Népességünk 20%-a küzd a visszér problémájával, de leggyakrabban a 30-40 év feletti nők esetében jelentkeznek ezek a problémák. A meleg beköszöntével ráadásul fokozódnak a panaszok.
Még kezdődő visszeresség esetében szóba jön a különböző fokozatú kompressziós harisnyák viselése. Kifejlődött visszértágulatok esetén csak orvosi segítséggel várható gyógyulás. A segítség pedig a legtöbb esetben injekció, műtét vagy lézeres kezeléssel jön.
Ma már az injekciós visszérmegszüntetés módszereit alkalmazzák a legtöbb esetben. Leginkább az injekciós eljárás a kisebb visszerek és a seprűvénák kezelésére alkalmas. Az eljárás során egy olyan anyagot (gyógyszert) juttatunk be az érbe, ami az érfal hegesedését, zsugorodását indítja el, így az erek eltűnnek. A végleges eredmény elérésére általában több alkalmas visszérkezelésre van szükség. Az injekciós kezelés előnye, hogy nemigen jár szövődményekkel, s közben a beteg élheti megszokott életét, dolgozhat. Létezik az injekciózásnak lézer- vagy hősugárkezeléssel kombinált változata is. Ezek még nem igazán terjedtek el a gyakorlatban. Ugyanakkor ma már egyre gyakoribb a hab-injekció. A hab-injekciót egy 1998-as tudományos konferencián mutatták be Sydney-ben. A konferencia után nagyon sokan kipróbálták az új kezelési módszert, és a hatás valóban sokszorosa volt az injekciós visszérkezelés eddig ismert hatásainak. A hab egy kivételesen erélyes, ultrahanggal jól követhető, pontosan adagolható anyag, amely alkalmas ujjnyi tágasságú visszereken kívül súlyos véna fejlődési rendellenességek kezelésére is.
Súlyosabb esetben, különösen a törzsi vénák felső szakaszának nagymérvű kitágulásakor vagy ha billentyűelégtelenség áll fenn, műtéti megoldást kell alkalmazni. A beavatkozás során eltávolítják a tágult ereket. A kis metszéseknek szinte nem is marad észrevehető nyoma. Ezzel az eljárással rövidebb a gyógyulási idő és szebb esztétikai eredménnyel kezelhetők a visszerek. Ma már minden visszérműtét elvégezhető ambulánsan. Ez azt jelenti, hogy a műtétet követő 1 órás obszerváció után, a beteg saját lábán távozhat. Otthonában sincs szükség fekvésre, első naptól kezdve felkelhet és aktív marad. A műtétet követően a lábat 2-4 hétig fáslizni kell. Egy új eljárásnak köszönhetően a műtétek gyakorlatilag nyomtalanul gyógyulnak.
A lézeres kezelés a visszérgyógyászat legfrissebb technikai vívmánya. Csak a vékonyabb ágak kezelésére hatásos a lézer, 2-3 mm-nél vastagabb ágak lézerrel már nem kezelhetők hatásosan, ezeket az ágakat injekciózni vagy más plasztikai sebészeti módszerekkel kezelik. Hatásmechanizmusa az ún. fotothermoszelektivitáson alapszik. Ez azt jelenti, hogy a lézersugár áthalad a bőrön és szelektíven csak a piros és kék erecskéket károsítja amik a kezelés következtében elzáródnak. A kezelés után enyhe bőrpír vagy kékeszöld foltok jelentkezhetnek, melyek spontán elmúlnak néhány nap alatt. Az erek még egykét hétig látszanak, de keringés már nincs bennük. A kis erek elzáródnak és fokozatosan felszívódnak, és észrevétlenül eltűnnek.
Összeállította: Koczka Kinga