(Ileus)
Bélelzáródásról akkor beszélünk, ha a bélben a salakanyagok mozgása leáll, azok nem továbbítódnak. Ennek oka lehet mechanikai akadály, akár a salakanyag összecsapzódása miatt, akár a bélfal érintettsége miatt. A bél megcsavarodhat, gyulladás vagy tumor miatt megvastagodott fala beékelődhet, illetve kívülről is összenyomódhat. Megeshet azonban az is, hogy a bél izomzatának működése áll le. Ilyenkor a salakanyag továbbhaladásának akadálya nincs, tehát az „elzáródás” nem valódi. Ez utóbbi jelenség miatt a bélelzáródás elnevezés félrevezető fogalom.
Klasszikus tünetek a hasi fájdalom, hányás, székrekedés hármasa. A tünetek megjelenése azonban függ a betegség típusától, okától és fennállásának idejétől.
A hasi fájdalom és a hasizomzat következményes reflexes védekező összehúzódása (defanse) a leggyakoribb, azonban ez más hasi kórképekben is jelen lehet. Ezzel párhuzamosan hányinger, hányás jelentkezik, melynek oka, a gyomor-bél rendszer működésének „megfordulása”.
A székrekedés csak később jelentkezik. Ennek oka a széklet beszáradása, mivel ilyenkor – bár a bél tele lehet folyadékkal, a – szervezet vízhiánnyal küzd. Másik ok, hogy az elzáródás mögötti részre már nem jut el a béltartalom.
A tünetek az elzáródás helyétől is függenek. Minél feljebb történik az elzáródás, annál jobban dominál a hányás. Minél lentebb van az elzáródás, annál gyakoribb a hasi puffadás, feszülés, mely az elzáródás előtt felhalmozódott béltartalomtól, illetve a benne zajló bakteriális gáztermelődéstől jelentkezik.
Mint a bevezetőben említettük, az elzáródásnak lehetnek mechanikai (mechanikus ileus) okai, illetve létrejöhet a bélizomzat bénulása (paralitikus ileus) miatt is.
A béltartalom összetapadása. Igen ritka jelenség; például 1-2 kg. narancs elfogyasztását követően, vagy más rostos gyümölcs, apró magvak nagy mennyiségű elfogyasztásakor alakulhat ki. Az ételek a vékony és vastagbél határánál akadhatnak el.
Gyulladás vagy tumor miatt a bél fala megvastagszik.
A bél kesztyűujjszerűen önmagába nyomódik. Ez a jelenség főként gyermekkorban jelentkezhet, és málnazselé-szerű véres székürítéssel társul.
A bél megcsavarodik.
Hasfali sérvbe jutó béldarab kizáródik.
A bél kívülről összenyomódik más tumor vagy gyulladás miatt, vagy esetleg leszorítja egy hashártya redő. Ez utóbbi korábbi gyulladást vagy műtétet feltételez.
A bélizomzat „bénulása”, „paralízise”. Reflexes folyamat, melynek oka lehet hashártyagyulladás, hasnyálmirigy gyulladás, hasi műtét, trauma, anyagcserezavar vagy a bél vérellátásának zavara.
Ilyen esetben még a hashajtás is veszélyes lehet, így semmilyen készítmény nem javasolható orvosi vizsgálat nélkül.
A betegség megoldását legtöbb esetben a műtét jelenti.
ha a fájdalom nem múlik.
ha teste görcsösen összehúzódik.
ha a fájdalom többszöri hányással társul, amely már nem csak gyomornyákot, hanem esetleg béltartalmat is tartalmaz.
ha több napja nem volt széklete.
ha a tünet nem szokványos.