A Földközi tenger vidékén, elsősorban Olaszországban és Spanyolországban a tészták alapanyaga durumbúza. Világszerte nő a kereslet a durum, más néven keményszemű búza iránt. A durumbúza igazi értéke a kiváló minőségében rejlik.
A durum búza magbelsőjére jellemző sárgás alapszínű, finom szemcsés őrlemény, csekély mértékű, a lisztszemcsékkel azonos méretű világos héjrészeket is tartalmaz. A durum búza lisztje magas fehérje tartalmú. Kitűnő tészták készülnek belőle tojás hozzáadása nélkül. Belőle több dara, más néven „szemolina” őrölhető. A megfelelő minőségű szemolinából tojás és egyéb adalékanyagok felhasználása nélkül is jó főzési értékű, sárga színű tészta készíthető, amelynek érzékszervi tulajdonságai: az íz, az illat, a haraphatóság szintén kedvezőek.
Előnyei megkérdőjelezhetetlenek:
Elsősorban tészta készíthető belőle, de cukrászsütemények és édes tészták alapanyagául is szolgálhat. A szokásos száraztésztákkal szemben a durumbúzából készült (olasz típusú) tészták keményítője lassabban bomlik le és szívódik fel, így alacsonyabb a glikémiás indexe. Szicíliában durumlisztből kenyeret is sütnek. Az ázsiai országokban és Észak-Afrikában a durumliszt feléből készül kenyér és lepény. Népi eledel Észak-Afrikában a durumdarából készült kuszkusz. Ehhez használják fel a termés 19 százalékát. Etiópiában a kelesztett pizzának (injerának) az alapanyaga. A halenyvvel összepréselt durumdara és rizsliszt keveréke pedig népszerű kínai étek.
Hozzávalók: 20 dkg durumtészta (száraz állapotban), 20 dkg juhtúró, 50 dkg spenót, 1 pohár joghurt vagy zsírszegény tejföl, 2 evőkanál olívaolaj, fokhagyma, só
Elkészítés: A spenótot olívaolajon pároljuk meg. Adjuk hozzá az ízlés szerinti fokhagymát. Ha már levet eresztett, az egészet turmixoljuk össze, majd adjuk hozzá a juhtúrót és a tejfölt (ha úgy érezzük, nagyon folyós lenne, akkor nem kell az összes tejfölt beletenni). Jól keverjük össze őket. Közben a durumtésztát szárazon egy jénai aljára helyezzük, majd ráöntjük a juhtúrós-spenótos szószt. Forró sütőben kb. 20-30 percig sütjük.