Nyári befőttek
Összeállításunk alapján egyszerűen készíthet tartósítószer nélküli nyári befőtteket! A felhasznált gyümölcsöket ízlésének megfelelően kombinálhatja!
Cseresznyebefőtt hozzávalói
Hozzávalók: Épp csak érett, frissen szedett, kemény húsú cseresznye. Tisza ivóvíz (vagy meggylé és ivóvíz 1:1 arányú keveréke). Elkészíthető meggyel vagy szilvával is!
Szükséges eszközök:
-
Fertőtlenített, légmentesen zárható (rácsavarható tetővel ellátott vagy patentzáras) befőttesüvegek
-
1 db nagyméretű fazék, és egy ráborítható másik edény, vagy mélyebb tál, amit fedőnek fogunk használni a megtöltött üvegek gőzölésekor
-
1 db fazék és fedő a felöntőlé felforralásához
-
1 db, a nagy fazékban elhelyezhető farács, rögzített fémnehezékkel ellátva, vagy 1 db konyharuha
-
1 db, legalább 100 fok méréshatárú folyadékhőmérő
-
1 db befőző gumigyűrű a hőmérőre tekerve
-
1 db vízzel töltött befőttesüveg, a hőmérő számára kilyukasztott műanyag tetővel
-
1 db, a folyadék űrtartalmának mérésére alkalmas eszköz (pl. ml beosztással ellátott pohár)
-
1 db rozsdamentes merőkanál
-
1 db széles szájú tölcsér (pl. a paradicsom-passzírozóhoz való)
Cseresznyebefőtt elkészítése
-
A befőzés előtt 1-2 nappal a termés tartósításához szükséges üvegeket, tetőt és az egyéb eszközöket szobahőmérsékletű vízbe áztatjuk. Az elkészítés napján elvégezzük a csírátlanítást. Bővebben az üvegek mosásáról és fertőtlenítéséről itt olvashat! >>>
-
A gyümölcsöt két órán keresztül hideg vízben áztatjuk, hogy a benne lévő kukacok kimásszanak, majd hideg vízben kétszer alaposan megmossuk. A tisztára mosott cseresznyét fertőtlenített üvegekbe tesszük. A gyümölccsel töltött üvegek közül egyet feltöltünk tiszta vízzel, majd a vizet egy folyadékmérésre alkalmas pohárba öntjük át. A mért folyadékmennyiséget beszorozzuk az üvegek számával, és még fél litert hozzáadunk. A felöntőlé elkészítéséhez legalább ennyi vizet kell felforralni.
-
A cseresznyével teli üvegeket egy meleg vízzel félig töltött tepsibe állítjuk. Ezután feltöltjük az üvegeket a nem túl forró felöntőlével úgy, hogy a folyadék felső szintje ellepje a gyümölcsöket, de az üveg pereme alatt kb. 2 cm légréteg maradjon. A fertőtlenített tetőket lazán az üvegekre helyezzük.
-
A befőző gumigyűrűt rátekerjük a hőmérő felső részére, ami megakadályozza, hogy a hőmérő a műanyag tetőn készített résben lejjebb csússzon és az üveg fenekéhez érjen. A hőmérő mérőzsákjának a vízzel töltött üveg magasságának alsó egyharmadánál és az üveg vízszintes keresztmetszetének középpontjánál kell lennie. Itt a legalacsonyabb az üvegekben lévő folyadék hőmérséklete.
-
A nagy fazekat (még üresen) a hideg tűzhelyre tesszük. Elhelyezzük benne a farácsot vagy konyharuhát, majd körbe ráhelyezzük a papírral, vagy tiszta textillel körbetekert, gyümölccsel és felöntőlével megtöltött üvegeket.
-
Végül középre tesszük a meleg vízzel feltöltött, hőmérővel ellátott üveget is. Annyi meleg vizet töltünk a nagy fazékba, hogy az üvegek kétharmada a vízben legyen.
-
A nagy fazék alatt bekapcsoljuk a tűzhelyet és kb. 10 percig légtelenítjük, „gyöngyöztetjük” a gyümölcsöket, hogy ne ússzanak a felöntőlé felszínén. Fertőtlenített keverőkanállal óvatosan ki is keverhetjük az üvegekből a levegőbuborékokat.
-
A légtelenítés után végleg lezárjuk az üvegeket, és 85 fokon tartjuk 30 percig. Ügyeljünk arra, hogy az üvegekben lévő folyadék hőmérséklete sose emelkedjen 85 fok fölé! Végül kikapcsoljuk a nagy fazék alatt a hőforrást, majd óvatosan kiemeljük az üvegeket a fazékból.
-
Kihűlés után sötét, hűvös helyen tároljuk.
Ecetes szilvabefőtt
Hozzávalók: Éppen csak érett, frissen szedett, édes, kemény húsú szilva. Tiszta ivóvíz. A felöntőlé minden literéhez 50 ml, 10%-os (bio) ételecet.
Elkészítés: Az ecetes szilvabefőtt elkészítési eljárása megegyezik a cseresznyebefőttével. A részletes útmutatót lásd fentebb!
Fűszeres, vörösboros szilvabefőtt
Hozzávalók: Éppen csak érett, frissen szedett, édes, kemény húsú szilva.
Minden kilogrammnyi szilvához:
-
1 mokkáskanálnyi őrölt fahéj
-
1 mokkáskanálnyi őrölt gyömbér
-
A szükséges felöntőlének megfelelő mennyiségű vörösbor és tiszta ivóvíz 1:1 arányú keveréke
-
Minden 2 kg szilvához fél kilogramm nád- vagy nyírfacukor (elhagyható)
Elkészítés: A fűszeres, vörösboros szilvabefőttet ugyanúgy készítjük, mint a cseresznyebefőttet. A részletes leírást lásd fentebb!
Őszibarack befőtt
Hozzávalók: Éppen csak érett, frissen szedett, kemény húsú őszibarack. Tiszta ivóvíz. Elkészíthető almával és körtével is.
A feldolgozandó őszibarack minden kilogrammja után 100 ml kifacsart és leszűrt citromlevet vagy 2 gramm borkősavat kell a felforralt és langyosra hűlt felöntőléhez adni.
Elkészítés: Az őszibarack befőtt ugyanúgy készül, mint a cseresznyebefőtt. A részletes útmutatót lásd fentebb!
Horváth Zsófi