A rosacea egy nagyon gyakori és krónikus bőrbetegség. Az arc kisereinek megbetegedése, mely során, az arc közepén a bőr erei egyre tágulékonyabbak lesznek, majd egy részüknél szerkezeti károsodás következik be, és képtelenné válnak az összehúzódásra. Ennek hatására a tágult erekben lassul a keringés, romlik a szöveti anyagcsere.
Rosacea elsősorban 30-50 év közötti nőket érinti. Férfiaknál ritkábban fordul elő, de a tünetek súlyosabbak. Gyakoribb a megjelenése a világos, érzékenyebb bőrű embereknél. Gyakran összetévesztik a kivörösödött arcot, és orrot az alkoholizmus tüneteivel.
Az elhanyagolt rosacea súlyos szembetegséghez is vezethet. A szem szárazságát, kipirosodását, a szemhéj gyulladását okozhatja, és legrosszabb esetben akár látásvesztést is okozhat.
Diagnosztizálás megállapításához mindenképpen orvosra van szükség, mivel ezek a tünetek más betegségekre is utalhatnak. A rosacea fokozatosan alakul ki, mely alapján 3 stádiumot különíthetünk el.
Kezdetben csak bizonyos körülmények (stressz, szélsőséges klíma, erős fűszerek) hatására jelenik meg az arc középső részén egy erős arcpír. A vörösség percekig, esetenként órákig tart, de egy idő után megszűnik. Rohamszerűen jelentkezik és meleg, égető érzés is társulhat hozzá. A bőr fokozatosan durvább lesz, hámlás is előfordulhat.
Az arc ebben a stádiumban már folyamatosan vörös. Az erek már nem csak időszakosan tágulnak ki, hanem maradandó hajszálértágulatok jelennek meg. Az értágulatok mellett jellegzetes vörös, gyulladásos, pattanásra emlékeztető elváltozások is megjelennek.
Ebben az előrehaladottabb állapotban az arc közepén nagyobb kiterjedésű gyulladt csomók, vörös göbök és bőrmegvastagodások jelennek meg, faggyúmirigy és kötőszöveti burjánzással. Ezek legtöbbször az orron találhatók, de a homlokon, az állon, és ritkán a fülön is előfordulhatnak. Mindezek mellett a bőr szabálytalan felületűvé válhat, pórusai megnagyobbodnak.
A férfiaknál elsősorban az orron okozhat elváltozást.
Egyes esetekben a törzsön és a végtagokon is megjelenhet.
A rosacea pontos okát nem lehet tudni. A lehetséges kiváltó okok között szerepelnek külső és belső tényezők, kiegészítve az öröklött hajlammal.
A rosacea magától nem szűnik meg, sőt, az életkorral előfordulási gyakorisága, és a tünetek súlyossága is fokozódik. De az időben felismert betegség hatékonyan kezelhető.
Hatásos segítséget nyújthat a C vitamin. A C-vitamin ellenállóvá teszi szervezetünket a fertőzésekkel szemben - és emellett még a fájdalmat is csillapítja bizonyos gyulladásos betegségeknél.
C vitamin, a mellett, hogy az immunrendszer hatékonyságát növeli, fontos faktora a kötőszövet stabilitásának.
A kötőszöveti rostelem közötti másodlagos kötések, ugyanis a C vitamin segítségével jönnek létre. A kötőszöveti rostok egyik fő összetevője pedig a Lizin, melyet szervezetünk nem tud előállítani, tehát esszenciális aminosav, amit kívülről kell pótolnunk. Az Omega 3 halolaj segíthet a bőrproblémákon. Csillapíthatja a viszketést és a gyulladást sok bőrbetegség esetén, az orbánctól a rühig. Rosacea esetén a salátaboglárka elősegíti az erekben esetleg pangó vér visszaáramlását és összehúzza a kitágult hajszálereket. Az arcbőr kisimul, puha és feszes lesz.