Kevesen tudják, hogy a dió számos ásványi anyagot és vitamint tartalmaz.
A dió története
A diófa Perzsiából származik, melynek közel 21 fajtája ismert a világban. A fa csonthéjas gyümölcse a dió. Neve a latin Juglans regia-ból származik, mely király diót jelent. Elnevezéséhez többféle történet is kapcsolódik. Egyesek szerint Jupiter főistenről kapta a nevét, hiszen az istenek kedvelt gyümölcse volt. Míg mások szerint azért kapta királyi titulusát, mert a diófa koronája hatalmas. Őseink a Volga vidékén ismerkedtek meg a dióval és hozták magukkal hazánkba. Azóta sikere töretlen és számos jótékony hatása van a szervezetünkre.
A dió jótékony hatása
Számos ásványi anyagot, és vitamint tartalmaz ez a kicsi dió. Érdemes hát megismerkedni egészségügyi hatásaival is.
-
A dió nagyszerű forrása a telítetlen zsírsavaknak, és néhány szem dió egy-egy magas zsírtartalmú, nehéz étkezés után normalizálhatja a koleszterinszintet.
-
A dió segít megőrizni a vérerek rugalmasságát is.
-
A gyümölcsben ráadásul sok omega-3 zsírsav és antioxidáns is található. Néhány tanulmány szerint napi egy uncia dió elropogtatása segít megvédeni a szívet a betegségektől.
-
Vértisztító, serkenti az emésztést, ugyanakkor bélféregűző hatásáról is ismert. Nagyon hatékony gyomor- és bélhurut ellen.
-
Kutatások kimutatták, hogy a diófogyasztás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegséget nőknél. Olyan nők, akik egy héten keresztül megettek több mint 1 unciás adag diót, 27 százalék csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, mint azoknak a nőknek, akik ritkán vagy soha nem esznek diókat.
-
A legújabb kutatások azt is kimutatták, hogy fontos szerepe van a rák megelőzésében, mert a dióban található polifenolok egyes tagjai antimutagén és antioxidáns aktivitással bírnak, így segítenek a rákburjánzás kialakulásának megakadályozásában.
-
Számos jótékony hatását a kozmetikai ipar sem nézte tétlenül. Bőrbetegségekre, pattanások, kelések, fekélyek, ekcéma esetén lemosásra, borogatására, gyulladásgátlásra használják, aranyér ellen pedig a levélből készített ülőfürdő ajánlott.
Mi található egy dióban?
Összetétele (94 százalék teljes meghámozott diósúly):
-
Víz (4 százalék teljes meghámozott diósúly)
-
Zsír (komponált hét különböző zsírsav, köztük a lényeges zsírsavak, linoleic sav (la) és alpha-linolenic sav (ALA), egy omega-3 zsírsav)
-
Fehérje (18 különböző aminosavból állt)
-
Szénhidrát (három különböző fajta cukorból állt)
-
Élelmi rost
Ásványi anyagok (1 százalék teljes meghámozott diósúly):
Vitaminok (0.3 százalék teljes meghámozott diósúly):
-
C vitamin
-
Thiamin
-
Ribofavin
-
Niacin
-
Pantothenic savanyú
-
Vitamin B6
-
Folsav
-
Vitamin A
-
Vitamin E (alpha-tocopherol)
-
Vitamin E (delta-tocopherol)
-
Vitamin E (gamma-tocopherol)
-
Vitamin K
Receptek dióval finomság
A dió a sütemények kedvelt összetevője, pedig a dióból nemcsak desszertet készíthetünk, hanem főételt, salátát, köreteket, likőrt, olajat, szószokat is, mindehhez csak a képzeletünk szabhat határt! Most 2 könnyen elkészíthető recepttel szeretnénk kedveskedni a Vitaminsziget olvasóinak!
Diós rántott sajt recept sárgarépás burgonyapürével
Hozzávalók 4 személyre:
A rántott sajthoz:
30 dkg trappista sajt(egész)
2db tojás
2 evőkanál darált dióbél
1 gerezd fokhagyma
1 evőkanál tejföl
só, bors, liszt, morzsa, olaj
A püréhez:
60 dkg kockára vágott burgonya
30 dkg karikára vágott sárgarépa
1/2 pohár tejföl (zsírszegény)
5dkg házi vaj
só, bors, szerecsendió ízlés szerint.
Elkészítés: A sajtot nyolc szeletre vágjuk. Majd a szeleteket félbe vágjuk. A tojásokat szétválasztjuk és 1 tojás sárgáját félretesszük. A megmaradt tojást és fehérjét 1evőkanál vízzel habosra keverjük. A tojás félretett sárgáját összekeverjük a dióbéllel, tejföllel, sózzuk, borsozzuk és zúzott fokhagymával ízesítjük.
Mindegyik sajtszeletet bekenjük a diós krémmel és összeforgatunk egyet-egyet. Lisztbe, tojásba, morzsába mártjuk. Újra tojásba és morzsába meghempergetjük. Felforrósított olajba megsütjük. A püréhez a burgonyát a sárgarépával együtt sós vízben puhára főzzük, majd áttörjük. Ízlés szerint ízesítjük. Házi tejföllel, vajjal habosra keverjük, és máris tálalhatjuk.
Diós beigli
A tésztához:
500g liszt
250g vaj vagy margarin
4 tojássárgája
20g élesztő
10 g nádcukor
1,5dl tej
1 db tojás a kenéshez
só
Diótöltelékhez:
200g darált dió
100g nádcukor
20g vaníliás cukor
0,5dl tej
50g mazsola
2cl rum
Elkészítése: A tejhez hozzáadjuk az élesztőt, és elkeverjük benne. A lisztet keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a vajat vagy margarint, és gyorsan, hogy a zsiradék meg ne olvadjon, összedolgozzuk. Hozzáadjuk a tejben elkevert élesztőt, a porcukrot, a tojások sárgáját, a reszelt citromhéjat, csipetnyi sót, és egynemű tésztává dolgozzuk. Két egyforma nagyságú cipót formázunk belőle, liszttel meghintjük, és 20-30 percig hűtőben pihentetjük.
Amíg a tészta pihen, elkészítjük a tölteléket. A tejben elkeverjük a nádcukrot, és felforraljuk. A darált nyersanyagokat keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a megválogatott és rumban áztatott mazsolát, a reszelt citromhéjat, a vaníliás cukrot, elkeverjük, és a felforralt szirupot hozzáöntjük, majd kihűtjük.
A tésztát a hűtőszekrényből kivéve 3-4 mm vastag téglalap alakúra nyújtjuk. A kihűtött tölteléket a tésztára kenjük egyenletesen oly módon, hogy a szélei 0,5 cm-es sávban töltelék nélkül maradjanak. Keskenyebb széleit felhajtjuk a töltelékre, és hosszanti irányban feltekerjük. Figyeljünk arra, hogy a hajtások mindig a rúd aljára kerüljenek.
A kenéshez a tojást szétválasztjuk, a tojás sárgáját felverjük, és a tészta felületét megkenjük vele, langyos helyen fél órán át hagyjuk szikkadni, majd a fehérjével megtesszük ugyanezt. Lisztezett sütőlapra téve tetejét megszurkáljuk villával – ezzel a sütés közben keletkező gőzök távozását tesszük lehetővé – előmelegített (kb. 180 fok) sütőben készre sütjük. A lemezen hagyjuk kihűlni és kis szeletekre vágva tálaljuk.
Jó étvágyat kívánunk hozzá!
További finomságokért kattintson ide! >>>