Technológiai áttörés a táplálkozástudományok területén.
A táplálkozástudományban illetve az orvostudományban korábban a következő mondat volt a mérvadó:
„Az ember az, amit eszik!”
A figyelem eddig a táplálék helyes bevitelére és annak létfontosságú alkotórészeire irányult.
Azonban kevésbé vették figyelembe, hogy az élelmiszerekkel érkező táp- és hatóanyagok hogyan kerülnek felvételre a bélben. Természetesen ezek akkor tudnak megfelelőképpen hatni, ha minél hamarabb fel tudnak szívódni a szervezetben, méghozzá a bélfalról eljutnak a vérbe, onnan pedig a sejtekbe.
Ebből kifolyólag az utóbbi időben a táplálkozástudomány illetve az orvostudomány figyelme a fent említett folyamatra összpontosult. Tehát már nem csak a régi mondat a mérvadó, miszerint "Az ember az, amit eszik", hanem az is, hogy "Az ember az, amit "felszív".
A zsírban oldódó anyagok esetén a felvétel kapcsán igen nehéz helyzetbe kerül szerveztünk, ugyanis az emberi test szállítórendszere (amelyen keresztül a hatóanyagok elkerülnek a megfelelő helyre) a vízre alapoz. A különböző zsírok mellett a zsírban oldódó anyagokhoz tartoznak még a zsírban oldódó vitaminok is (A, D, E, K vitaminok, illetve a béta-karotin; "A" provitamin).
Figyeljük csak meg egyszer a sárgarépában igen gazdagon megtalálható béta-karotin útját az emésztőrendszerünkben: Ha egy sárgarépát nyersen fogyasztunk el, akkor az abban található béta-karotinból szinte alig szív fel valamit szerveztünk.
Bélrendszerünkön keresztül távozik. Esetleg répasalátaként egy kevés kis ecetes-olajos öntettel, talán már jobban néz ki a dolog. A béta-karotint szervezetünk mindenekelőtt fáradságos munkával "be kell, hogy csomagolja" például az epesav segítségével, ahhoz, hogy azt egyáltalán fel tudja szívni.
Ha egyidejűleg zsír kerül a szervezetbe, az megkönnyíti a zsírban oldódó vitaminok felszívódását. A fent említett, egyébként vízben oldódó "béta-karotin csomagocskákat" micelláknak nevezik. A micellákba gondosan elcsomagolt béta-karotin a bélfalon keresztül eljut a vérbe és ott továbbosztódik.
Azonban szerveztünk kínkeserves munkája ellenére is, ha répasalátáról beszélünk a béta-karotinból csak kb. 20% szívódik fel. Hasonlóan működik ez a többi zsírban oldódó vitaminnál is. Az E vitamin esetében is elmondható, hogy csak kb. 25% kerül felvételre. A vízre alapzó gyomor-bél-rendszerben, a zsírban oldódó vitaminok feloldódása, a felszívódás fő problémáját tárja elénk:
A zsírban oldódó vitaminok eljutása a szervezetbe a táplálék kiegészítőkőn keresztül igen nagy jelentőséggel bír. Mégis mit ér egy olyan vitaminkészítmény, amelyben van ugyan E vitamin, de a bélben mégsem szívódik fel?
A modern technológia segítségével azonban lehetőség nyílik arra, hogy segítsük a szervezet munkáját. A zsírban oldódó vitaminokat ily módón micellákba "csomagoljuk" , így segítve a szervezetet abban, hogy gyorsabban és minél nagyobb mennyiségben legyen képes a hozzá eljutatott vitaminokat felszívni.
Ha micellált vitamin jut a szervezetbe, akkor a vér A-vitamin és béta-karotin koncentrációja 5 × magasabb, az E vitaminé pedig 4 × - 5 ×. A D- illetve a K-vitaminnal kapcsolatos tanulmányok váratnak még magukra.
A FitLine termékek kifejlesztésénél, illetve azok továbbfejlesztésénél a fentiekből következően egyértelmű volt, hogy a micellált vitaminok előnyeit ki kell használni és amennyire lehetséges azt a termékekbe beépíteni.
Az amerikai tudósokkal való közös munkának köszönhetően igencsak felgyorsult e folyamat. A vitaminok felszívódása esetében a micellálás mellett egy további szempont is igen nagy jelentőséggel bír.
Mivel a FitLine termékeket nem kapszulaként kell bevenni, hanem fel kell oldani és meg kell inni, így a benne levő hatóanyagok gyorsabban fel tudnak szívódni. Ezek igen jól, feloldott formában juthatnak el a felszívódás helyére így a szervezet a lehető leghamarabb hasznosítja is őket.
A micellálás egy olyan természetes folyamat (melyet a szervezetünk is tesz) amely során a zsírban oldódó vitaminokat ( micellálva kis csomagocskákba zárva), vízben oldhatóvá teszik így szervezetünk gyorsan és hatékonyan fel tudja szívni
A micellálás lehetővé teszi a zsírban- és vízben oldódó táp- illetve hatóanyagok ideális kombinációját ital vagy por formájában
A micellálás a táp- és hatóanyagok magasabb fokú és gyorsabb felszívódását eredményezi jelentősen javítja a táplálék-kiegészítő termékek hatékonyságát.
Szerzők: Dr. Gerhard Schmitt Nuwelis- Intézet Táplálkozástan tudós Dr. DavSAid Rutalo BIOGLAN Inc, Táplálkozástan tudós