A mérgező anyagok, káros szennyeződések nemcsak a levegőben, talajban és az élelmiszerekben találhatóak meg, hanem számos háztartási tisztítószerben, kozmetikai termékben is. Az említett összetevők, olyan kémiai anyagokat tartalmaznak, melyek súlyosan veszélyeztetik egészségünket. A kis molekulasúly, lehetővé teszi a bőrön keresztül való gyors felszívódást, majd a szervezetbe kerülve a véráram segítségével a létfontosságú szervekhez történő elszállítást.
Az OSHA (Occupational Safety and Health Administration U.S. Department of Labor) magyarul Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség 1988-ban végzett egy kutatást, amely során 2983 kozmetikumban található kémiai anyagot vizsgáltak meg. Közülük 884 mérgezőnek bizonyult.
A lista a jelenleg is forgalomban lévő termékekben megtalálható káros összetevők természetéről nyújt tájékoztatást.
Hajsamponok mosóaktív, habzó anyaga, klórecetsavat és rákkeltő dioxánt tartalmazhatnak.
Mint a propan gáz, légfrissítő aerosolként használják. A propánbután gázt a vegyipar, a bányászat is hasznosítja. Rendkívül gyúlékony. Nagy mennyiségben narkotizáló hatást fejt ki.
Lyukacsos szerkezete víz hatására többszörösére duzzad. Számos kozmetikai termék alapanyagát képezi. Káros hatású, mert eltömíti a pórusokat, elzárva a bőrt a szabad levegőtől. Megengedhető viszont lemosható paszta-pakolásokban.
Rákot okozó hulladék anyag, amely a papírgyártás folyamata során keletkezik. Veszélyes anyagok kerülhetnek a termékekbe a dioxinnal kezelt edényekről.
Tisztítószerekhez, oldószerekhez és emulgeátorokhoz használt színtelen vagy kristályos alkohol. Mivel puhává teszik a bőrt, testápolók és más hidratáló bőrápoló termékek alkotórészeként is használatos. A DEA nitrátokkal együtt feldolgozva, rákkeltő anyagokat szabadít fel. Egyes kutatások már az említett reakciós folyamat nélkül is a rákkal hozzák összefüggésbe. Mindemellett izgatja a bőrt és a nyálkahártyát.
Felhasználási területe az alkohol denaturálási eljárásnak. Leggyakrabban samponokban találkozhatunk vele. Ha felszívódik, befolyásolja a bőr védelmi rendszerét. A Phthalate-ok (ftalátok) a hormonokhoz hasonló hatást gyakorolnak a szervezetre, károsítják a vesét, a májat és a szaporodási szerveket.
Irritáló hatású, színtelen mérgező gáz. Számos kozmetikai termék, de legfőképp körömápolási termékek alkotórésze. Vízzel elegyített formáját fertőtlenítőszerekhez, rögzítőkhöz, illetve tartósító-szerekhez használják. A szempillafestéket konzerválják formaldehid származékkal. Azonkívül a spirálokban gyakran az allergiát kiváltó nikkellel és krómmal együtt található meg. A formaldehidek olyan rákkeltő anyagok, amelyek már kis mennyiségben is irritálják a nyálkahártyát, és allergiát válthatnak ki, illetve károsítják az örökítő sejteket. A szem épsége érdekében csökkentsük használatát.
Állati testrészekből is nyerhető fehérje. A rostok fő alkotórészét képezi, bőrre gyakorolt hatása hasonló a kollagénhez. Relatív molekulatömege magas, a bőrön keresztül nem szívódik fel. Alkalmazása, kitűnő reklámfogásnak bizonyul.
Sziruphoz hasonló állagú folyadék, melyet oldószerként és puhítóként használnak. A glycerint víz és zsír kémiai reakciójával állítják elő. Addig vonzza a bőr felületére a nedvességet a bőr alsóbb rétegeiből, amíg az ott nem tartja, hacsak a levegő nedvességtartalma el nem éri a 65%-ot. A bőr fokozatos kiszáradását idézi elő a glycerin belülről kifelé haladva.
Állati eredetű zsiradék,a birkagyapjú mosásakor nyerik. Gyakori összetevője natúrkozmetikumoknak, krémeknek. Peszticidmaradványokat tartalmazhat. A gyapjúból kinyert zsíros anyag a lanolin, amely néha bőrallergiát vált ki az arra érzékenyeknél.
Nagytöménységű vizes oldat, amelyet káliumhidroxidból vagy nátriumhidroxidból állítanak elő. Lúg és állati zsír keverékéből hozzák létre a szappant. A lúg összetevői szárítják a bőrt.
Főként porcelánkészítéshez használt finom fehér anyag. Lemosható paszta-pakolásokban megengedhető, viszont a bentonithoz hasonlóan teljesen eltömíti és elgyengíti a bőrt
A nyersanyagok beszennyezése által kerülhetnek a kozmetikumokba. Nitroaminok keletkezhetnek még tárolás során, miközben az összetevők reakcióba lépnek egymással. A bőrbe való felszívódáskor rákkeltő hatásúak.
Krémek mesterséges emulgeátorai. Az emulgeálószereknek köszönhetően nem válik el zsírnemű anyag a víztől. A PEG-ek és származékai a bőrt áteresztővé és egyben sérülékennyé is teszik a káros anyagokkal szemben. Sérült hámréteg esetén (viszkető vörös foltok, neurodermitisz) kerülni kell a magasabb PEG koncentrációjú (PEG-10 M, PEG-14 M, PEG- 32, PEG-4, PEG-6 Stearate, PEG-7, PEG-8 Esters) kozmetikai készítményeket. Idegen anyagokat vihetnek be a bőrbe (csúsztató hatás).
