A CT (Computer Tomography) röntgensugarakkal végzett speciális felvételi eljárás.
Speciális röntgeneljárás, amit a 70-es évek végén vezettek be a diagnosztikába. A CT-ként ismert komputertomográfiás vizsgálat röntgensugár segítségével készít felvételt a test belső szerveinek képéről.
A hagyományos röntgenvizsgálathoz képest sokkal részletesebb felbontású képeket lehet előállítani. Nagyon pontos és nagy felbontású képet tud adni bármelyik szervről, testünk belsejéről bárhonnan és bármilyen mélységben. Kimutatható a szervek daganatos, gyulladásos betegsége, sérülése, vérzése. A testben elnyelődő röntgensugarak által nyert képet számítógép jeleníti meg, úgy hogy a szeleteknek megfelelő, anatómiailag korrekt rétegképet nyerhető a vizsgált részről.
CT vizsgálatok: agykoponya, arckoponya, orbita (szemüreg), belső fül, sella, nyaki gerinc, háti gerinc, lumbális gerinc, végtagok, mellkas, teljes has, medence, kismedence, angiográfiák, colonoscopia, virtuális endoscopia, stb.
A betegnek mozdulatlanul kell lennie a vizsgálat végéig. A vizsgáló berendezés kb. fél méter vastagságú gyűrű alakú röntgendetektor, amely a beteg körül körben forgó röntgencső által kibocsátott röntgensugarakat felfogja. A vizsgálóasztal ebben csúszik ki-be. A spirál CT egy fejlettebb vizsgálati eszköz, ami sokkal gyorsabb vizsgálatra ad lehetőséget, mivel az asztal egyszeri elcsúsztatásakor megtörténik a felvétel.
A vizsgálat maga a vizsgált testrésztől és a felbontástól függően 15 perctől egy óráig tarthat. A vizsgálathoz szükséges lehet kontrasztanyag is.
A legtöbb CT vizsgálat előtt 4-6 órával nem ajánlott ételt fogyasztani. Főleg abban az esetben, ha kontrasztanyag beadása is szükséges, mert hányingert okozhat.
Koponya, mellkas, gerinc, végtagok vizsgálata nem kíván speciális előkészületeket, a vizsgálatra nem kell üres gyomorral érkezni.
A CT vizsgálat nem okoz semmilyen kellemetlenséget, így a vizsgálat után a szokásos napi tevékenység folytatható.
A pontosabb diagnózis érdekében vénásan adnak be egy jódtartalmú kontrasztanyagot, amely a mellkasi és hasi vizsgálatoknál majdnem mindig szükséges. A beadást követő néhány percben melegségérzés, fémes szájíz érezhető, mely néhány perc után magától megszűnik.
Terhes nőkön vagy terhesség gyanúja esetén a CT vizsgálat nem végezhető el. A szoptatás esetén viszont igen.
A vizsgálat teljesen fájdalommentes. Azonban mivel a CT is röntgensugarakkal dolgozik, a sugárterhelés nem hagyható figyelmen kívül, mely jóval meghaladja egy hagyományos röntgen vizsgálat terhelését.
A sugárterhelés elsősorban a női és férfi ivarszervek szempontjából fontos. Fogamzó korban lévő nők vizsgálatánál a CT esetében is nagy körültekintésre van szükség.