Az orrvérzés általában nem okoz komoly problémát, és egyszerűen és gyorsan otthoni eszközökkel is ellátható. Az esetek többségében 75-80%-ban az orr elülső részén (anterior epistaxis), az egyik orrlyukat érintően jelentkezik. A vérzés származhat az orr hátsó részéből, a koponyalapról vagy éppen az orrmelléküregekből.
Ha a vérzés nagyfokú, feltöltődhet az orrlyuk egészen a két orrlyukat összekötő járatig, és ilyenkor megjelenhet a vér a másik orrlyukban is. A vér lefolyhat a garaton át a gyomorba is, amelynek következménye lehet hányinger, hányás is. Igen erős, nagy vérveszteséget jelentő orrvérzés szerencsére ritkán fordul elő. Ha a vér a bélrendszeren átjutott, fekete székletet eredményezhet.
Az orrnyílások felső része hajszálerekben gazdag, melyek igen közel vannak a nyálkahártya felszínéhez, így könnyen sérülnek. Orrvérzés akkor fordul elő, ha egyszer vagy többször ezen hajszálerek károsodnak vagy elpattannak. Az orrban csupán hajszálerek futnak, de azokban is roppant sok a vér. Az orrvérzésnek számos oka lehet. A vérzést kiválthatja környezeti változás, orrsérülés, betegségek, gyógyszerek. Sokszor a vérnyomás kiugrása okozza a hajszálerek megpattanását.
Sérülések:
Környezeti hatások:
Betegségek:
Gyógyszerek:
Az orrvérzés megelőzésében segíthet a C-, és a K-vitamin. A C-vitamin szükséges a kollagén képződéshez. Ez az anyag létfontosságú a testben lévő szövetek, így a felső légúti szövetek, az orrnyálkahártya és a benne futó erek épségének megőrzéséhez. Gyógynövények közül segítséget nyújthat a cickafark, a fehér fagyöngy, a mezei zsurló és a pásztortáska.
Fehér fagyöngy: A fagyöngytea vérzéscsillapítóként is felhasználható. Ha hidegen felszippantjuk, csillapítja az orrvérzést.
Mezei zsurló: Tartós orrvérzés esetén borogatásként alkalmazzuk a lehűtött zsurlófőzetet.
Pásztortáska: A pásztortáskából készített tea, naponta 2-3 csészével fogyasztva, mindenféle vérzésre jó eredménnyel alkalmazható.
A beteg felsőtestét függőleges helyzetben kell tartani. A száját nyitva kell tartani, hogy a vért ne nyelje le. Ne hajtsa a beteg hátra a fejét.
Ha van lehetőségünk mérjük meg a vérző orrú személy vérnyomását, mert a vérzés, sokszor vérnyomáskiugrás miatt jön látre. Ilyenkor a magas vérnyomás mérséklése az elsődleges.
Az orrlyukba helyezzen orrcseppel átitatott vattát, és az orrszárnyakat erősen nyomja a vattára néhány percig, könnyedén előrehajtott fej mellett.
Ecetes vízbe áztatott vattapamacsot dugjunk az orrlyukunkba, hogy elálljon a vérzés. Az ecetes vagy citromos víz beszippantása is hatásos lehet.
Enyhén vérző orr esetén félbevágott hagymát tartsunk orrunk alá és szippantsunk nagyokat. Az illóolajok hatására az orrban lévő vérerek összehúzódnak, így enyhül a vérzés.
A homlokra, tarkóra tegyünk hideg vizes ruhát, ezzel elősegítjük a vérerek összehúzódását, ami által a vérzés csökken, ill. megszűnik.
A beteg számára biztosítsunk teljes nyugalmat. Mellőzzük a beszélgetést, a mozgást.