Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Sófajták

Ismeri Ön a sófajtákat? Összeállításunkból megtudhatja, hogy milyen sók vannak a boltok polcain.

Konyhasó

A konyhasó a Nátrium Klorid hivatalos elnevezése, de a sózásra használt konyhaső több ennél. Maga a só nem káros szervezetünkre, bár túlzott bevitele az arra genetikailag hajlamos egyénekben hozzájárul a magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek valamint vesebetegség kialakulásához.

Hasonlóan a fehér cukorhoz a finomítása folyamán válik egészségtelenné. A normál konyhasó finomított. Ez azt jelenti, hogy keresztülmegy egy olyan tisztítási folyamaton, amely beleavatkozik anyagi szerkezetébe. A konyhasó gyakorlatilag az ipari célokra használt só maradéka, tehát ipari melléktermék.

Több szennyezőanyagot tartalmaz, mint a lent részletezett sófajták, ezért nemritkán még fehérítik is, hogy hófehér legyen. A közönséges asztali só helyett célszerű a többféle ásványi anyagot és nyomelemet tartalmazó finomítatlan tengeri sót, vagy kő sót alkalmazni.

Kősó

A hagyományos konyhasóval szemben a kõsó finomítatlan, így megőrizte jótékony hatását. Összetételét tekintve nátrium-klorid (NaCl), vízben könnyen oldódó, ionos vegyület. Tartalmaz több ásványi anyagot és számos nyomelemet. A természetben legtöbbször színtelen, de speciális esetekben kék, barna, sőt vörös színű is lehet.

Tengeri só

A tengeri sót a tengervízből állítják elő. A tengervizet úgynevezett sókertekben medencékbe gyűjtik, majd a vizet hagyják elpárologni, és a visszamaradt sót összegyűjtik. A tengeri sónak finomított és finomítatlan változatai is vannak.

Hagyományos módon a sószárítókból nyerik ki, ahol a napon száradó sónak magas marad a nedvességtartalma. Ha azonban ipari módon, a tengervízből kivonva állítják elő, akkor ugyanolyan finomított só, mint amit egyébként a konyhasó.

A finomítatlan tengeri só ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmaz. A tengeri só nagyobb része kősó (NaCl, jól látható kocka alakú kristályokkal), de emellett a tengervízben jelenlevő többi ion sói is megtalálhatók benne (Mg-, Ca-, K- kloridok ill. Na-, Mg-, Ca-, K- szulfátok).

Természetes jódot tartalmaz, akár 5 mg/kg mennyiségben. Javítja az általános fizikai állapotot, kedvezően befolyásolja a vérkeringést, és a bőrre is jótékony hatással van. A tengeri sónak hátránya viszont, hogy a tengerekben található szennyezőanyagok is megtalálhatóak bennük. Több fajtája is van, tekintve, hogy a mediterrán országokban milyen sajátos technikával állítják elő a tengeri sót.

Különféle tengeri sók:

Himalája só

Szerkesztő ajánlata: Himalája kristálysó - finom étkezési só

A Himalája Kristálysó képes biztosítani az ember egészségéhez szükséges fontos ásványi nyomelemek csaknem mindegyikét, ráadásul szennyeződésektől mentesen. Kapható sódarabok és sógranulátum formában.
Természeti kincs a Himalájából. A himalájai kristálysót a királyok sójának tekintik. A benne található ásványi és nyomelem 84 elem kolloid állapotú, vagyis 100 nm(nanométer)-nél kisebb részekből áll, mely által a szervezet minden pontjára könnyen el tud jutni. Így a sejtek könnyebben képesek felvenni a nyomelemeket.

Számtalan alkalmazási lehetőség kínálkozik életünk különféle területein, úgymint egészség megőrzés, táplálkozás és Wellness. A só alkalmazása lehetővé teszi különféle bántalmak csillapítását, betegségek kezelésének kiegészítését.

Kóser só

Az USA-ban az egyik legkedveltebb sók közé tartozik. A kóser só a nátrium-klorid (NaCl) egyik fajtája. Sóbányákban termelik. A kóser só durva, nagy szemcsés és általában nem tartalmaz semmilyen adalékanyagot.

Mivel szemcséi néhány nagyobb kristályból állnak, nagyobb a felszínük, mint a többi sótípusnak és könnyebben oldódnak fel. A szemcsék alakjának és méretének köszönhetően a kóser só tökéletesen elnyeli a nedvességet, amely ideális eszközzé teszi a hús konzerválására.

Fekete só

A fekete só finomítatlan ásványi só. Szikla sóként vagy kala namakként is nevezik, Közép-Indiában bányásszák. Finomra őrölt, rózsaszín-szürkés só ásványi anyagokban gazdag, íze leginkább a tojás ízére hasonlít, ami miatt tojás helyettesítésére is használható.

Füstös, jellegzetes íze kiemeli az ételek ízét. A fekete só leginkább az olajban, ghíben sült ételekben és az ízletes salátákban található meg. Ajánlott a magas vérnyomású emberek számára és a kevés sót fogyasztók étrendjébe, mivel nem növeli a vér nátrium tartalmát. Szintén ismert még a szélszorulás és a gyomorégés enyhítésére.

Fűszer sók

A só kiválóan kombinálható zöld fűszernövényekkel. A fűszersók többnyire 15 %-i fűszernövényt vagy zöldséget tartalmaznak, például bazsalikomot, kakukkfüvet, rozmaringot, majoránnát, zellert, póréhagymát, retket, paprikát vagy hagymát.

Füstölt sók

A füstölt sók egyre népszerűbbek. Sokféle ízük és színük van, attól függően milyen fajta fával füstölték a sókat. Egyes füstölt só fajtáknak természetesen füstölt íze van, míg másokban érződik a mesterséges füstölés. Halételekhez, baromfi félékhez és zöldségekhez kiválóan passzol.