Az ásványi olaj alapú kozmetikai termékekben lelhető fel a propilénlgükol. Ezen kívül fék- és hidraulikafolyadékokban található meg, valamint fagyásgátló szerekben. A bőr- és hajápoló termékekben, hidratáló hatása miatt alkalmazzák. A propilénglükol úgy segít megőrizni a bőr nedvesség tartalmát, hogy eltömíti a bőr pórusait megakadályozva ezzel a nedvesség vagy a víz eltávozását. Ez az anyag erősen irritálja a bőrt, és használatával májelégtelenség és vesekárosodás léphet fel.
Az iparban kenőanyagként használt petróleum bázisú zsír. Károsodást előidéző tulajdonságai megegyeznek az ásványolajnál tárgyaltakkal. A kozmetikai ipar leginkább krémekben hasznosítja.
Szintetikus parfümanyagok, melyek allergiát válthatnak ki, irritálva a kötőhártyát és a légutakat. Az illatanyagok az állatkísérletek során részben rákkeltőnek bizonyultak, részben pedig módosították az egyed genetikai állományát. Szervezetünkben annyira felhalmozódhatnak, hogy jelenlétüket akár az anyatejben is ki lehet mutatni. A májra gyakorolt káros hatásukat a legújabb kutatások bizonyítják.
Kutatások bizonyítják, hogy allergiás bőrbetegségeket okoz, illetve irritálja a légzőszerveket. Az agyba, májba, szembe és szívbe kerülve maradandó károsodást okozhat. Gyerekeknél megakadályozza a szem normális fejlődését, felnőtteknél szürke hályogot okozhat. Gyógyszertárakban az alábbi figyelmeztetéssel vásárolható: „belégzése és lenyelése káros az egészségre”.
Ha szembe kerül, vagy lenyeljük, bő vízzel öblögetni kell, szükség esetén orvoshoz menni! A nátrium lauryl szulfáttal történő munkavégzés közben védőöltözet és védőszemüveg viselése ajánlott.
A Sodium Laureth Sulfate, a Sodium Lauryl Sulfate alkoholos változata, csak kevésbé irritáló. Komoly kiszáradást okozhat. Samponnal, vagy tisztítószerekben található anyagokkal reakcióba lépve, mindkét anyag rákkeltő nitrátok és dioxidok keletkezéséhez járul hozzá. Már egyszeri hajmosással is nagy mennyiség juthat a szervezetbe az említett anyagokból.
A talkum egy szürkészöld színű, puha ásvány. Testápoló és kozmetikai trmékekben fordul elő. Belégzése bizonyos körülmények között , káros, rákot is okozhat. Megengedhető viszont lemosható paszta-pakolásokban.
Nagy koncentrátumban irritáló lehet, valamint kiszárítja a bőrt.
Szintelen, nem éghető folyadékként és gáz halmazállapotban is felhasználható. Hajspray-k hajtóanyagaként gyakran alkalmazzák, enyhe légúti irritációt okozhat.
A természetesnek kikiáltott termékek gyakori összetevője. Egészségkárosító nitrozaminokkal szennyezett, allergiát okozhat.
Allergén és tüdőkárosító anyag. Rákkeltő is lehet.
Komplexképző, a fémmaradványok közömbösítésére használják. Toxikus, környezetszennyező anyag.
Festékek alapanyaga, mely nehézfémsóktól is szennyezett lehet. Irritálhatja a bőrt. Rákkeltő anilin képződhet a C.I.11 680, 15 800, 16 230, 17 200, 18050, 18 820 festékek kémiai reakciója során.
Kémiai tartósító, fogfehérítő, lepedék eltávolító, fertőtlenítő. A kozmetikai és egészségügyi termékek gyakori baktériumölő anyaga. Bőrirritáló hatású, befolyásolja az immunrendszert, a baktériumok elpusztításával gombák elszaporodását segíti elő. Máj és vesetoxikus fényérzékenységet okozhat.
A körömlakkokban használt összetevő. Bőrirritáló hatású, károsítja a májat, a bőrt, a veséket, az ideg, a légző és a keringési rendszert, nagyobb mennyiségben vetélést okozhat.
Rákkeltő hatású tartósító és fertőtlenítő szer. Károsítja az örökítő sejteket. A szempillafestéket konzerválják formaldehid származékkal. Azonkívül a spirálokban gyakran az allergiát kiváltó nikkellel és krómmal együtt található meg. A szem épsége érdekében csökkentsük használatát.
A világos hajfestékek alkotóelemeként használják. Maró hatású, belélegezve fejfájást, hányingert okozhat, de az idegrendszert is károsíthatja.
Sötét hajfestékekben található meg. Feltételezhetően mutagén vegyi anyag, azaz károsítja az emberi örökítőanyagot, a DNS-t. Lehetséges rákkeltő, allergén és irritáló hatású. A vesét, az immun, ideg- és légzőrendszert is károsíthatja.
Néhány ízesítőanyagot rákkeltőként tartanak számon.
Formaldehidet leadó tartósító, amely allergia és rákkeltő.
Szalmiákszesz. Hajápolók oldószere. Szintelen, szúrós szagú gáz, agresszív szem és bőrirritáló anyag.
A fogkrémek nagy része Na-fluoridot tartalamaz. Nagy mennyiségben irritáló hatású vegyi anyag, károsítja az ideg és emésztőrendszert. Potenciális rákkeltő anyagként határozták meg.
Tárczy Judit