartományban mozog. A vízionizátorok legfelső kategóriáját a +850/+900 (erősen savas) és -800/-850 (erősen lúgos) ORP értékű víz előállítására is képes készülékek képviselik. |
Az enyhén lúgos víz (pH 8) főzéshez ideális, emellett a lúgosító kúra bevezető időszakában (első 1-2 hét) is ihatjuk; rendszeres fogyasztásra azonban inkább a közepesen lúgos víz (pH 8,5-9,5) ajánlott.
Az ennél magasabb pH értékű, erősen lúgos vizet (pH 10) gyümölcsök és zöldségek mosására használhatjuk: ezeket néhány percre a vízbe áztatva, héjuk megtisztul a különböző rovarirtó- és permetszerektől.
A savas víz (pH 4 – pH 5) kizárólag külsőleg alkalmazható! Antiszeptikus, antibakteriális és összehúzó hatása miatt kozmetikai célokra – bőrtisztításra, pattanásos bőr és ekcéma kezelésére – kiváló. Hajmosásra szintén használhatjuk, hiszen csillogóvá és egészségessé varázsolja a hajat.
Alkalmas még sebek fertőtlenítésére, rovarcsípések okozta viszketés vagy fájdalom enyhítésére, égett bőrfelület lemosására, gombás bőr kezelésére, valamint orrdugulás esetén az orr szabaddá tételére is.
A szűrt vizet (pH 7) elsősorban vitaminok és gyógyszerek bevételéhez használhatjuk. Mivel a lúgos víz a kalciumlabilitású gyógyszerek hatását csökkentheti, az ilyen készítményeket mindig semleges kémhatású vízzel célszerű bevenni.
Az étkezést megelőző fél órában és étkezés után két óráig szintén érdemes semleges kémhatású vizet fogyasztani, mivel az emésztéshez elengedhetetlen a savas közeg.