A víz drága kincs! A gyors népességnövekedés és a fokozódó vízfelhasználás miatt Földünk vízkészletei rohamos ütemben apadnak.
A globálisan felhasznált vízmennyiség legnagyobb hányadát a mezőgazdaság (69%) és az ipar (23%), kisebb részét a háztartások (8%) fogyasztják el, azonban az utóbbinál figyelhető meg a leggyorsabb ütemű vízfogyasztás növekedés! Magyarország felszíni vizeinek több mint 90%-a külföldről érkezik, mely nagyfokú függőséget eredményez.
Egy átlagos magyar napi vízfogyasztása 120-130 l/fő (Budapest: 150 l/fő, vízvezeték nélküli területeken 15-20 l/fő). Ez a mennyiség a következőképpen oszlik meg:
Tippjeinkkel könnyen és egyszerűen takarékoskodhat vízfogyasztásával.
Az ivóvíz legnagyobb pazarlása a WC-öblítés, mely a vízhasználat harmadát adja. Cseréljük ki a hagyományos WC öblítőtartályát víztakarékosra! Válasszunk olyat, melynél mi magunk állíthatjuk be a fogyasztást, így akár a felére is csökkenthetjük vízfogyasztásunkat. Ha nincs lehetősége a régit kicserélni, töltsük fel esővízzel.
A hagyományos hideg-meleg csapokkal minden alkalommal nagyon sok víz elfolyik, míg langyosra állítjuk a vizet. Ezzel szemben az egykaros keverőcsappal könnyen és gyorsan beállíthatjuk a kívánt vízhőmérsékletet.
A perlátor segítségével szintén sok vizet spórolhatunk, akár 50 százalékos vízhasználat-csökkenést is eredményezhet. Működésének lényege, hogy a vízsugárhoz levegőt kever, így kevesebb vízzel érhet el ugyanolyan hatást. A jobb csaptelepekbe automatikusan beépítik, de pótlólag is felszerelhető.
Egy átlagos család évente több tízezer forintot is megtakaríthat, ha mindennap zuhanyt használ a kádban fürdés helyett. A víz túlmelegítése is rengeteg energiát emészt fel. Ha például egy 120 literes bojlerben 80 °C-os víz helyett csak 40 °C-osat állítunk elő, a költségeink akár felét megtakaríthatjuk. Zuhanyozzunk minél gyorsabban! A vízhasználatot a legkönnyebben úgy csökkenthetjük, hogy szappanozás közben elzárjuk a zuhanyt, majd a öblítéshez újra megnyitjuk.
A csöpögő csapokkal és szivárgó WC-tartályokkal havonta akár egy kádnyi vizet is elpazarolhatunk, pedig a legtöbbször elég egy tömítőgyűrűt kicserélni.
Az okos tervezés is sokat számít: szereljük fel a bojlert a lehető legközelebb a vízfelhasználás helyéhez, a csővezetékeket pedig szigeteljük megfelelően.
Ne folyassuk feleslegesen a vizet! Kézmosásánál, borotválkozásnál, mosogatással dugóval akadályozzuk meg a víz lefolyását, és csak annyit engedjünk amennyit felhasználunk. Amikor csak tehetjük, hideg vizet használjunk! A víz felmelegítéséhez több energia szükséges. Állítsuk alacsony fokozatra a vízmelegítőt! Használjunk környezetkímélő mosogatószereket!
Válasszunk energiatakarékos mosógépet! A legtöbb háztartásban heti három-négy alkalommal indítják el a mosógépet, amely alkalmanként 50-150 liter hideg-meleg víz felhasználásával is járhat. A mosógép helyes használatával, de még a vasalással is sok energiát takaríthatunk meg! Használjon környezetkímélő mosószereket!