Infertiltásról vagy meddőségről akkor beszélünk, ha egy pár védekezés nélkül, normális nemi élet mellett nem képes gyermeknemzésre. Szigorú definíció szerint a teherbe esési képtelenséget sterilitásnak vagy meddőségnek nevezzük, még a magzat kihordására való képtelenséget infertilitásnak, de a fogalmak összemosódnak.
Férfiak esetén ez a spermiumok számának, minőségének és mozgási képességének csökkenését jelenti. A férfi infertilitás mögött számos ok meghúzódhat, melyek némelyike reagál a természetes gyógymódokra, mások nem. Épp ezért előbb fontos, hogy szakember vizsgálja ki a pontos okot, mielőtt más megoldásokat keresünk.
Mint a definícióban is megfogalmaztuk, egy év rendszeres nemi életet követően sem képes a pár (női tagja) teherbe esni.
Az ondó vizsgálatakor alacsony spermium szám, csökkent motilitás (mozgékonyság) illetve normálistól eltérő morfológiájú spermiumok jelenléte az esetek 40%-áért felelős.
Általánosan elmondható, hogy az esélyek növelhetők, ha a szexuális tevékenységet az ovoláció környékére időzítjük, ha a nemi érintkezések számát az ezen kívüli időszakokban heti 3 alkalomra csökkentjük.
Ezen felül szóba jön az inszemináció, amikor a spermiumokat közvetlenül a méhbe jutatják, vagy az IVF (in vitro fertilizáció), melynek során a petesejteket és a spermiumokat kontrollált laboratóriumi környezetben egyesítik, majd a megtermékenyített petesejtet visszaültetik a méhüregbe.
Általánosan ismert tény, hogy a túlzott alkohol fogyasztás és a dohányzás felelős lehet a rossz sperma minőségért. E mellett bizonyos gyógyszerek szedése is szerepet játszhat, mely miatt minden esetben érdemes egyeztetni a kezelőorvossal.
A fokozott hőhatás szintén szerepet játszik, ezt a természet is tudja, ezért helyezte zacskókba a heréket. Épp ezért tanácsos kerülni a forró fürdőket és a szűk nadrágok használatát.
Egyes tanulmányok felhívják a figyelmet arra, hogy jelentős szerepet játszhat a táplálékokban található növényvédő és gyomirtó szerek mennyisége is. Dán bio-farmerokon végzett vizsgálatok kétszeres spermaszámot találtak a kontroll csoporthoz képest.
A C-vitamin védi a spermiumokat az oxidatív károsodástól, ezt bizonyítja egy tanulmány, mely szerint dohányosokon növelte a spermaszámot. E mellett gátolja a spermiumok agglutinációját (összecsapzódását). Épp ezért igazolhatóan növeli a fertilitási esélyt. Ilyen esetekben 1000mg napi bevitele javasolt.
A cink hiánya csökkent spermaszámhoz vezethet. Cinkpótlással végzett tanulmányok csak kis számú beteganyagon történtek, de eredményeik bíztatóak voltak, mind a spermaszám, mind a motilitás növelésében.
Magas cink szintek, ellentétben ronthatják a spermaszámot. Különböző források 60-240mg-ot javasolnak. Ne feledjük, hogy fokozott cink bevitel, rézhiányhoz vezethet, ezért ilyenkor tanácsos 1-2mg rezet is fogyasztani.
Az arginin nevű aminosav szükséges a spermaképzéshez. Hosszab távú pótlása mindhárom paramétert (szám, minőség, motilitás) javítja. Egyes szakemberek 250-2000mg napi bevitelt javasolnak alacsony spermaszám esetén.
A szelén hatékonynak bizonyult a motilitás növelésében, míg a spermaszámot nem változtatta.
Mivel a Q10 koenzim sejtjeink egyik legfontosabb molekulája az energiatermelés szempontjából, a spermiumok képződésében is nagy szerepe lehet. A pontos hatása nem ismert, de már 10mg-os bevitel is javíthatja a spermaképet.
Az infertilitásban az E-vitamin hiánya is szerepet játszhat.200NE napi bevitele, három hónapon belül emelte a teherbe esési esélyt.
Növények közül az Ázsiai Ginzenget és a perui Macát érdemes megemlíteni, mely hatásos lehet az esélyek növelésére.
E mellett az ondó összetételét jelentősen befolyásolja a prosztata funkciója is. Ebből a szempontból a pollenkészítmények és tökmagolaj segíthetnek. Előbb azonban érdemes szakembertől tanácsot kérni, mert például egy krónikus gyulladás szintén oki tényező lehet, melyet előbb kezelni kell.
Dr. Gulyás Tamás