Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Mellvizsgálat lépésről lépésre

Évente több mint egymillió nőről derül ki, hogy mellrákos. Az esetek 80%-ában ötven feletti hölgyeknél fordul elő, ám mostanság egyre fiatalabbaknál is diagnosztizálják a betegséget. Szerencsére az idejében felismert betegség kezelhető, 90%-ában gyógyítható.

A legfrissebb adatok szerint Európában – és Magyarországon – minden 9-10. nőt érinthet az emlőrák. Magyarországon évente 7000 mellrákos betegséget diagnosztizálnak. Ebből hazánkban évente 2300 nő hal meg emlőrák miatt. Korai felismerése ezrek életét mentheti meg.

Mellvizsgálat 9 lépésben

Minden hónapban érdemes önvizsgálatot tartani, mellyel könnyen kiszűrhető a betegség. Célszerű a menstruáció vége utáni második, harmadik napon, mert ekkor a mell könnyen, fájdalom nélkül tapintható.

Míg a havi vérzés előtt a hormonok miatt megduzzadnak a mellek, a mellbimbó érintése fájdalmas lehet.

Az alábbi 9 pontban leírtak segítségével könnyen és egyszerűen átvizsgálhatjuk mellünket.

1. A vizsgálatot álló helyzetben tükör előtt kezdjük el. Lazán lógassuk le karjainkat, majd emeljük  fejünk fölé. Nézzük meg, nincs-e alakváltozás, duzzanat, új behúzódás a bőrön vagy a mellbimbón.

2. Ezután emeljük mindkét karunkat a magasba! Forduljunk meg mindkét oldalra, és figyeljük meg, hogy mutatkozik-e a melleken, vagy a környékükön valamely elváltozás.

3. Tegyük síkossá a bőrt, majd engedjük le a bal karunkat, és finom mozdulatokkal tapogassuk végig mindkét mellünket, majd folytassuk a mellbimbók körbetapogatásával a bimbóudvaron belül.

4. A jobb kézzel összezárt ujjakkal körkörösen spirál vonalban (kívülről befelé haladva) tapintsuk át bal mellünket, addig ismételve, míg el nem érjük a mellbimbót. Majd végezetül enyhén préseljük össze a bimbót, nincs-e véres, vagy savós váladékozás.

5. Ezután feküdjünk hanyatt, és melleinket így is vizsgáljuk meg. A vizsgálat terjedjen ki az egész mellre, a mell feletti területekre, különösen a hónalj környékére.

6. A jobb mellhez a bal kezünket, a bal mellhez a jobb kezünket használjuk. Azt a kezét, amelyiket éppen nem használjuk, emeljük fel a fejünk mellé. Összezárt ujjal simító-nyomó mozdulatokkal tapintsuk át a bal mell mirigyállományát felülről lefelé haladva.

7. Ugyanebben a helyzetben engedjük bal karunkat a teste mellé, majd tapintsuk át a mell külső felét a test középvonala felé haladva.

8. Körkörös mozdulatokkal vizsgáljuk meg hónaljunkat. A hónalj mélyedésénél kezdjük és haladjunk felfelé a mell irányába.

9. Végezetül ujjbeggyel tapintsuk át a kulcscsont fölötti árkokat. Ezeket a fekvő helyzetben végzett vizsgálatokat megfeszített mellizommal is végezzük el.

Ha az alábbi tüneteket észleli a mellein, azonnal fordulj orvoshoz!