Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Magkalauz 2.

Előző cikkünkben már megismerkedhettek különféle magfajtákkal, most tovább folytatjuk bemutatásukat.

Tökmag

A tök termésében rejlő magokat Közép – és Dél-Amerikában már 6-8000 évvel ezelőtt rendszeresen fogyasztották, majd az Újvilág felfedezése után földrészünkre is átkerült. A tökmag magas vitamin- és ásványi anyag tartalmánál fogva igen hasznos szervezetünk számára. Fogyasztásával hozzájuthatunk A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6, folsav, C-vitaminokhoz, foszforhoz, káliumhoz, magnéziumhoz, vashoz, cinkhez, szelénhez. Számos gyógyhatással bír, nem véletlenül használják különféle gyógyszeripari termékek előállításához is.

A népi gyógyászatban főként prosztata-panaszok enyhítésére ajánlják, mert magas linolsav tartalma (omega-6) segíti a hólyag- és prosztatabetegségek megelőzését, illetve gyógyulását. Mivel igen magas koncentrációban tartalmaz többszörösen telítetlen és telítetlen zsírsavakat, kiváló vértisztító, ezért fogyasztásával megelőzhetjük a köszvény kialakulását is. A tökmag E-vitamin tartalma csökkenti a szabad gyökök káros hatásait, és – akárcsak a magban lévő esszenciális zsírsavak – fokozza a benne található A-vitamin felszívódását.

Bár magas energiatartalma miatt csak mértékkel, de értékes tápanyagai, jótékony hatásai és persze finom íze miatt is érdemes rendszeresen rágcsálni, de belesüthetjük péksüteményekbe, vagy gazdagíthatjuk vele salátáinkat, reggeli müzlinket.

Napraforgómag

A már az észak-amerikai indiánok által is termesztett, élelmiszerként és gyógyszerként egyaránt fogyasztott napraforgó az Újvilág felfedezése után került át Európába, és indult hódító útjára az egész világon. Magja bőségesen tartalmaz olajat, melynek nagy része többszörösen telítetlen zsírsav (linolsav), ezáltal hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez. Bővelkedik B1- és E-vitaminban, kalciumban, káliumban és magnéziumban, és élelmirost-tartalma is igen magas.

Mák

A kis-ázsiai őshazájú növény gubójában található magas olajtartalmú mákszemek igen értékesek, számos vitamint (pl. B6, E) és ásványi anyagot (kálcium, magnézium, vas) rejtenek magukban. Összetételének köszönhetően segít a csontritkulás megelőzésében, ezért érdemes rendszeresen fogyasztani.

Lenmag

Egyik legrégebbi kultúrnövényünk, a len magja és annak olaja kitűnő tápanyagforrás. Gazdag vitamin- és zsírsavtartalmánál fogva (a legnagyobb omega-3 tartalmú mag) alkalmas különféle betegségek megelőzésére, antioxidáns, sejtvédő hatású, és nem utolsó sorban javítja az idegrendszer működését, csökkenti a fáradtságot. Nem csoda, hogy a népi gyógyászatban szívesen használják az egészségmegőrző, gyógyító lenmagot.

Magas E-vitamin tartalmának köszönhetően csökkenti a szabad gyökök káros hatásait, olaja pedig segíti a bőrsérülések és egyes bőrbetegségek (pl. ekcéma, pikkelysömör, herpesz) gyógyulását, regenerálja a kiszáradt hámréteget. Rosttartalma miatt igen kedvezően hat az emésztésre, nagyobb mértékben fogyasztva pedig kiváló „házi gyógyszer” székrekedés esetén. A tökmaghoz hasonlóan a lenmag is tartalmaz linolsavat (omega-6), ezért többek között prosztatabántalmak kezelésében is hasznos segítség lehet.

Érdemes beilleszteni étrendünkbe, ugyanis gazdag alfa-linolénsav (omega-3) tartalmának köszönhetően rendszeres fogyasztása jó hatással lehet vérzsírértékeinkre. Egyes kutatások szerint a lenmagban található speciális növényi rost, a lignan segítségével megelőzhetőek egyes rákbetegségek, a benne lévő alfa-linolénsav pedig lassítja a már kialakult daganatok növekedését. Alkalmazhatjuk hidegen sajtolt olajként, egészben salátába szórva, kenyérbe sütve, vagy őrölt formában kefirbe, joghurtba keverve.

Szezámmag

A szezámmagot már az ókori Keleten is előszeretettel fogyasztották, ma India és Kína termeli a legnagyobb mennyiségben. Préseléssel előállított olaja a távol-keleti konyha kedvelt alapanyaga, Európában pedig főként magvas formában sütemények, húsok sütéséhez, díszítéséhez, salátákhoz kedvelt. Pikáns ízén túl számos jótékony hatással is dicsekedhet, a hindu mitológia egyenesen a halhatatlanság szimbólumának tartotta.

Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, bővelkedik többszörösen telítetlen zsírsavakban, magas fehérjetartalmú, könnyen emészthető, antioxidáns hatású.

Kiemelkedően magas kalciumtartalma hozzájárul a csontritkulás megelőzéséhez, a benne lévő E-vitamin felveszi a versenyt a káros szabadgyökök ellen, tartalmaz B1-, B2-vitamint és niacint, melyek elengedhetetlenek az anyagcsere-folyamatokhoz. Élelmi rostjainak köszönhetően rendben tartja az emésztést, magas telítetlen zsírsav tartalma révén hozzájárul az érfalak védelméhez, a benne lévő magnézium és kalcium jótékonyan hat az idegrendszerre és az izomzatra. Mivel sok cink található benne, jó hatással van a hajra, segíti a hajhagymák megerősödését. A különféle – akár érzelmileg, akár fizikailag – stresszes helyzetek növelik a cink és a magnézium szervezetünkből történő kiürülését, ezért ilyenkor érdemes szezámmag ropogtatásával pótolni a hiányt.

Fenyőmag

Ez a már ókorban is kedvelt csemege ma újra reneszánszát éli. Az olasz konyha pikáns kelléke már hazánkban is beszerezhető, bár ára – mivel a magokat nehéz munkával lehet csak kinyerni a tobozból – igencsak borsos. Érdemes megkóstolni, hiszen a mediterrán fenyők vajas ízű, puha, omlós magja tápanyagdús, többszörösen telítetlen zsírsavakban, vitaminokban (pl. E-vitamin) és ásványi anyagokban (pl. magnézium, kálium) gazdag, bővelkedik élelmi rostokban. Optimális összetétele révén fogyasztása hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkenéséhez.

Remek rágcsálnivaló, de jól használható pikáns ételek, sütemények, szószok készítéséhez is akár nyersen, akár – aromáját intenzívebbé, jellegzetesebbé téve – enyhén megpirítva.

Veróczky-Őri Magdolna

Kapcsolódó cikkek


» Fókuszban az Omega 3
» Magkalauz 1.