A bőr az emberi test legnagyobb szerve, amely több feladatot lát el. Betegségek egész sora sújthatja, amelyeknek az okát gyakran nehéz megtalálni.
Alkalmanként mindenkinél fellép viszketés vagy horzsolás, de makacs esetekben ezek súlyos belszervi betegség tünetei lehetnek.
Néhány bőrbetegség a kiválasztó rendszer valamilyen működési zavarának a következménye.
A bőrgyulladásnak különböző okai lehetnek, például ekcéma (vagy dermatitis). bőrfarkas, akné vagy psoriasis (pikkelysömör).
Bőrbetegségek a szemölcsök, a bibircsókok, a herpesz, a leégés, a bőrkeményedések és a tyúkszemek, a vágások és a horzsolások, valamint az olyan fertőző betegségek, mint az ótvar és a rüh.
A bőrbetegségeket okozhatják:
Kialakulhatnak ezenkívül bizonyos fertőző betegségek következményeként (pl. rubeola, skarlát), és öröklött hajlamok is szerepet játszhatnak.
A készételek, cukor és zsír túlzott fogyasztása a bőrön is érezteti hatását csakúgy, mint a levegő szennyezettsége, a stressz, a dohányzás vagy az ibolyántúli sugárzás.
A száraz bőr általában öröklött, de súlyosbodhat az időjárás viszontagságai és a szegényes étrend következtében.
A nagyon kiszáradt bőr gyakran a faggyú vagy a faggyú és a verejték hiányának az eredménye, bár olykor a pajzsmirigy csökkent működésével van összefüggésben.
A gyógyszerek, például a simaizomgörcs-oldók, az antihisztaminok és a vízhajtók, a napsütés és a dohányzás egyaránt okozhat bőrkiszáradást. A bőr elvékonyodása az öregedés természetes velejárója, de a szteroidok szedése is okozhatja.
Az ekcémát vagy a bőrkiütéseket gyakran allergia váltja ki, például a fémre, a napfényre, kozmetikai szerekre, növényekre, élelmiszerekre vagy egyéb anyagokra való túlérzékenység, míg a pikkelysömört a stressz súlyosbíthatja.
A vese- vagy májbetegségek akadályozzák a méreganyagok kiürülését, ami bőrjelenségeket okozhat. A kiterjedt véraláfutások kialakulhatnak a hiányos táplálkozás, a vérszegénység, véralvadásgátló gyógyszerek szedése vagy az elhízás következtében, ritkán a rák korai jele is lehet.
A bőrkeményedéseket és a tyúkszemet nyomódás okozhatja, például a nem megfelelő cipő viselete.
Ahhoz, hogy megszüntethesse bőre szárazságát, illetve megszabadulhasson az ekcémától és a bőrkiütésektől, ügyeljen arra, hogy halolajak (vagy lenmagolaj) fogyasztásával kialakítsa és fenntartsa a szervezetében az omega-3 és az omega-6 esszenciális zsírsavak helyes egyensúlyát.
Ezek az olajok csillapítják a viszketést és a gyulladást sok bőrbetegség esetén, az orbánctól a rühig. Antioxidánsokkal együtt alkalmazza ezeket, például C és E-vitaminnal amelyek megvédik a bőrt a külső behatásoktól és a sejteket károsító szabad gyököktől.
Ezek a vitaminok enyhítik a bőrkiütéseket és az ekcémát, helyreállítják az égések vagy vágások, horzsolások nyomán károsodott szöveteket, gátolják a gyulladások keletkezését és elősegítik a gyógyulást - e hatások mindegyike segít a viszketés és a szárazság megszüntetésében.
A száraz bőr, az akné és a pikkelysömör kezelésében, valamint a szövetek helyreállításában a cink igen hasznosnak bizonyul. Bőrszárazság, ekcéma és bőrkiütések esetén szedjen valamilyen "A-tói Z-ig" típusú komplex ásványianyag- és multivitamin-készítményt, amely cinket és szelént is tartalmaz.
Az immunrendszer erősítésével a kasvirág leküzdi a bőrfertőzéseket - kenhető közvetlenül a bőrre, hogy a sérüléseket, az ekcémát, az égéseket és hólyagokat meggyógyítsa.
A ligetszépeolaj sok bőrprobléma, különösen a gyulladásos bőrbetegségek ellen hasznos, és külsőleg is alkalmazható.
A teafaolaj és a levendulaolaj közvetlenül a bőrre felkenve segíti a rovarcsípések, vágások és horzsolások gyógyulását, és távol tartja a fertőzéseket is.
Az Aloe vera enyhíti a leégés tüneteit és gyógyítja a sérült bőrt. A kamillás krém, a tyúkhúrkrém és a joghurt helyi kezelésként alkalmazható a viszketés csillapítására, a körömvirágkrém pedig csökkenti a gyulladást.
Mindössze egyetlen nap, amelyet megfelelő védekezés nélkül napozással tölt, visszafordíthatatlanul károsíthatja a bőrsejteket és valószínűleg a DNS-t is, ami bőrrákot vagy korai öregedést okozhat. Nagyon sokan nem tudják, mennyi napsütés éri naponta bőrüket.
Egy új, egerekkel végzett kutatás azt mutatja, hogy egy stresszhormon miatt rosszabbodhat a már meglévő bőrbetegség, vagy pedig olyan rendellenességek jöhetnek létre, mint a pikkelysömör vagy az ekcéma. A kutatók rájöttek, hogy az úgynevezett glükokortikoid hormon - melynek szintje stressz esetén megnő - blokkolásával a bőr állapota javul.
Ha a szokásosnál kevesebbet mosakszik, ha langyos vizet és nem illatosított termékeket használ, valamint szárítkozásnál nem dörzsöli, hanem finoman törölgeti bőrét, csökkentheti bőre szárazságát.
A gyermekkori bőrkiütések akár 75%-át okozhatják élelmiszer-allergiák, különösen a tojás-, a mogyoró és a tejallergia.
Allergiateszt segítségével megállapítható, hogy az allergiát milyen étel okozza. A kutatások szerint a glutén- és tejtermékmentes étrend enyhítheti a bőrgyulladástói szenvedők panaszait.
A pitypang, csalán, vörös lóhere, szárcsagyökér, fodros lórom és bojtorján főzetéből készített tea serkenti a máj- és veseműködést, elősegítve a méreganyagok kiürülését és fokozza a bőr szépségét.