Az EPA egy nagyon telítetlen omega 3 zsírsav. A legtelítetlenebb omega 3 olaj (DHA - docosahexén sav) mellett erre a zsírsavra fordítják a legnagyobb figyelmet a kutatók. Az EPA húsz szénatom hosszúságú, és öt kettős kötés található benne.
A növényi ételek ritkán tartalmaznak EPA-t. Ezekben csupán az omega 3 család bázismolekulája az alfa-linolénsav (LNS) található meg, amelyek emésztés során alakulnak omega 3 zsírsavakká. (Szervezetünknek legalább tíz LNS-re van szüksége ahhoz, hogy egyet EPA-vá alakítson) A legfontosabb kivétel a friss (nem szárított) alga, amely a szigeteken vagy tengerpartokon élő népek étrendjének szerves részei. Az EPA a halolajokban található meg nagyobb mennyiségben. A főbb EPA-forrásokat ide kattintva ismerheti meg.
A szakértők véleménye eltér azt illetően, hogy mennyi az optimális omega-3 zsírsav-bevitel. Abban azonban egyetértenek, hogy napi 4-8 gramm omega 3 olaj biztonságosan fogyasztható és ebből legalább 1 grammnak DHA-nak és EPA-nak kell lennie. Mindezek mellett fontos hangsúlyozni, hogy a napi omega 3 bevitel optimális mennyisége életmódtól függően változó. Mivel az elfogyasztott omega 3 és omega 6 zsírsavak optimális aránya 1:2-1:5, minél több omega 6 zsírsavat fogyasztunk el, annál több omega 3 olajra van szüksége szervezetünknek.
Bővebben az omega 3-ról >>> |
Forrás:
Clara Felix: Fókuszban az omega-3 olaj Alexandra Kiadó 1998