Rengeteg információ kering tejserkentéssel kapcsolatban az interneten. Összegyűjtöttük a legismertebb és a leghatékonyabbakat italokat és ételeket.
A folyadékfogyasztás rendívül fontos a szoptatás alatt, így legalább 1-1,5 liter folyadékot érdemes elfogyasztani, mely lehet víz, gyümölcslé vagy leves.
Ezek az édesköményhez hasonlóan kis adagban segíthetik a tejtermelést.
Elkészítése: 1-2 evőkanálnyi teafüvet áztassunk legalább egy liter (forralt, majd kicsit lehűtött) forró vízben, legalább 10 percen át. Ha nem ízlik a kész tea, ízesítsük más gyümölcsteákkal, Javasolt egyfajta teát egy hétig reggelente előkészíteni, majd a nap folyamán, kisebb bögrékkel, szépen elosztva, kortyonként elfogyasztani.
Kevesek által ismert, de nagyon hatékony tejtermelő gyógynövény. A csalánhoz hasonlóan a vérszegénységre is jótékonyan hat. Érdemes tudni róla, hogy élénkítő hatással is bír.
Elkészítése: A görögszéna magokból egy teáskanálnyit kell áztatni pár percig egy pohár vízben (2 dl), majd tíz percig főzni és teaként fogyasztani.
Citromfű, kakukkfű, csalánlevél, édeskömény, kecskeruta, kamillavirág - együttesen segíthetik a tejtermelést.
Elkészítése: Másfél liter felforralt vízbe 6 teáskanálnyit kell tenni, majd 20 perc múlva leszűrni. A napi folyadékszükséglet nagy részét is fedezi, amellett, hogy tejserkentő. Az alapanyagokból azonos mennyiséget kell összekeverni (tehát egy másfél literes adaghoz 1-1 teáskanálnyit mindenből).
Közismertebb tejserkentők közé tartozik a Lactoherb tea, mely a patikákban, drogériákban szerezhető be. A teakeverék szoptatós anyáknak az anyatej termelésének fokozására, illetve az anya és az anyatejjel táplált csecsemő esetleges emésztési zavarainak csökkentésére alkalmazható.
Hozzávalók: 250 gramm őrölt búza, 150 gramm őrölt árpa, 100 gramm őrölt zab, 100 gramm durvára tört, vagy darált kesudió, 150 gramm vaj, 150 gramm barnacukor vagy méz.
Elkészítése: A búzát, árpát, zabot és kesudiót egy serpenyőben aranybarnára pirítjuk, majd hozzáadjuk a vajat és a mézet vagy barnacukrot. A jól összedolgozott masszát ezután levesszük a tűzről és hagyjuk egy kicsit kihullni. Ezután egy kis vízzel (néhány evőkanálnyi, amennyit felvesz) felhigítjuk. Jól összekeverjük és nedves kézzel néhány centis kis golyókat formázunk. A fenti adagból legalább 30-40 gabonagolyó gyúrható, ebből naponta csak legfeljebb 5 golyócskát javasolt elfogyasztani, mert enyhe hashajtó hatással bír. Akinek nagyon nem ízlik, tegyen bele több mézet, mártsa finom lekvárba vagy szószba, vagy keverjen az őrleményhez főtt rizst.