Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Tartósítószer nélküli befőtt

A tartósítószer nélküli befőttekhez nem használunk kémiai tartósítószereket, ezért készítésükkor mindenképpen figyelembe kell venni néhány fontos szabályt.

A tartósítószer nélküli befőzés alapszabályai

Különösen fontos szempontok a következők:

 

A tartósítószer nélküli befőzés 4 munkafolyamata

Az üvegek előkészítése, fertőtlenítése

 

Áztatás

Az üvegek és eszközök áztatása. Befőzés előtt 1-2 nappal a légmentesen zárható üvegeket, tetőket, és a befőzéshez szükséges eszközöket szobahőmérsékletű vízbe áztatjuk.

Mosás

Az üvegekről leengedjük az áztatóvizet. A további műveleteket az érzékeny bőrűek gumikesztyűben végezzék. A forró, mosogatásra szánt víz minden 10 literjében feloldunk 20 dekagramm mosószódát, és a lúgos oldatot az üvegekre öntjük. Alkalmas méretű mosogató- és üvegmosó kefékkel tisztára mossuk az üvegeket és tetőket.

Öblítés

Tiszta, folyó vízzel háromszor kiöblítjük az üvegeket, hogy a lúgos oldat nyomokban se maradjon bennük. Ezután szájukkal lefelé fordítva egy tiszta abroszra borítjuk valamennyit, hogy az öblítővíz kicsuroghasson belőlük. Az üvegek zárására szolgáló tetőkkel és egyéb eszközökkel is ugyanígy járunk el.

Fertőtlenítés

Az üvegek fertőtlenítése két módszerrel történhet. Az egyik lehetséges megoldás az, hogy egy vízzel töltött nagyobb fazékba tesszük az üvegeket, tetőket és a többi hőálló anyagból készült eszközt. Lefedjük és 20-30 percig forraljuk. A másik lehetőség: alkohollal átöblítjük az üvegeket és tetőket, majd szájukkal lefelé, tiszta abroszra borítjuk. Erre a célra a 70%-os gyógyszertári minőségű alkohol a legjobb (de a nem túl erős illatú!).

A gyümölcs előkészítése befőzéshez

A készre főzés - lecsó, paradicsompüré, lekvár, dzsem

A „készre főzést” 100 fokon, forralással végezzük lecsó, zöldségpürék, paradicsomsűrítmények, ketchup, dzsemek, lekvárok készítésekor. Ezek olyan készítmények, melyeket nem az üvegbe töltés után hőkezelünk, hanem előbb megfőzzük, és forrón töltjük a fertőtlenített, majd előmelegített üvegekbe.

Ezután az üvegeket lezárjuk, papírba csomagoljuk, és párnák, takarók közé helyezve, 24-48 órán át melegen tartjuk, dunsztoljuk.

Ebből a cikkből kiderül, hogyan kell gyorsan és természetes eljárással dzsemet és ivólevet készíteni, kattintson ide! >>>