Rendszeres fejfájása az emberek 20%-ának van. Ha a fejfájás gyakorisága nő, vagy jellege, erőssége megváltozik, mindenképp ki kell vizsgálni annak hátterét, mivel azt az agy, gerincvelő, agyburkok keringési, gyulladásos vagy tumoros elváltozásai is okozhatják. Ezek persze az összes esethez képest ritkák, de jelentőségük annál nagyobb.
A migrén egy oldalon jelentkező, lüktető, erős fejfájás. Általában rohamokban jelentkezik, és sokszor külső tényezők játszanak szerepet kialakulásában (fronthatás, stressz). Ha a rohamok gyakorisága nő (többszörösen jelentkezik), akkor cluster típusú fejfájásról beszélünk.
Ezektől elkülönül a tenziós fejfájás, mely tompa, nem hasogató általában tarkótáji fájdalom, és az izmok fezsültségének, merevségének következménye.
A migrén jelentkezését gyakran megelőző tünetek (prodróma) is jelzik. Ilyenek a depresszió, ingerlékenység, étvágytalanság. Gyakran látászavar, hányinger és hányás is kíséri, és fény hatására fokozódik.
A kiváltó tényezők lehetnek a stressz, időjárás változás, mentsruáció körüli időszak, illetve más belső vagy külső ingerek. Pontos mechanizmusa nem ismert, de ismereteink szerint az agyi erek reaktivitásával áll összefüggésben.
Valószínűleg egy kezdeti összehúzódást követően (ilyenkor jelentkezhetnek a bevezető tünetek), az erek kitágulása miatt a koponyaűrben megnövekszik a nyomás, és ez okozza a típusus fájdalmat. Érdemes tudni, hogy maga az agyszövet nem fáj (nincsenek benne érző receptorok), de az agy-és gerincburok annál inkább érzékeny.
Épp ezért a koponya és a gerinc üregében létrejövő elváltozások is létrehozhatnak hasonló tüneteket. Sőt épp ezen okok miatt az agynyomás csökkenése is fejfájásos tünetekkel jár. Ez a fájdalom azonban vízszintes helyzetben (fekvéskor) jelentősen csökken, vagy megszűnik.
Ha ismert a kiváltó tényező pl.: étel, alkohol, kávé, azt mindenképpen el kell hagyni. A hagyományos gyógyszeres kezelés gyulladáscsökkentőkből, fájdalomcsillapítókból, értágítókból vagy akár depresszió elleni készítményekből is állhat.
Sokszor a kiváltó tényező a látásromlás, amit korrekcióval (szemüveg, kontaktlencse, műtét) meg lehet oldani, és ilyenkor a migrénes panaszok is megszűnnek. Néha a vércukor ingadozása a kiváltó ok, és a vércukorszint ingadozásának (diétás vagy gyógyszeres) stabilizálása vezet a panaszok enyhüléséhez.
Mint az előbb is említettünk a vércukor szint ingadozása fontos kiváltó tényező lehet. Épp ezért a koffein, az alkohol, a rendszertelen étkezés és a finomított élelmiszerek mind-mind kiváltó tényezőként szerepelhetnek, így ezek kerülendők.
Mesterséges édesítők bomlástermékei szintén migrént kiváltó hatásúak bizonyos emberekben. Ételallergiák is fokozhatják a panaszokat vagy gyakoriságukat, mely miatt tanácsos az allergizáló ételek elhagyása.
Gyermekeknél, akiknek a migrén mellett epilepsziájuk is van, az ezen táplálékok kihagyása a rohamok számát is csökkenti. Nem csak az allergiák, de táplálék intoleranciák is kiváltó tényezők. Laktóz érzékenység esetén a tej elhagyása jelentős javulást hoz.
Egyes vizsgálatok szerint migrénes emberek magnéziumszintje csökkent. Az étrendkiegészítő javaslatokban a magnézium (205-600mg) mindig első helyen szerepel, mivel az esetek 80%-ában csökkenti a tünetek kialakulását. Vénásan adva 15 percen belül hatékony. Vitaminok közül a B2 (50-100mg) és B12 (1mg) vitaminokkal vannak pozitív tapasztalatok.
A mélytengeri halakban található EPA és DHA omega3 zsírsavak szintén hatékonyak, bár csak megelőző terápiaként. Egyes vizsgálatokban a migrén fennállásakor is hatottak, de ekkor 10 testtömeg kg-onként 2 grammot adtak, ami egy átlagos (300-400mg-os)kapszulából 30-40 kapszula elfogyasztását igényelné.
Napi 150mg Q10 szintén jó hatásúnak bizonyulhat hosszabb távú kezelés esetén. A FitLine Activice Oxy a 2006 márciusában lezárult német klinikai tesztje után (mely a migrénes fejfájásra irányult és kitűnő eredménnyel zárult) "a gyógyhatású termék" nevet kapta meg és kifejezetten javasolják fogyasztását a fejfájással küszködőknek.
Dr. Gulyás Tamás