Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Mérgek a fa alatt

Mérgező játékok, allergén ruhák, szennyezett édességek - mindez csupán néhány azok közül a hamis termékek közül, amelyek megvásárlásával gyermekeink egészségét tesszük kockára. A veszély sajnos valós, és közelebb van hozzánk, mint gondolnánk. Tudniillik bóvlit nem csak piacon árulnak.

Míg korábban a hamisítás főként a luxuscikkek piacát érintette, mára a mindennapi használati cikkek és élelmiszerek közt is egyre több ilyen áruval találkozhatunk. Ez - amellett, hogy az eredeti termékek gyártóinak óriási bevételkiesést okoz, és kurtítja az állami adóbevételeket - a fogyasztók testi épségére, biztonságára, egészségére is komoly veszélyt jelent.

A kockázat kétségkívül a karácsony előtti időszakban a legnagyobb, az ajándékvásárlás forgatagában ugyanis sokan egyáltalán nem ellenőrzik a kiszemelt termék minőségét. Ráadásul a nagy költekezések idején a hamisítványok gyanúsan alacsony ára is csábítóbb, mint máskor.

Hogy segítsük elkerülni a bóvlikat, csokorba gyűjtöttük a legveszélyesebb, gyermekeknek szánt termékeket, és szakértőket faggattunk a hamisítványok felismerésének módszereiről.

Mérgező összetevők, silány minőség

 

Tudta?
Az európai játékgyártók becslések szerint körülbelül 2,1 milliárd dolláros (azaz több mint négyszázmilliárd forintos!) veszteséget könyvelnek el évente a hamisítók miatt.

Mára szinte az összes, gyermekeknek szánt terméket hamisítják. Ezek közül a legnagyobb kockázatot az ellenőrizetlen játékok és édességek jelentik.

Hamis játékok esetén a veszély elsősorban a felhasznált anyagok kétes minőségéből és összetételéből, valamint az ismeretlen előállítási körülményekből fakad. Mivel a játékokat a gyerekek gyakran szájukba veszik, ezek az egészségre káros anyagok, szennyeződések kioldódhatnak a hamisítványokból. Mindezek mellett a könnyen letörő (és könnyen lenyelhető!) alkatrészekből „összetákolt” hamisítványok, valamint az ellenőrizetlen - sokszor tűz- és áramütésveszélyes - elektromos játékok is kockázatot jelentenek.

  VPOP által lefoglalt hamis játékok

Legalább ennyire problémásak az egészséget közvetlenül veszélyeztető hamisított élelmiszerek. Dr. Tóth Zita, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) titkára szerint volt már rá példa, hogy gusztustalan körülmények között „gyártott”, hamis ételízesítő került piacra, a hamisított édességek pedig rendszeresen gondot jelentenek.

Az ismeretlen összetevőket tartalmazó, hamis ruházati cikkek ugyancsak veszélyesek lehetnek. Ezek - mivel silány minőségű anyagból készülnek és varrásuk, ragasztásuk sem megfelelő - gyakran már egyszeri viselés után használhatatlanná válnak, kifakulnak. Ráadásul az előállításuk során felhasznált, rossz minőségű nyersanyagok és festékek olykor az egészségre is károsak. Előfordulhat például, hogy egy hamis ruhadarab vagy cipő allergiás reakciót, súlyosabb bőrirritációt vált ki viselőjénél (mint például az alábbi képen).

   A nem megfelelő anyagból készített papucs is allergiás reakciót válthat ki

Hamisítványok a plázában?

Veszélyes bóvlik netes feketelistán

Nemcsak a hamisítványok, hanem a noname játékok, elektronikai termékek is veszélyt jelenthetnek gyermekeinkre.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szakemberei többek közt tűzveszélyes konnektorvédőt, áramütésveszélyes versenyautót, valamint súlyosan egészségkárosító lágyítót tartalmazó műanyag játékot is találtak már ellenőrzéseik során.

Mindezek mellett fulladásveszélyes gyermekruhákat, balesetveszélyes rollert, tiltott vegyi anyagokat (aromás aminokat) rejtő gyermekruhákat is vontak már ki a forgalomból.

A veszélyes termékek folyamatosan frissülő listája az NFH honlapján olvasható. >>

Kevesen tudják, hogy a hamisítás problémája a kínai piacok „törzsközönsége” mellett az üzletekben vásárlókat is érinti. „Sajnos nem csak a piacokon lehet hamisítványokkal találkozni; ezek a termékek különböző boltokba is bekerülhetnek. Ráadásul olyan üzletek is vannak, amelyeknek a piac az elsődleges beszerzési forrásuk” – hangsúlyozta Dr. Tóth Zita. A HENT szakembere szerint mindez azért különösen veszélyes, mert míg a piaci termékekről a fogyasztók általában tudják, hogy hamisak, addig az üzletben forgalmazott áruval kapcsolatban ez a gyanú az esetek többségében nem merül fel. Fontos tehát, hogy a fogyasztó - a vásárlás helyszínétől függetlenül - mindig figyelemmel vásároljon és vizsgálja meg, tulajdonképpen mit is tesz kosarába.

Honnan tudom, hogy hamis?

„Ha a hamisítványokat el szeretnénk elkerülni, vásárlás előtt mindig vizsgáljuk meg a kiválasztott árut. Figyeljünk az értékesítési körülményekre, a termék csomagolására, állagára, valamint a szükséges tájékoztatások (pl. ruhaneműnél mosásra, anyagösszetételre vonatkozó információk) meglétére is” – tanácsolja Dr. Tóth Zita. Mindezek mellett nem árt az eszünkbe vésni a HENT alábbi útmutatóját sem.

Valószínűleg hamisítvánnyal állunk szemben, ha…

 

Őri-Solymos Kata