A vízionizáló készülékek között ár és minőség tekintetében is nagy a szórás. Hogy választását megkönnyítsük, összegyűjtöttük a leglényegesebb vásárlási szempontokat, és egy tévhit eloszlatására is vállalkoztunk.
Mennyire szűri meg a vizet az ionizátor? |
Míg a fordított ozmózis rendszerű víztisztítók (RO szűrő) a szennyeződéseket és az ásványi anyagokat is kiszűrik a vízből, a vízionizáló készülékek a hasznos ásványi elemeket nem távolítják el, ezek nélkül ugyanis nem működne az ionizáció. Fontos ezért tudni, hogy a fordított ozmózis rendszerű készülékkel tisztított vizet kizárólag ásványi só hozzáadása esetén lehet ionizálni! |
A vízionizátor első lépésben megszűri a csapvizet a klórtól és a káros szennyeződésektől, majd platinával bevont titán elektródái segítségével elektrolízis során a vízben található ásványokat negatív töltéssel telíti. Így a víz lúgos kémhatású lesz, és könnyen leadható elektronokkal töltődik föl (antioxidáns hatása lesz). A kívánt pH értékét a készüléken állíthatjuk be, attól függően, hogy éppen milyen vízre van szükségünk.
Vízionizátor vásárlásakor a dizájntól kezdve az átfolyási sebességen keresztül a garanciáig számos szempontot célszerű figyelembe vennünk, van azonban 3 paraméter, amely a készülék minőségét a leginkább befolyásolja.
1; Az elektródák felületmérte és minősége a legfontosabb vásárlási szempont, ugyanis ez határozza meg az ionizáció minőségét. Minél nagyobb az elektródák felülete, annál gyorsabban zajlik a folyamat és a készülék annál magasabb pH értékű és ORP szinttel (antioxidáns hatással) rendelkező vizet képes előállítani.
Az sem mindegy, hogy az elektródák felületét milyen módszerrel növelik a gyártók. Egyes készülékek elektródáinak felülete például a nagyobb méret elérése (és az alacsonyabb előállítási költség) érdekében lyukacsos. Az egyenetlen felületen könnyebben megtapadnak a szennyeződések, így néhány év után az ilyen géppel előállított víz antioxidáns hatásának jelentős részét elveszíti, és lúgos pH értéke is csökkenhet.
2; Az ORP tartomány az adott készülékkel előállítható víz antioxidáns hatásának mértékére utal. Minél kisebb ez az érték a negatív tartományban, annál erősebb antioxidáns hatású víz állítható elő a készülékkel.
A vízionizátorok legfelső kategóriáját a +850/+900 -800/-850 ORP értékű víz előállítására is képes gépek képviselik. A legnagyobb (pozitív) érték a legerősebb savas (2,5 pH), a legkisebb (negatív) érték pedig a legerősebb lúgos (11,5 pH) víz készítésekor elérhető ORP-re utal.
A legtöbb vízionizátorba semmiféle vízkövesedés elleni rendszert nem építenek be a gyártók, vagy pedig a vízkőtelenítés csupán külön program lefuttatásával, illetve bizonyos időközönként végzett öntisztítás során végezhető el. Ez azért jelent óriási problémát, mert hazánkban a csapvíz túl kemény, és – legyen a készülék bármennyire profi – folyamatos vízkőtelenítés nélkül 1-2 éven belül valószínűleg tönkremegy. A helyzetet súlyosbítja, hogy a legtöbb gyártó vízkő okozta meghibásodásokra nem nyújt garanciát. Ha tehát a vízkövesedést el szeretnénk kerülni, célszerű olyan vízionizátort választani, amely automata vízkőtelenítő és tisztító rendszerrel rendelkezik.